Vlada Borisa Johnsona u četvrtak će doneti nove mere podrške Britancima koji se bore sa rekordnim padom životnog standarda, nastojeći da prevazuđu osuđujući izveštaj o ilegalnoj zabavi u Downing Streetu i da se suoče sa krizom rasta troškova života koja bi mogla dodatno da ugrozi političku budućnost Johnsona.
Ministar finansija Rishi Sunak predstaviće sveobuhvatan plan za pomoć domaćinstvima koja se suočavaju sa rastućim računima, rekao je zvaničnik Konzervativne stranke koji je želeo da ostane anoniman. Pomoć koju će predložiti Sunak i koja će se delimično finansirati iz poreza na neočekivano velike dobiti naftnih i gasnih kompanija, neće biti jednokratna, a radi se i na dodatnim merama pomoći, rekao je zvaničnik. Ministarstvo finansija odbilo je da komentariše Sunakovu najavu.
Johnsonov fokus na troškove života usledio je nakon teškog dana za premijera, kada je objavljen dugo očekivani izveštaj državne službe u kome se smatra odgovornim za niz skupova na kojima su članovi osoblja pili, pevali karaoke i u jednom slučaju čak i povraćali, dok je ostatak Velike Britanije bio pod strogim ograničenjima zbog virusa korona.
Premijer je rekao da je posramljen zbog tih zaključaka, ali je pozvao zemlju da dozvoli njegovoj vladi da se fokusira na druga pitanja kao što su jačanje ekonomije i odgovor na ruski rat u Ukrajini.
Veliku otpornost lidera, koga su često sprutavali sopstveni politički problemi, testiraće obuzdavanje istorijskog rasta globalnih cena u periodu kada pritisak na britanske porodice mesecima raste. Velika Britanija je na putu da bude razvijena zemlja koja je najteže pogođena kombinacijom rastuće inflacije i slabog rasta, sa očekivanim rastom cena od 13 odsto ove i sledeće godine - što je najviše među zemljama Grupe sedam.
"To je složen problem koje zahteva ozbiljan, smislen odgovor", rekla je Alice Lilly, viši istraživači na vladinom institutu. "Prelazak sa debate o povraćanju u Downing streetu na pitanja koja su zaista važna biće izazov".
Johnson je mesecima pod velikim pritiskom da uvede dodatnu pomoć kako bi se olakšao teret troškova života, a njegova vlada se suočava sa optužbama da nije ažurna i da ne uvažava zabrinutost birača. Od premijera se zahteva i da uvede porez na neočekivano velike profite naftnih i gasnih kompanija, od kojih bi se platilo uvođenje dodatnih mera, čemu se on do sada opirao jer, kako kaže, to nije u skladu sa njegovim konzervativnim vrednostima.
Ministarstvo finansija je pažljivo razmotrilo argumente za takav porez i zvaničnici žele da se uvere da je dobrobit od takvog poteza vredan promene reputacije Britanije kao stabilne jurisdikcije sa niskim porezima. Takođe žele da minimiziraju pretnju investicijama, rekao je zvaničnik konzervativaca, i dodao da će ekonomska pomoć biti usmerena na najugroženija domaćinstva.
Potreba za paketom pomoći zbog rastućih troškova postala je još neophodnija ove sedmice jer je britanski energetski regulator Ofgem saopštio da će se Britanci suočiti sa još jednim naglim skokom računa za struju i gas neposredno pre zime. Gornja granica cene energije trebalo bi da poraste na rekordnih 2.800 funti u oktobru. To je povećanje od 42 odsto koje bi 12 miliona domaćinstava poslalo u siromaštvo.
Johnson je takođe pod pritiskom zbog teških predizbornih prognoza koje se mogu samo pogoršati zbog rastuće inflacije u Velikoj Britaniji. Anketa YouGova koje je objavljena 20. maja pokazala je da opoziciona Laburistička stranka ima osam bodova prednosti u odnosu na Johnsonove konzervativce. Laburisti su od kraja decembra ispred torijevaca u anketama YouGova. Johnsonovi torijevci su imali i loše rezultate na lokalnim izborima ranije ovog meseca, kada su izgubili podršku na jugu. Još jedna anketa YouGova u sredu pokazala je da 59 odsto Britanaca smatra da bi Johnson trebalo da podnese ostavku na mesto premijera nakon izveštaja Sue Gray.
Nekoliko konzervativnih poslanika odbacilo je izveštaj jer nije bilo većih novih otkrića, rekavši da on nije ugrozio Johnsonovu poziciju. Samo jedan novi poslanik je pozvao Johnsona da podnese ostavku nakon objavljivanja izveštaja.
Jedan od njegovih redovnih kritičara izneo je ozbiljniju pretnju Torijevcima: šta ako Johnson preživi Partygate, a onda dovede torijevce do poraza na izborima koji se očekuju 2024. godine?
"Možemo li pobediti na izborima ako ostanemo na ovom putu?", zastupnik torijevaca Tobias Ellwood pitao je u Donjem domu. ''Ako ne budemo mogli da se dogovorimo o narednim potezima, Konzervativna stranka će izgubiti sledeće opšte izbore''.
Što se tiče rastućih troškova života, Sunak ima listu opcija koje nadilaze njegov postojeći paket podrške od 22 milijarde funti. Oni uključuju jednokratne isplate primaocima socijalne pomoći, smanjenje poreza na dodatu vrednost za račune za energiju, povećanje popusta za tzv. tople domove, čime se smanjuju računi za energiju siromašnijim domaćinstvima, povećanje već najavljenih mera (kao što je smanjenje od 150 funti komunalnog poreza i smanjenje od pet penija za gorivo).
Times je u sredu uveče izvestio da će energetski zajmovi od 200 funti biti pretvoreni u bespovratna sredstva.
Johnson se na privatnom sastanku u Parlamentu u sredu posle podne izvinio backbencherima (poslanicima iz zadnjih klupa) za Partygate skandale, a ministri iz kabineta su ga masovno podržali na Twitteru, što pokazuje želju torijevaca da nastave dalje.
"Premijer se izvinio i preuzeo odgovornost za učinjene greške", rekla je ministarka spoljnih poslova Liz Truss. ''Sada treba da pokrenemo ekonomiju posle kovida i osiguramo da Putin izgubi u Ukrajini.''