Japanski tužioci podigli su optužnicu protiv muškarca u 40-im godinama po optužbi da je prošle godine ubio bivšeg premijera Shinza Abea u zločinu koji je užasnuo zemlju i izazvao skandal oko veza vladajuće stranke sa marginalnom religijom.
Tetsuya Yamagami optužen je nakon što je mesecima bio pritvoren radi psihološke procene, a zatim je proglašen sposobnim da mu se sudi, objavile su u petak novine "Yomiuri" i drugi lokalni mediji. Osumnjičeni napadač je uhapšen na licu mesta jer je navodno pucao u Abea iz vatrenog oružja napravljenog kod kuće dok je bivši premijer učestvovao u kampanji za svoju Liberalno-demokratsku partiju (LDP) u julu u gradu Nari na zapadu zemlje.
Osumnjičeni je rekao policiji da je ciljao Abea, premijera sa najdužim stažom u zemlji, zbog njegovih veza sa južnokorejskom grupom koja je ranije bila poznata kao Crkva ujedinjenja. Osumnjičeni je okrivio grupu da je uništila njegovu porodicu uzimajući prevelike donacije od njegove majke.
Opširnije
Državna sahrana Abea koštaće oko 12 miliona dolara
Državna sahrana bivšeg japanskog premijera Shinza Abea koštaće oko 1,7 milijardi jena (12 miliona dolara), rekao je u utorak portparol vlade.
06.09.2022
Jen raste posle atentata na Abea, politika centralne banke upitna
Glavno nasleđe Abeove politike je "abenomija", čiji je cilj bio da podstakne rast i inflaciju.
08.07.2022
Bivši japanski premijer preminuo posle atentata
Shinzo Abe je bio premijer Japana sa najdužim mandatom. Napustio je vlast 2020. godine.
08.07.2022
Na video-snimku snimljenom u vreme ubistva vidi se kako osumnjičeni prilazi Abeu s leđa dok je govorio na kampanji na otvorenom i puca u njega sa udaljenosti od oko tri metra (10 stopa).
Javni servis NHK izvestio je prošlog meseca da je osumnjičeni sposoban da preuzme odgovornost za svoje postupke i da će okružni tužilac u Nari protiv njega podići optužnicu. Tužilaštvo je odbilo da razgovara telefonom o detaljima sudskog postupka.
Suđenje osumnjičenom će se ponovo dovesti u žižu javnosti veze LDP-a sa crkvom, protiv koje ima dugu listu sudskih presuda zbog njenih metoda prikupljanja sredstava u Japanu. To bi takođe moglo potencijalno ponovo da razljuti glasače i dodatno da potkopa svakako slabu podršku sadašnjem premijeru Fumiju Kishidi, koji je u oktobru prihvatio ostavku svog ministra ekonomije zbog njegovih veza sa tom verskom grupom.
Istraživanje LDP-a u septembru pokazalo je da je oko polovine njihovih poslanika povezano sa crkvom. Mnogi članovi verskih grupa su se dobrovoljno javili u vreme izbora kako bi pomogli da se poveća izlaznost na izborima za vladajuću stranku.
Podrška glasača Kishidi, koja je ranije bila visoka, pala je na rekordno nizak nivo u nekim anketama u mesecima nakon Abeove smrti, usred nezadovoljstva oko reakcije na skandal i protivljenja organizovanju sahrane sa državnim počastima bivšeg premijera.
- Uz pomoć Go Onomitsu.