Državni sekretar Antony Blinken je izvršio pritisak na svog ruskog kolegu da prekine invaziju na Ukrajinu tokom kratkog i neočekivanog susreta na marginama sastanka Grupe 20 u Indiji, njihovog prvog ličnog susreta od početka rata godinu dana pre.
Visoki američki diplomata pozvao je ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova da krene ka mirovnom sporazumu sa Ukrajinom i založio se za američkog državljanina kojeg je Moskva pritvorila, rekao je Blinken novinarima u Nju Delhiju kasnije u četvrtak.
"Rekao sam ministru spoljnih poslova ono što smo ja i mnogi drugi rekli prošle nedelje u Ujedinjenim nacijama, i ono što je toliko ministara spoljnih poslova G20 reklo danas: prekinite ovaj rat agresije, uključite se u smislenu diplomatiju koja može da proizvede pravedan i trajan mir", rekao je Blinken novinarima, misleći na glasanje u UN kojim se osuđuje ruska invazija.
Okolnosti sastanka bile su nejasne. Tokom zaustavljanja u Taškentu u sredu, Blinken je rekao da "ne planira" da se sastane sa Lavrovom ili kineskim ministrom spoljnih poslova na G20. Ipak, portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Maria Zaharova rekla je da je Blinken prišao Lavrovu i da ga nisu odgurnuli.
Lavrov je "zanemario na svoj uobičajen način" ono što mu je Blinken rekao, rekla je Zaharova u neukusnim komentarima na državnoj televiziji. "To ne zaslužuje našu pažnju. Nije bilo ništa zanimljivo."
Blinken nije odgovorio na pitanje tokom konferencije za novinare zašto je tražio sastanak sa Lavrovom. Upitan o tome zašto je Blinken posegnuo i zašto je došlo do kontakta nakon što je rekao da ne planira da traži sastanak, portparol State dipartemnta Ned Price kritikovao je Rusiju zbog pokušaja da "izvuče sve iz prilike" i rekao "ne izvinjavamo se" o iskorišćavanju prilike za isporuku ključnih poruka Rusiji koje su bile u nacionalnom interesu SAD.
"Ono što je važno za nas da prenesemo jeste da je ovo bio kratak susret - ovo nije bio dugotrajan bilateralni sastanak ili dugotrajno sedenje između njih dvojice", rekao je Price novinarima na brifingu u četvrtak. "Ono što želimo da razjasnimo jeste šta je sekretar rekao, zašto je to rekao, i mi se zbog toga ne izvinjavamo. Umesto toga, nastavićemo da budemo neumoljivi u pokretanju ovih pitanja u svakoj prikladnoj prilici."
Blinken je ranije izbegavao sastanke sa Lavrovom, tvrdeći da oni ne bi bili produktivni sve dok ruski predsednik Vladimir Putin nije pokazivao znake da se uključi u stvarne razgovore o okončanju rata u Ukrajini.
Kineske sankcije
Na sastanku je, rekao je Blinken, takođe izneo mogućnost uvođenja sankcija Kini ako Peking odluči da Rusiji pruži vojnu pomoć za rat u Ukrajini, dodajući da se to pitanje takođe pojavilo na marginama sastanka ministara spoljnih poslova G20.
"Imamo organe za sankcije raznih vrsta - to bi svakako bila jedna od stvari na koju bismo mi i drugi gledali", rekao je Blinken. "Kažem i drugi, jer ova zabrinutost da Kina razmatra pružanje smrtonosne vojne pomoći Rusiji, to je zajednička briga. I mnogi drugi partneri su to pokrenuli - i to ne samo kod nas, već koliko sam shvatio, to su pokrenuli direktno sa Kinom, uključujući i ovde danas."
Blinken je rekao Lavrovu da će SAD i drugi međunarodni partneri podržavati Ukrajinu koliko god bude potrebno, rekao je visoki zvaničnik Stejt departmenta novinarima na ranijem telefonskom brifingu, koji je bio anoniman. Razgovor je trajao oko 10 minuta, rekli su na bifingu i dodali da američka strana nije napustila sastanak očekujući bilo kakve trenutne promene u ruskoj politici.
SAD su ovaj susret uokvirile kao deo Blinkenovog većeg napora na skupu G20 da izoluje Rusiju zbog njene invazije. On je pokrenuo to pitanje na ponovljenim sastancima jedan na jedan sa drugim kolegama i pozvao druge nacije da podrže stav SAD zarad međunarodnog mira i stabilnosti.
Međutim, taj poziv su ignorisali neki od članova G20, uključujući domaćina. Indijski premijer Narendra Modi pozvao je diplomate da ostanu usredsređeni na druga pitanja kao što su klimatske promene i svetska ekonomija.
Pored rata u Ukrajini, Blinken je vršio pritisak na Lavrova da oslobodi pritvorenog američkog državljanina Paul Whealna, rekao je zvaničnik i pozvao svog kolegu da primeni novi sporazum START o ograničavanju zaliha nuklearnog oružja. Putin je prošlog meseca najavio da će Rusija suspendovati svoje poštovanje sporazuma i da neće dozvoliti SAD i Severnoatlantskom savezu inspekciju njenih nuklearnih objekata.
Iako su Blinken i Lavrov obojica prisustvovali međunarodnim samitima od rata, uključujući sastanak ministara spoljnih poslova G20 prošlog leta i na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u septembru, njih dvojica se nisu zvanično sreli otkako je Rusija započela invaziju na Ukrajinu.
Blinken i Lavrov su imali ono što je američki diplomata nazvao "iskrenim i direktnim" telefonskim razgovorom u julu 2022. godine, dok su američke diplomate pokušavale da obezbede oslobađanje Whealana i Brittney Griner, koje su bile zatočene u Rusiji. Griner je kasnije puštena u zamenu za zarobljenika koji je pomilovan Viktora Bouta, ozloglašenog trgovca oružjem.