Fudbaleri engleskog fudbalskog kluba Reding će za vikend odigrati prvu utakmicu na domaćem terenu u drugačijoj opremi. Umesto tradicionalne bele i plave boje, navijači će na rukavima igrača videti 150 tankih štrafti u različitima nijansama crvene i plave boje. Dizajn nije promenjen radi estetike, već prenosi poruku o važnosti aktuelnih klimatskih promena, te su rukavi poznati kao klimatske štrafte.
Svaka štrafta na rukavima predstavlja jednu godinu od početka osnivanja kluba 1871. godine. Plava boja predstavlja temperature koje su hladnije od godišnjeg proseka, dok crvena boja označava temperature iznad proseka. Tamnoplave nijanse postepeno postaju svetle, uz svetlocrvenu boju koja prelazi u tamnocrvenu na završecima rukava, što ilustruje spektar boja klimatskih promena. "Klimatske štrafte prenose jasnu poruku da bi trebalo razumeti važnost situacije", izjavio je komercijalni direktor Tim Kilpatrick.
"Upravo zbog toga postoje klimatske štratfte", rekao je Ed Hawkins, klimatolog Nacionalnog centra za atmosferska istraživanja na univerzitetu u Redingu, koji je osmislio novi dizajn 2018. godine. Inspiraciju je pronašao u ideji kolege koji je pleo pokrivače za bebe koristeći iste boje zarad istog cilja - da se probudi svest o globalnom zagrevanju.
Pre dve godine, njegova vizualizacija rasta globalnih temperatura je bila u centru pažnje nakon predstavljanja na uvodnoj ceremoniji na Olimpijskim igrama 2016. godine u Rio de Žaneiru. Ako bi postojalo takmičenje poznatih ličnosti u prikazavanju promena srednjih godišnjih globalnih temperatura, Hawkins bi sigurno pobedio. Ipak, za njega je ideja korišćenja njegovog dizajna na dresovima igrača bila nadrealna.
Hawkins je igračima Redinga, koji igraju u drugom rangu engleskog profesionalnog fudbala, preporučio štrafte koje predstavljaju lokalnu temperaturu koja je dostigla istorijski rekord. "To potvrđuje činjenicu da se u našem okruženju vreme menja", rekao je. "Ovakve promene se dešavaju u našem dvorištu." Do saradnje je došlo sasvim slučajno, nakon što je je Kilpatrick prilikom video poziva sa kolegom na univerzitetu primetio štrafte u pozadini 2020. godine. Univerzitet i Hawkins dozvoljavaju slobodno korišćenje klimatskih štrafti, čiji se dizajn pojavljuje svuda, od papuča i helanki, do autobusa i grafita.
Pored toga što igrači imaju štrafte na rukavima, njihovi dresovi su napravljeni od tkanine koja se pravi od recikliranih plastičnih flaša. Ova promena je deo širih ambicija i okretanja ka održivijim rešenjima, kao i pokušaja uticaja na navijače kako bi donosili bolje odluke i imali svest o klimatskim promenama.
Ova inicijativa takođe predstavlja deo novog običaja "otkrivanja dresova". Fudbalski klub svakog leta predstavlja novi dizajn uniformi za narednu sezonu, naglašavajući čak i najmanju promenu. Modni brendovi plaćaju najboljim klubovima milione dolara godišnje za prava prodaje majica, dok sponozori daju sličnu sumu, a navijači plaćaju 100 dolara svake sezone kako bi bili vlasnici najnovijeg dizajna.
"Početna reakcija na ovu promenu je uglavnom bila negativna", rekao je Kilpatrick, nakon što su se navijači iznenadili napuštanjem tradicije. Međutim, nakon shvatanja poruke koja se krije iza novog dizajna, njihova reakcija se promenila. Kilpatrick tvrdi da su narudžbine preko interneta porasle za 35 odsto u odnosu na prethodnu godinu, a da su ih "ljudi sa svih strana sveta već naručili i čekaju isporuku".
Hawkins tvrdi da je ovo poslednji pokušaj da klimatske promene postanu uobičajena tema u razgovoru navijača. "Bilo bi odlično ako bismo čuli da navijači pričaju o delima koja preduzimaju kako bi pokušali da reše ovaj problem", dodao je, "bilo da je u pitanju odluka da češće voze bicikl, električni automobil, izbace meso iz ishrane ili bilo šta drugo od bezbroj mera koje svako od nas može da preduzme."