Francuski predsednik Emmanuel Macron ima nedelju dana da uveri birače da mu daju apsolutnu većinu u parlamentu kako bi sproveo kontroverzne društvene i ekonomske reforme koje je obećao.
Macronova stranka i njeni saveznici verovatno će ostati najveći blok u Nacionalnoj skupštini od 577 mesta, pokazuje prosek istraživanja pet anketara na osnovu prvog kruga glasanja održanog u nedelju. Ipak, njegova većina će se verovatno drastično smanjiti, a mogao bi i da je izgubi. Razlika se naglo smanjila i na predsedničkim izborima u aprilu u odnosu na njegov rezultat pre pet godina.
Macronov odloženi plan
Očekuje se da će grupa stranaka koju predvodi 44-godišnji političar osvojiti između 262 i 301 mesta. Za apsolutnu većinu potrebno je ukupno 289 predstavnika.
''Samo jasna i snažna većina omogućiće nam da odgovorimo na hitne situacije koje opterećuju svakodnevni život Francuza i da se suočimo sa izazovima budućnosti", rekla je premijerka Elisabeth Borne u govoru nakon zatvaranja birališta.
Levi savez Jean-Luca Melenchona na putu je da postane drugi najveći blok sa 164 do 208 mesta. Krajnje desni National Rally (Nacionalni savez) trebao bi da dobije 17 do 36, dok će konzervativni republikanci verovatno dobiti najmanje 40.
Sa apsolutnom većinom, Macron bi mogao da progura svoj odloženi plan za povećanje doba za penzionisanje i smanjenje poreza. Bez većine, vlada bi često bila prisiljena da prikuplja dodatne glasove za donošenje zakona, bilo formiranjem koalicije ili privlačenjem glasova od slučaja do slučaja. Taj bi scenario, u najmanju ruku, zahtevao ustupke, a formiranje koalicije moglo bi da podrazumeva da više ministarskih mesta ode suparničkim strankama kako bi se učvrstila saradnja.
Macron se suočava i sa drugim rizicima. Ako Melenchonov savez, nazvan Nupes, dobije 185 zastupnika, moći će da zahteva referendume. Takođe će moći da pozove na parlamentarne istrage, a moglo bi biti i dosta rasprava o zakonima s predlozima amandmana.
Nacionalni savez bi mogao da poremeti situaciju. Čini se da će osigurati formalni zakonodavni status, što znači da će moći da utiče na odbore i dobiju određeno vreme za iznošenje svojih stavova, što je važan korak u višedecenijskom nastojanju Marine Le Pen da stranku dovede u središte francuske politike.
Melenchonov savez pretnja
Francuski zakonodavni izbori nisu povezani s udelom nacionalnih glasova koje je dobila svaka grupa. Iako je njena stranka dobila oko 20 odsto ukupnih glasova, na temelju proračuna ministarstva unutrašnjih poslova sa 87 odsto prebrojanih birača, očekuje se da će Nacionalni skup dobiti samo oko pet odsto mesta u parlamentu. Grupa koja podržava Macrona, pod nazivom "Ensemble!" (Zajedno), dobila je otprilike četvrtinu ukupnog broja glasova, dok su stranke s Melenchonom na čelu dobile oko 24 odsto od ukupnog broja.
Tačan ishod drugog kruga glasanja 19. juna teško je predvideti jer nije uvek jasno kome će se prikloniti pristalice kandidata koji su izgubili.
Macron bi na kraju mogao biti prisiljen na rekonstrukciju svoje vlade, budući da se ministri, uključujući ministra za evropska pitanja Clementa Beaunea, takmiče da postanu zastupnici i izgubiće svoje trenutne poslove ako ne budu izabrani.
Melenchon je bio treći na predsedničkim izborima i otpisan je kao potrošena snaga, zajedno s drugim levim strankama. Ipak, njegova se sreća preokrenula nakon što su se komunisti, socijalisti i zeleni udružili oko njega u Nupes, a on je zasenio Le Pen i postao Macronov najveći rival.
Sedamdesetogodišnji čelnik stranke France Unbowed (Nepokorena Francuska) više puta je pozivao svoje birače na glasanje kako bi Nupes postao najveći blok, tvrdeći da će ga Macron tada imenovati za premijera. Macron je naznačio da to neće učiniti, iako su francuski predsednici skloni da biraju šefa vlade unutar većine u novom domu.
Do nedelje oko 22 sata u Parizu, nivo apstinencije bio je oko jedan bod viši nego pre pet godina na rekordnih 52,3 odsto, prema proseku pet anketara.
Raspoloženje se merilo u pariskom baru gde su se okupile Macronove pristalice kako bi gledale rezultate, sve dok Beaune nije stigao uz pljesak. "Borba će biti teška, ali ne dopustite da vas zastraše oni koji tvrde da pobeđuju", rekao je, dodajući da će se kampanja ozbiljno nastaviti u ponedeljak ujutro. ''Možemo i moramo pobediti zajedno''.
Izvan sedišta Nupesa, takođe u glavnom gradu, neki birači i poslanici su likovali. "Borba je sledeće sedmice!", rekla je Helene Hardy, članica zelene stranke zadužena za izbore. ''Izađite i glasajte! Vredno je toga!"