Jen je porastao u odnosu na dolar na tržištima pošto je bivši premijer Japana Shinzo Abe (67) upucan, dovodeći u pitanje to koliko dugo Banka Japana treba da se drži opuštene monetarne politike.
Jen je skočio čak 0,5 odsto u jednom trenutku posle atentata koji se dogodio u gradu Nara za vreme izborne kampanje. Japan treba u nedelju da bira novi saziv gornjeg doma parlamenta, ali Abe nije bio kandidat, već je govorio na skupu kako bi podržao svoju Liberalno-demokratske stranku (LDP).
Abe je preminuo u bolnici u petak pošto ga je upucao 41-godišnji bivši vojnik koji je priveden neposredno posle atentata. Kako izveštava japanski NHK, on je rekao da je pucao na Abea jer je bio nezadovoljan njim.
Opširnije
Bivši japanski premijer preminuo posle atentata
Shinzo Abe je bio premijer Japana sa najdužim mandatom. Napustio je vlast 2020. godine.
08.07.2022
BOJ zadržala negativne kamatne stope uprkos trendovima
Suprotno od Fed i Banke Engleske, BOJ je odlučila da stope ostavi na negativnih 0,1 odsto.
17.06.2022
Pošto su se tržišta u Tokiju zatvorila, jedan dolar trgovao je za 135,64 jena, padajući 0,27 odsto. Dobici na indeksu Nikkei 225 prepolovili su se posle vesti o atentatu. Na kraju dana, Nikkei je porastao za 0,1 odsto.
Niko u istoriji Japana nije bio premijer duže od Abea, koji je posebno poznat po ekonomskoj politici nazvanoj "abenomija", koju je vlast u Japanu nastavila da primenjuje i posle njegovog odlaska sa mesta premijera u septembru 2020. godine.
Osnove "abenomije" su monetarno opuštanje, fiskalni podsticaji i strukturne reforme. Cilj ovih reformi jeste da podstaknu rast japanske privrede, koja se godinama bori sa niskim bruto domaćim proizvodom i deflacijom.
Seshimo je takođe rekao da je šokiran incidentom jer Abe nije bio na vlasti. Prema njegovim procenama, uticaj atentata na tržišta će verovatno biti kratkoročan.
Od kada je Abe došao na vlast 2012. godine, jen je oslabio 59 odsto u odnosu na dolar, što je učinilo izvoz japanskih proizvoda jeftinijim. Samim tim, japanske akcije postale su interesantnije investitorima te je indeks Nikkei 225 u poslednjih 10 godina skočio skoro 160 odsto.
Banka Japana je u junu objavila da će nastaviti da primenjuje ekstremno niske kamatne stope uprkos tome što je Fed već podigao svoj referentnu stopu, a Evropska centralna banka najavila izlazak iz negativnih kamatnih stopa do kraja godine. Takođe je navela da je cilj da prinos na desetogodišnje državne obveznice bude oko nula odsto.
Kamatna stopa u Japanu trenutno je -0,1 odsto, što je neposredno posle poslednje odluke o kamatnoj stopi dovelo do toga da jen padne na najniži nivo u 24 godine i znatno povećava cenu uvoza u Japan. Banka Japana primenjuje negativne kamatne stope od 2016. godine.
"Predviđamo da će Japan osetiti blagu recesiju od oktobra do decembra ove godine i od januara do marta naredne godine, kao posledicu recesije u SAD što najviše stvara pritisak na rast izvoza", rekao je Takashi Miwa, glavni ekonomista iz kompanije Nomura Securities.