Posvećenost SAD da budu uz vladu u Kijevu koliko god bude potrebno najbolji je način da se poboljšaju izgledi za pravedni i trajni mir i da se zaista unaprede izgledi za smislenu diplomatiju, smatra sekretar SAD Antony Blinken.
Blinken, koji je razgovarao o ratu u Ukrajini u petak sa svojim kineskim kolegom, rekao je da se posao nastavlja na popravci i odbrani energetske infrastrukture Ukrajine i jačanju njene protivvazdušne odbrane, uključujući rakete i sistem "Patriot".
"Znamo da teška zima predstoji za Ukrajince, jer predsednik Putin sprovodi svoju novu strategiju pokušavajući da zamrzne ukrajinske muškarce, žene, decu, starce do smrti", rekao je Blinken u izjavi novinarima.
Zašto SAD daju Ukrajini "Patriot"
Rusija je bombardovala ukrajinsku civilnu infrastrukturu projektilima i dronovima, ostavljajući veliki deo stanovništva bez struje dok pada temperatura. Sada su SAD odlučile da Ukrajini isporuče jedan od svojih prepoznatljivih oblika protivvazdušne odbrane, raketni sistem "Patriot". Malo je verovatno da će projektili okončati napade, ali su i Ukrajina i Rusija jasno stavile do znanja da tu odluku smatraju važnom - u najmanju ruku kao simbol angažovanja Zapada u sukobu.
1. Šta je raketni sistem Patriot
Zajedno sa projektilima, baterija "Patriot" uključuje radare i kontrolne stanice za identifikaciju, praćenje i ciljanje neprijateljskog oružja, lansera projektila i vozila za podršku. Lockheed Martin Corp. proizvodi rakete, dok Raytheon Technologies Corp. proizvodi radarske i zemaljske elemente za kontrolu sistema. Naziv "Patriot" je akronim za radar za praćenje u fazama za presretanje cilja (Phased Array Tracking Radar to Intercept on Target).
2. Kakva je njena istorija
Planiranje onoga što će postati sistem "Patriot" počelo je početkom 1960-ih. Od svog prvog postavljanja 1980-ih, sistem "Patriot" je prošao kroz značajne nadogradnje, od preciznijih radara do smrtonosnijih projektila. Sistem je raspoređen u Evropi i korišćen je u Zalivskom ratu u Iraku 1990-91. Globalno, sistemi "Patriot" presreli su više od 150 balističkih projektila u borbi od januara 2015. godine, navodi Raytheon. Pored SAD, 16 zemalja je kupilo ili rasporedilo "Patriot", koji se koristi u protivvazdušnoj odbrani Severnoatlantskog saveza. Američka vojska ima 15 bataljona "Patriota", od kojih su neki raspoređeni u Evropu nakon ruske invazije na Ukrajinu.
3. Šta SAD daju Ukrajini
SAD planiraju da prebace jednu "Patriot" bateriju. Nova baterija košta oko milijardu dolara; korišćeni sistemi kao što je onaj za koji se očekuje da će biti prenet u Ukrajinu mogli bi da se vrednuju znatno manje.
4. Koliko će to pomoći
To nije jasno. Jedna baterija bi obezbedila zaštitu u njenoj blizini, kao što je glavni grad Kijev, ali nije dovoljno da zaštiti celu Ukrajinu. Ukrajina podstiče međunarodnu zajednicu da ojača svoju protivvazdušnu odbranu i da obezbedi snažnije ofanzivno oružje kao što je vojni taktički raketni sistem, poznat kao ATACMS, koji ima domet da pogodi mete unutar Rusije. SAD su odbile zahtev za ATACMS, a zvaničnici su rekli da ne omogućavaju ili ne ohrabruju Ukrajinu da gađa ciljeve u Rusiji. Ograničena nabavka "Patriot" opreme bi Ukrajinu stavila pred težak izbor u određivanju prioriteta koje oblasti treba zaštititi. Ali s obzirom na reputaciju raketa "Patriot" kao najboljih u klasi, neki tvrde da bi prenos čak i jedne baterije "Patriot" mogao imati simboličan efekat.
5. Šta kaže Rusija
Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zakharova rekla je da planirano prebacivanje "Patriota" predstavlja eskalaciju i da bi u suštini SAD učinilo stranom u ratu. Ona je ponovila tvrdnju Moskve da je „zapadno oružje koje se isporučuje Ukrajini legitimna meta ruskih oružanih snaga i da će biti ili uništeno ili zaplenjeno“.
6. Hoće li Ukrajina biti spremna da to iskoristi
Očekuje se da će ministarstvo odbrane izvesti obuku za ukrajinske snage van zemlje u očekivanju isporuke sistema, prema osobama koje su upoznate sa planovima. Prema američkoj vojsci, otprilike 90 vojnika je dodeljeno svakoj "Patriot" bateriji. Obuka o različitim elementima sistema "Patriot" može da potraje nekoliko meseci, mada stručnjaci ukazuju da bi vremenska linija mogla da se smanji za iskusne ukrajinske protivvazdušne branioce, koji su upoznati sa sistemima koji nisu američki.