Ministarka trgovine Sjedinjenih Američkih Država Gina Raimondo pozvala je evropske vlade da sarađuju sa SAD u borbi protiv klimatskih promena i suprotstavljanja kineskom uticaju, što je najnoviji znak da se Vašington nada da će saveznici slediti njegovo vođstvo u usvajanju značajnog zakona o klimi.
Usvajanje Zakona o smanjenju inflacije u SAD uznemirilo je evropske lidere koji su se žalili da je reč o nepravednoj subvenciji. Administracija Joea Bidena je nastojala da ih umiri tako što je signalizirala da Evropa treba da uradi isto to, a ne da započne trgovinski rat.
"Moramo da radimo zajedno, i mislim da bez obzira na to da li je u pitanju ovaj zakon ili inicijativa za čipove, evropske kompanije imaju mnogo mogućnosti, a mi možemo da radimo zajedno kako bismo se suočili sa klimatskim promenama i sve većom konkurencijom iz Kine", rekla je Raimondo za Bloomberg u petak. "Dakle, na početku su nekome možda povređena osećanja. Ali ima mnogo toga što možemo da uradimo zajedno", dodala je.
Opširnije
Kinezi sa svog tržišta polako istiskuju velike marke automobila
Veliki proizvođači automobila zvuče optimistično po pitanju povećanja prodaje vozila u Kini.
05.04.2023
Kineski juan zamenjuje dolar kao najtrgovanija valuta u Rusiji
Do promene je došlo zbog dodatnih sankcija.
04.04.2023
Alibaba se deli na šest delova, akcije skočile
Prelazak na strukturu holding kompanije je retkost za velike kineske tehnološke firme i mogao bi da predstavlja šablon za Alibabine kolege.
28.03.2023
TikTok razmišlja o odvajanju od ByteDancea ako pregovori u SAD propadnu
Odvajanje, koje bi moglo da rezultira prodajom ili izlaskom na berzu, trenutno se vidi kao krajnja mera.
15.03.2023
Raimondo je govorila nakon objavljivanja najnovijih podataka o stanju na tržištu rada u SAD, koji su bili u skladu sa procenama. Ovi rezultati nisu ni dobri ni loši jer Federalne rezerve sada ponovo odmeravaju koliko visoko treba da povećaju kamatne stope. Ona je rekla da se američki pristup Kini zasniva na želji da zaštiti američku tehnologiju i nacionalnu bezbednost uz promociju izvoza određene robe.
Ona je rekla da SAD ne žele da prave sve čipove na svom tlu, već da se moraju manje oslanjati na Aziju.
"Niko ne misli da u Americi treba da pravimo sve što nam je potrebno", rekla je ona. "Činjenica da kupujemo 90 i više procenata naših vrhunskih čipova sa Tajvana je takođe neodrživa i, iskreno, skoro opasna", dodala je.
"Neko bi rekao da moramo da napravimo dovoljno čipova u Americi za sve što proizvodimo, i to bi bilo glupo, ali moramo da razvijemo otporniju privredu u tom pogledu", rekla je ona.
Raimondo je pohvalila kao "odličan i veoma razuman" predlog zakona nazvan RESTRICT (akronim na engleskom, sa značenjem ograničiti). Predlog zakona ima za cilj da ojača kapacitete za smanjenje rizika od stranih tehnoloških kompanija. Ona je ovo nazvala boljim pristupom od fokusiranja na pojedinačne kompanije, kao što je, na primer, aplikacija za deljenje videa TikTok.
"Mislim da ne bi trebalo da uđemo u nešto što liči na lov na veštice gde jurimo pojedinačne kompanije", rekla je ona.