Agencija Fitch snizila je Francuskoj kreditni rejting, što je još jedan udar na predsednika Emmanuela Macrona, koji je usred političkog rata i koji pokušava da uveća javne finansije zemlje nepopularnom reformom.
Fitch je smanjio kreditni rejting Francuske na AA- sa AA, uz stabilne izglede, dovodeći drugu po veličini ekonomiju evrozone na isti nivo sa zemljama kao što su Irska i Češka. Predviđeni budžetski deficit Francuske za ovu i narednu godinu je "znatno iznad" medijane za zemlje sa rejtingom AA, navodi Fitch u napomeni.
Smanjenje rejtinga Francuske narušava Macronov kredibilitet kao ekonomskog reformatora koji se obavezao da će smanjiti dug i podstaći rast, baš kad se ionako bori da svoju politiku proda Francuzima.
Opširnije
Vodeće ekonomije evrozone izbegle recesiju u prvom tromesečju
Tri od četiri vodeće ekonomije u evrozoni ostvarile su rast na početku 2023. premda inflacija i dalje ostaje pretnja.
28.04.2023
Demonstranti u Francuskoj upali u zgradu pariske berze
Iz Euronexta kažu da incident nije uticao na poslovanje ili trgovinu.
20.04.2023
Penziona reforma u Francuskoj još korak bliža usvajanju
Emmanuel Macron je u subotu potpisao kontroverznu penzionu reformu nakon što je Ustavni savet odobrio predlog.
15.04.2023
Muškarci u Srbiji primaju penziju pet godina, Francuzi duže od 20
Prag za penzionisanje je na 65 godina, a prosečan čovek u Srbiji živi nešto preko 70 - taj raspon je znatno veći u Evropi.
28.04.2023
Macronov nedavni napor da popuni praznine u penzionom sistemu podizanjem starosne granice za odlazak u penziju izazvao je masovne proteste i podelio parlament, što je otežalo dobijanje neophodne podrške za buduće reforme. Vlada kaže da bi to trebalo da uključi još jednu reviziju radne snage kako bi se povećala zaposlenost i zakon o zelenoj industriji koji bi podstakao ulaganja u klimatsku tranziciju.
"Srednjoročno i dugoročno, nedavno donošenje penzione reforme biće umereno pozitivno, generišući godišnju bruto uštedu od 17,7 milijardi evra do 2030. (0,6 odsto BDP-a)", napisao je Fitch.
Smanjenje rejtinga takođe dovodi u sumnju da li će Macronova vlada uspeti tamo gde prethodnici nisu uspeli da smanje teret javnog duga Francuske nakon godina skoro nemilosrdnog povećanja.
"Ova odluka je posebno rezultat pesimistične procene Fitcha o izgledima za rast i putanji duga Francuske", rekao je u subotu ministar finansija Bruno Le Maire, dodajući da je rejting kompanija potcenila uticaj strukturnih reformi, uključujući reformu penzija.
Ministarstvo finansija je prošle nedelje iznelo dugoročni plan za obuzdavanje budžetskog deficita i stavljanje duga na silaznu putanju. Plan se oslanja na poboljšanje ekonomskog rasta uz niže oporezivanje i reforme tržišta rada kako bi se podstaklo zapošljavanje, smanjivanje fiskalne podrške radi ublažavanja visokih cena energije i obuzdavanje povećanja potrošnje ispod inflacije.
Državni nadzorni organ za javne finansije HCFP je upozorio da se planovi oslanjaju na procene rasta koje "izgledaju optimistične" i prognoze inflacije koje su "malo potcenjene".
Le Mer je rekao da je smanjenje duga imperativ, jer je već predviđeno da troškovi servisiranja porastu na oko 70 milijardi evra (77 milijardi dolara) godišnje u narednih pet godina.
"Više volimo da ubrzamo smanjenje duga danas nego da povećamo poreze sutra", Le Mer ranije ovog meseca.