Emmanuel Macron je u subotu potpisao kontroverznu penzionu reformu nakon što je Ustavni savet odobrio predlog, dozvoljavajući francuskom predsedniku da pokuša da iza sebe ostavi epizodu koja je izazvala višemesečne proteste i narušila njegovu popularnost.
Ovaj potez je omogućen nakon što je francuski Ustavni savet, koji se sastoji uglavnom od bivših političara i visokih državnih službenika, u petak odobrio ključne elemente zakona. Zakon, kojim će se minimalna starosna granica za odlazak u penziju povećati za dve godine na 64 godine, stupiće na snagu u septembru.
Iako je zeleno svetlo suda izvor olakšanja za Macrona, on se i dalje suočava sa rasprostranjenim protivljenjem penzionoj reformi. Sindikati su ostali neobično jedinstveni kroz proteste, a istraživanja javnog mnjenja pokazuju da se većina Francuza protivi podizanju starosne granice za odlazak u penziju i podržava štrajkove koji su počeli u januaru.
Opširnije
Ustavni savet odobrio Macronovu penzionu reformu
Ustavni savet Francuske odobrio je plan Emmanuela Macrona da poveća starosnu granicu za penzionisanje.
14.04.2023
Francuski protesti uzrokuju haos avionskih letova širom Evrope
Bojkoti među francuskim kontrolorima vazdušnog saobraćaja doveli su do hiljada otkazanih letova od početka godine.
06.04.2023
Inflacija u Francuskoj usporila prvi put u tri meseca
Ukupna inflacija je u martu iznosila 6,6 odsto, što je niže od rekordnih 7,3 zabeleženih u februaru.
31.03.2023
Čak i pre presude, Macron je pokušao da pokaže da je spreman da pređe na druga državna pitanja. On je pozvao sindikate, "bez preduslova", da se sastanu u utorak u Jelisejskoj palati radi razgovora. Međutim, u saopštenju objavljenom u petak uveče, lideri najvećih radničkih pokreta rekli su da neće prihvatiti nikakve sastanke pre prvog maja, koji je praznik rada u većini Evrope i kada oni planiraju svoj sledeći veliki protest.
Kidnapovanje demokratije
"Ove večeri nema ni pobednika ni poraženog", napisala je premijerka Elisabeth Born na Twiteru nakon presude, dodajući da je penzioni plan "došao do kraja svog demokratskog procesa".
U ranim jutarnjim satima u subotu, zakon je usvojen tako što je upisan u francuski Službeni glasnik. Macron je ranije rekao da namerava da se zakon primeni u septembru, rok koji je u petak uveče potvrdio ministar rada Olivier Dussopt.
"Emmanuel Macron i njegova banda su proglasili svoj zakon o penzionisanju kao lopovi u noći", rekao je levičarski poslanik Francois Ruffin u subotu na Twitteru. "Ono što su upravo uradili je kidnapovanje demokratije".
Govoreći na radiju France Info u subotu, Stanislas Guerini, ministar za državnu upravu, rekao je da je ovo normalna procedura da vlada donosi zakone u roku od 48 sati od usvajanja u Ustavnom savetu. "Želimo da se ovaj zakon primenjuje jer je koristan i neophodan za zemlju", dodao je.
Macronova vlada kaže da je podizanje starosne granice za penziju od ključnog značaja za povećanje stope zaposlenosti i zaustavljanje nagomilavanja deficita u penzionom sistemu. Sindikati kažu da će promena starosnog praga za dobijanje pune penzije nesrazmerno pogađati najsiromašnije, i da postoje druge opcije za balansiranje sistema, uključujući veće poreze za preduzeća i bogate.
"Ne može se upravljati zemljom a da se bude protiv njenih građana", rekla je Sophie Binet, šef francuskog levičarskog sindikata CGT, koja je govorila na protestu ispred gradske skupštine u Parizu nakon presude. "Pozivamo predsednika da se pomeri od svog tvrdoglavog, tvrdoglavog dogmatizma", rekla je.
Opozicioni poslanici koji su zatražili reviziju zakona od Ustavnog saveta tvrdili su da je vlada koristila neodgovarajuće sredstvo za reformu, kao i alate koji su ubrzali proces i učinili debate nejasnim i netransparentnim. Sindikati i demonstranti bili su posebno ljuti zbog toga što je Macron koristio mogućnost da zaobiđe glasanje o zakonu kada je postalo jasno da mu nedostaje većina u Narodnoj skupštini.
U svojoj odluci, sud je takođe odbacio jedan od dva zahteva opozicije za procesom koji bi mogao da dovede do referenduma o zadržavanju starosne granice za penziju na 62 godine - potez koji bi produžio političku i pravnu nesigurnost. Po drugom zahtevu doneće odluku 3. maja.
Neke periferne odredbe zakona o penzionisanju su ukinute, ali je malo verovatno da će to dovesti do velike revizije.
Više o usvajanju pročitajte na linku.