Turski predsednik Recep Tayyip Erdogan obećao je da će državnim finansijama upravljati tim s "međunarodnim kredibilitetom". S obzirom na njegov uticaj na sve, od kamatnih stopa do infrastrukture, nejasno je koliko kredibiliteta zaista ostaje dok tržišni pritisak raste.
Očekuje se da će, nakon što je turski čelnik s najdužim stažom produžio svoju vladavinu za još pet godina, nova vlada biti imenovana krajem nedelje. Najznačajnije ime među potencijalnim funkcionerima jeste Mehmet Simsek, bivši ministar finansija kog su Erdoganovi savetnici predlagali za poziciju na kojoj bi nadgledao ekonomsku politiku, rekli su izvori upućeni u situaciju.
Ulagači su negodovali zbog Erdoganovog neobičnog pristupa, potkrepljenog njegovim uverenjem da je jedini način da se uhvati ukoštac s inflacijom smanjenje troškova zaduživanja i rast ekonomije. Ključno pitanje za ostatak sveta je da li to znači da će Erdoganova politika ostati ista ili će se Turska okrenuti politici koja je više usklađena s globalnom ekonomijom i njegovim NATO saveznicima.
Opširnije

Turska lira pala posle Erdoganove pobede
Erdogan, koji je pobedio u drugom krugu izbora, ima nekonvencionalan pristup kamatnim stopama.
29.05.2023

Izbori u Turskoj: Erdogan proglasio pobedu
Recep Tayyip Erdogan je proglasio pobedu na predsedničkim izborima u Turskoj, koja se pre samo nekoliko nedelja činila malo verovatnom.
28.05.2023

Uznemirena tržišta čekaju ishod turskih predsedničkih izbora
Finansijska tržišta signaliziraju da Tursku čeka još finansijskih i ekonomskih poteškoća.
28.05.2023

Erdogan se neće promeniti, a ne bi trebalo ni Biden
Ako, kao što se čini sve verovatnijim, turski predsednik Recep Tayyip Erdogan ponovo bude izabran u nedeljnom drugom krugu izbora, možete računati na tri posledice.
28.05.2023
Lira je, nakon Erdoganove pobede u drugom krugu glasanja u nedelju, nastavila pad prema rekordno niskim nivoima u odnosu na dolar. Glavno pitanje je spoljno finansiranje Turske, uzimajući u obzir da je zemlja iscrpela rezerve strane valute, a na naplatu dospeva i dug države koji je veći od 200 milijardi dolara.
"Uprkos ekonomskim izazovima s kojima se Turska suočava, malo je verovatno da će Erdogan delegirati odgovornosti i ublažiti svoj visokopersonalizirani stil vladavine", rekao je Anthony Skinner, rukovodilac sektora za istraživanja u globalnoj savetodavnoj kompaniji Marlow Global. "Možda će imenovati jednog ili dva visoka funkcionera koji će biti prihvatljivi tržištu, ali jasno je ko će i dalje biti glavni."
Simsek, bivši strateg Merrill Lyncha, zatražio je autonomiju koja bi mu omogućila da vrati finansije zemlje na pravi put, kažu izvori koji su zahtevali da ostanu anonimni.
Erdoganov portparol Ibrahim Kalin u ponedeljak je za AHaber TV rekao da će Simsek nastaviti da doprinosi ekonomskoj politici bez obzira na to da li će postati deo nove vlade. Simsek, koji se pridružio Erdoganu u predizbornoj kampanji ranije ovog meseca, rekao je da ne traži povratak "aktivnoj politici". Erdogan i Simsek sastali su se u ponedeljak u Ankari, tvrde dve osobe upoznate s razgovorima.
Ustupanje kontrole
Ovlašćenja koja Simsek zahteva uglavnom se odnose na monetarnu politiku, koja je u skladu s Erdoganovom otkako je novi guverner centralne banke preuzeo dužnost u martu 2021. Taj jaz bi mogao biti preveliki da bi se premostio, kažu izvori.
Odnos vladajuće AK stranke prema Simseku već postaje jedna od važnijih tema u nacionalnim medijima. Provladin list Sabah objavio je da Erdogan planira da vrati staru gardu da upravlja turskom ekonomijom. Bivši ministri Cevdet Yilmaz i Lutfi Elvan učestvovali bi u novoj ekonomskoj upravi pod Simsekom, navodi jedan od glavnih političkih komentatora.
Kontrola koju Erdogan ima nad turskom ekonomijom učvršćena je ustavnom reorganizacijom 2017. On je ukinuo premijersku dužnost i konsolidovao svu izvršnu vlast, kojom je upravljao njegov lično odabrani unutrašnji krug ljudi. Imenovani su i smenjivani guverneri centralnih banaka, a takođe i ministri finansija.
Bloomberg
Ekonomija je prošle godine porasla 5,6 odsto, što predstavlja jednu od najbržih stopa rasta u Grupi 20. Inflacija je, međutim, dostigla 86 odsto, a centralna banka nastavila je da smanjuje troškove pozajmljivanja. Cene sada rastu upola sporijim tempom, ali još uvek više nego u bilo kojoj članici G20, izuzimajući Argentinu.
Ulagači su se navikli na nepredvidivu mešavinu propisa i intervencija koje su mnoge podstakle na odbacivanje turskih hartija od vrednosti. Ukupno strano vlasništvo nad akcijama i obveznicama palo je za oko 85 odsto ili gotovo 130 milijardi dolara, od 2013.
Sledeći glas
Na pomolu su lokalni izbori sledeće godine. Erdogan i njegova AK stranka nastoje da vrate kontrolu nad najvećim gradovima - Istanbulom i Ankarom. Prema mišljenjima ekonomista, zbog toga su rezovi državne potrošnje ili druge mere štednje malo verovatni.
To će zauzvrat uticati na spoljnu politiku zemlje, jer se Turska oslanjala na novac iz Rusije i zalivskih država kako bi podstakla liru, rekao je Ozgur Unluhisarcikli, turski čelnik u nemačkom Marshallovom fondu SAD. ''Osigurati podršku ovih zemalja je prioritet u narednom periodu'', rekao je.
Turske neto rezerve ispod nule prvi put u 21 godinu /Bloomberg
Erdogan je produžio svoju 20-godišnju vladavinu nakon što je pobedio suparnika Kemala Kilicdaroglua s 52 odsto glasova prema 48 odsto. Ta je pobeda pokrenuta dve nedelje ranije, kada je Erdogan prkosio očekivanjima da će osigurati značajno vođstvo u prvom krugu, dok je njegov savez stranaka dobio većinu na parlamentarnim izborima.
Nakon tog rezultata, lira je pala prema simboličnih 20 za dolar. Morgan Stanley je upozorio da bi valuta mogla skliznuti prema 28 do kraja godine ukoliko Erdogan odbije da promeni kurs.
Turska mora da se pozabavi svojim slabim tačkama, iako je sada verovatnije da će se to dogoditi kasnije tokom godine, kaže Selva Bahar Baziki iz Bloomberg Economicsa. ''Očekujemo zaokret u ekonomskim politikama prema ortodoksnosti'', rekla je. "Ali to verovatno neće zadovoljiti potrebe ekonomije."