Krećemo sa vestima iz Srbije, preko Evrope, pa do SAD i Dalekog istoka, mada ekonomija i geopolitika često brišu te granice i podele. Tako je u sredu Bloomberg Adria izvestila o tome da je kompanija Zijin najjači igrač Kine u Srbiji, čiji ogranci važe za najprofitabilnije kineske firme u zemlji.
Osim toga, pažnju smo posvetili turizmu, Bookingu - platformi o čijem načinu rada se sve više priča na celom kontinentu, zatim euriboru i kreditima, Izveštaju EK o napretku Srbije, poslovanju i budućnosti nemačke grupe VW, a onda i tenzijama između SAD i Kine uoči američkih predsedničkih izbora.
Donosimo pet stvari koje treba da znate danas.
Kina tektonski menja srpsku privredu
Kineske investicije u Srbiji su se gotovo učetvorostručile između 2019. i 2023. godine, prema podacima revizorske kuće Ernst&Young (EY). Nema sumnje da na srpsku privredu, koja prolazi kroz strukturne promene, veliki uticaj ima upravo ova azijska zemlja; posebno se ističe jedan tržišni igrač.
Naime, među 100 najprofitabilnijih kompanija na domaćem tržištu - njih 10 su u kineskom vlasništvu, a među njima i Zijin Mining Group koji u Srbiji trenutno ima dva velika rudarska projekta - Serbia Zijin Copper (bivši RTB Bor) i Serbia Zijin Mining (u stoprocentnom vlasništvu kineske grupacije) sa rudnikom Čukaru Peki.
Ove dve kompanije proteklih godina važe za jedne od najvećih izvoznika u Srbiji, a ko su ostali najveći izvoznici i druge najprofitabilnije kineske kompanije u Srbiji - saznajte na LINKU.
Srbija i Booking: u ljubavi ili ratu?
Neprijavljivanje smeštajnih kapaciteta, gostiju i neplaćanje boravišne takse, samo su neki od načina na koje pojedini turistički uposlenici ostvaruju profit, ali bez plaćanja poreza na dohodak, poreza na dodatnu vrednost i turističke takse. Zbog toga, logično, trpi državni budžet i to je jedan od razloga zašto vlade ustaju protiv Bookinga i sličnih platformi.
U zemljama koje se bore s prekomernim turizmom, druga strana medalje je stambena kriza, nastala kao posledica rada ovih platformi, rasta cena i "proterivanja" lokalaca iz centralnih zona na periferiju. U Srbiji prekomerni turizam zasad nije problem, ali može postati.
U prvih osam meseci ove godine Srbija je prihodovala 1,86 milijardi evra od stranih turista, a ako je suditi po projekcijama o popunjenosti smeštajnih kapaciteta - 2024. godina biće rekordna za turizam Srbije. Ipak, s rastom turizma raste i izdavanje "na crno", procenjuje YUTA. Na LINKU saznajte zašto je Booking prvi na tapetu i kakav je stav Vlade Srbije o ovom pitanju.
Kakve kredite očekivati u 2025?
Referentna kamatna stopa euribor (šestomesečna), važna za one koji imaju kredite sa promenljivom kamatnom stopom (ili razmišljaju o tome da uzmu), spustila se sa dobrih četiri odsto na početku godine, na ispod tri odsto, dok je tromesečni euribor tik iznad tri odsto.
"Euribor se od avgusta smanjuje brže, a tome doprinose očekivanja o daljem popuštanju monetarne politike ECB", kaže analitičarka Bloomberg Adrije Marina Petrov Savić. Nakon smanjenja u junu i zadržavanja kamatnih stopa u julu, očekivanja o smanjenju kamatnih stopa su se u jesen povećala, a međubankarska tržišta su na to odgovorila bržim trendom smanjenja euribora.
Očekuje se da će "ECB na decembarskom sastanku takođe sniziti kamatne stope i nastaviti opadajući trend u 2025. godini, što će diktirati dalje snižavanje euribora", dodaje sagovornica Bloomberg Adrije, ali upozorava na upornost inflacije usluga. O kreditima, koji zanimaju gotovo sve građane, više saznajte na LINKU.
Izbori i Trumpov beskrajni trgovinski rat
Podsećamo, Donald Trump je tokom kampanje za predsedničke izbore 2016. obećao da će pobediti Kinu, a čim je stupio na dužnost - uveo je niz carina i kontrolu izvoza kakva se ne pamti. U kampanji za izbore 2024, Amerikanac ostaje veran svom stavu, držeći se strategije koja donosi glasove: daje obećanje da će uvesti carine po stopi od 60 odsto na sav uvoz iz Kine.
Aktuelni predsednik SAD, Joe Biden, takođe nije ljubitelj Kine; i on je uveo niz carina, pre svega na električna vozila, baterije i solarne ćelije, ali se čini da Trump ide dosta dalje. Inače, carine uvedene tokom njegovog prvog mandata po stopi od 25 odsto na kinesku robu (vrednu stotine milijardi dolara) - već su zadale veliki udarac bilateralnoj trgovini.
Udeo Kine u uvozu SAD je pao sa 21 odsto, koliko je iznosio kada je Trump izabran za predsednika, na 14 odsto 2023. godine. Opšta stopa od 60 odsto bi verovatno gotovo potpuno zaustavila kineski izvoz u SAD, pokazuju podaci analize Bloomberg Economicsa, a o ovoj temi više čitajte na LINKU.
Sledi...
U četvrtak će u Amsterdamu međunarodni konzorcijum Stellantis objaviti podatke o prodaji i svom poslovanju. Trenutno je pažnja usmerena na gotovo sve auto-kompanije, imajući u vidu proboj kineskih firmi na evropsko tržište, a Bloomberg Adria se prethodno bavila i kaznama koje mogu pretiti Stellantisu u slučaju nepoštovanja propisa o emisiji ugljen-dioksida.
Istog dana, ali u Briselu, na snagu stupaju dugoočekivane dodatne carine Evropske unije na električna vozila proizvedena u Kini. Carine su do 45 odsto, a tome treba dodati i carinsku stopu od 10 odsto.
U Beogradu, tačnije u Privrednoj komori Srbije, održava se prva regionalna dvodnevna konferencija "Western Balkan Engineering Leadership Forum" - posvećena izazovima inženjerskog obrazovanja i industrije na Zapadnom Balkanu. Govoriće ministarka nauke i tehnološkog razvoja i inovacija Srbije Jelena Begović, ambasador SAD u Srbiji Christopher Hill, rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić i predsednik PKS Marko Čadež.
U četvrtak na portalu Bloomberg Adrije čitajte i o maržama u trgovini i apotekama, štednji u Srbiji, Temuu i Sheinu u eri TikTok potrošačke kulture, zatim o tome šta se dešava sa profilima preminulih osoba na društvenim mrežama.