Najveći broj podnosilaca zahteva za priznavanje stranih stručnih diploma u Nemačkoj došlo je iz Srbije, što pokazuje nastavak trenda emigracija u tu zemlju, pokazuju najnoviji podaci nemačkog saveznog zavoda za statistiku Destatis.
Takođe, prethodne godine 2.225 građana Srbije dobilo je državljanstvo Nemačke, a podaci zavoda pokazuju da svake godine tamo emigrira od 2.000 do 3.000 ljudi iz Srbije.
Poznato je da veliki broj lekara ode u Nemačku zbog boljih uslova rada, a to potvrđuje i podatak da je oko dve trećine svih priznatih stručnih diploma iz medicine.
Nemačka vlast je 2021. priznala više stranih stručnih diploma nego ranijih godina, pa se tako rast nastavio.
Broj priznatih diploma prošle godine je porastao za pet odsto, na 46.935. Priznate diplome su ocenjene kao potpuno ili delimično ekvivalentne nemačkim, prenosi dpa.
Ipak, od 2016. do 2019. rast priznatih diploma bio je dvocifren, ali je on ovoga puta izostao, pošto je prethodne godine takođe priznat veliki broj diploma, i to 44.790 diploma.
Isto važi za nove zahteve, od kojih je broj priznatih diploma prošle godine porastao za pet odsto, na 43.900.
Nemački Institut za privredu ukazao je na veliku potrebu za kvalifikovanim radnicima i zatražio olakšice za useljavanje.
Naspram 350.000 nepopunjenih radnih mesta za kvalifikovane radnike, u prošloj godini stoji svega 46.900 priznatih stranih diploma. Tek svako sedmo mesto, u najboljem slučaju, moglo je da bude popunjeno kvalifikovanim strancem.
"Nije moguće izvući bilo kakve zaključke iz podataka da li su na te rezultate uticali Zakon o imigraciji kvalifikovanih radnika koji je stupio na snagu od marta 2020. i pandemije kovid 19", navodi Destatis.
Zakon o imigraciji kvalifikovanih radnika je novi zakon koji proširuje mogućnosti za stručnjake koji žele da dođu da rade u Nemačkoj. Sada je kvalifikovanim radnicima sa stručnom, neakademskom obukom iz zemalja koje nisu članice EU lakše da migriraju u Nemačku da bi radili.