Izborni dan je tu, a očekuje se da na birališta izađe više od 70 miliona Amerikanaca - da lično glasa. Neki američki mediji čak predlažu ideje građanima, kako da organizuju veče dok čekaju rezultate izbora, a kako se "provode" Donald Trump i Kamala Harris?
Bivši predsednik i republikanski kandidat dan provodi u svom odmaralištu Mar-a-Lago u Palm Biču na Floridi, a potpredsednica Kamala Harris pravi žurku u utorak uveče na Univerzitetu Hauard, u Vašingtonu. Pre toga, kako je rekla, večeraće s porodicom jer "tradicija mora da se ispoštuje".
"Pre nego što odem na Univerzitet ispoštovaću tradiciju i večeraću sa svojom porodicom. Dosta članova porodice je kod nas. Tokom dana ću razgovarati sa građanima i podsećati ih da izađu na glasanje", rekla je Amerikanka ranije za jedan radio u Pitsburgu.
Opširnije
Dilema: Kupiti bitcoin – da ili ne?
Bitcoin je preživeo već četiri izbora predsednika u SAD. Koje su lekcije? Može li ulaganje u bitcoin doneti profit?
pre 6 sati
Trump protiv Harris: kakvo jutro čeka Amerikance
U ovom tekstu podsećamo na ekonomske planove dva kandidata: Donalda Trumpa i Kamale Harris.
pre 7 sati
Ponovo se budi strah među ulagačima uoči izbora u SAD
Zahtevani prinosi na američke državne obveznice veći su za oko petinu od septembra.
pre 11 sati
Šta predsednički izbori u SAD donose tržištu sirovina
Nafta: Haris se oslanja na obnovljive izvore, ali zbog geostrateških razloga verovatno neće smanjiti proizvodnju.
pre 12 sati
Inače, izborna mesta su otvorena u gotovo svim američkim saveznim državama, a izuzetak su Havaji i Aljaska gde glasanje počinje tek u pet sati ujutru po našem vremenu.
Zatvaranje birališta
Prva biračka mesta zatvaraju se u utorak u 18 sati po istočnom američkom vremenu (EST), što je ponoć u Srbiji. Poslednje biralište se zatvara u jedan sat iza ponoći u SAD.
Za Ameriku, izbori u 2024. godini su na više načina presedan: osim što bi zemlja mogla dobiti prvu ženu predsednika, i to indijsko-jamajčanskog porekla, protekli meseci su bili nikad napetiji. Od povlačenja Joea Bidena iz trke za lidera zemlje, preko pokušaja atentata na Trumpa, pa do rezultata u anketama koji pokazuju da je borba za pobedu veoma tesna.
Trump glasao oko 18 sati po našem vremenu, sa suprugom Melaniom. Kamala Harris glasala poštom ranije tokom dana.
Naravno, jasno je da strahuju građani Amerike dok čekaju proglašenje pobednika jer će im od toga zavisiti naredne četiri godine, ali strahuje i svet: Kina, Evropa pre svega, a onda i ostale zemlje s kojima SAD ili sarađuju ili biju bitke. Dodatno, trgovci su posebno oprezni. Konkretno, Trumpova pobeda donela bi jači dolar, a Harrisova slabiji.
Osim aktuelnih kandidata koji pozivaju građane na glasanje, oglasio se i aktuelni predsednik SAD Joe Biden. On je poručio građanima da "stvaraju istoriju" ako odaberu Kamalu Harris kao njegovog naslednika.
Stanje na berzama
U momentu pisanja ovog teksta, u utorak posle podne, akcije na Wall Streetu skaču. Među indeksima, S&P je snažno porastao, za jedan odsto. Nasdaq Composite je ojačao 1,3 odsto, a Dow Jones Industrial Average 0,8 odsto ili 322 poena.
Kada je reč o kompanijama, Nvidia je napredovala tri, a Tesla četiri odsto. Međutim, u slučaju Nvidije napominje se da ishod izbora verovatno nema uticaj na akcije, dok u slučaju Tesle - podsećamo na bliske veze Trumpa i vlasnika proizvođača za e-vozila Elona Muska.
Ako se dotaknemo nafte, ključne svetske sirovine, prema Goldman Sachsu veća je verovatnoća da će druga Trumpova administracija doneti nestabilnost na tom tržištu. Republikanac bi mogao da pooštri sankcije Iranu, smanjujući tako snabdevanje i vršeći pritisak na cene u kratkom roku.
Berze u Evropi utorak pretežno završavaju u zelenom, a gubitnik dana je kompanija Hugo Boss, koja je pala 4,3 odsto, iako je kompanija objavila operativni profit bolji od očekivanog u trećem kvartalu. Problem je što beleži pad u azijsko-pacifičkom regionu.