Novi sistem ulaska u zemlje šengenskog prostora i izlaska iz njih EES (Entry/Exit System), a koji je Evropska unija trebalo da uvede 10. novembra ove godine, ponovo je odložen bez određivanja novog datuma.
Kao glavni razlog odlaganja navodi se da pojedine zemlje EU još nisu spremne za implementaciju novog sistema.
Ylva Johansson, poverenica EU za unutrašnje poslove, kazala je da granični računarski sistemi Nemačke, Holandije i Francuske još nisu spremni za primenu ovog sistema, pa se njegovo uspostavljanje odlaže.
Opširnije
Život bez granica
Brisanje granica ima snažan simbolički naboj, ali bez sumnje i stvarne koristi za privredu i kvalitet svakodnevnog života običnih ljudi.
23.01.2023
Građani Srbije mogu u Šengen od novembra ako plate 7 EUR
Građani Srbije i drugih zemalja u šengensku zonu putovaće pod novim uslovima najverovatnije od novembra 2023.
27.12.2022
Srpski pasoš skočio četiri mesta na listi najmoćnijih
Srpski pasoš napredovao je za četiri mesta na 34. mesto liste najmoćnijih pasoša na svetu u 2023.
19.07.2023
Pasoš Srbije na 71. mestu, bez vize možemo u 136 zemalja
Srbija se nalazi na 38. mestu, zajedno sa Peruom.
11.01.2023
"Deseti novembar je sada van diskusija", kratko je rekla Johansson o ovom pitanju.
Johansson je izrazila nadu da bi sistem mogao da počne "što je pre moguće", ali tačno vreme zavisi od tekućih pravnih stvari i tehničkih priprema.
Zemlje koje su tražile odlaganje čine oko 40 procenata putničkog saobraćaja na koje bi ova promena trebalo da utiče, zato je njihova spremnost ključna za uvođenje.
Fazni pristup razmatran za buduću implementaciju
Početak rada sistema do sada se odlagao tri puta.
Ponovno odlaganje otvara pitanja o tome kako se upravlja projektom i može li EU da koordinira velike tehnološke nadogradnje među državama članicama.
Implementacija EES-a bila je komplikovanija nego što se očekivalo. Portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Nemačke ukazao je na probleme sa centralnim sistemom EU-Lise, agencije EU koja upravlja velikim IT sistemima za sigurnost i pravosuđe.
Integracija sistema preko granica mnogih zemalja, zajedno sa velikim brojem putnika, stvorila je velike tehničke izazove.
Bilo je teško osigurati pouzdanost i sigurnost sistema uz istovremeno održavanje efikasnosti graničnih prelaza.
S obzirom na probleme, Johansson je predložila da EU može postepeno da uvede EES. Ovaj plan bi započeo sa nekoliko graničnih prelaza, a zatim bi se proširio na sva područja.
Međutim, Johansson je rekla da bi čak i za postepeno uvođenje bile potrebne izmene trenutnih EES pravila. Evropska komisija radi na pravnim procenama potrebnim za dopuštanje ovakvog pristupa.
Odlaganje EES-a znači da će se ručno stavljanje pečata u pasoše zasad nastaviti. Ovo je uobičajeni postupak za putnike, ali on pokazuje neučinkovitosti i sigurnosne nedostatke koje je EES trebalo da popravi.
Granične vlasti moraće da revidiraju svoje planove i obuku, što bi moglo da dovede do većih troškova i operativnih poteškoća dok se čeka novi datum početka.
EES kašnjenje znači ETIAS kašnjenje
Odlaganje EES-a takođe bi moglo da odloži pokretanje ETIAS-a, koje je planirano za početak 2025. Ovaj sistem treba da poboljša provere pre putovanja za putnike oslobođene vize, a uticaće i na to kako neki dugoročni posetioci i migranti planiraju svoj ulazak u EU.
Napori da se modernizuje granična kontrola pokazuju koliko je teško koordinirati velike promene u mnogim državama članicama. Ovaj neuspeh mogao bi da navede čelnike EU da preispitaju svoj pristup imigraciji i sigurnosti granica.
Odlaganje takođe izaziva sumnju u sposobnost EU da brzo odgovori na promenljive migracione trendove i sigurnosne potrebe.
Dok se EU suočava sa izazovima poput neregularne migracije i potrebe za sigurnim granicama, spori napredak na EES-u mogao bi da utiče na buduće političke odluke i prioritete u imigraciji i upravljanju granicama.
Podsetimo, reč je o sistemu EES ili poznatijem ETIAS, koji treba da zameni ručno pečatiranje pasoša automatskim biometrijskim proverama.
Sistem će obuhvatiti sve državljane zemalja izvan EU koji ulaze u šengensko područje na kratke boravke, bez obzira na to treba li im viza ili ne. Koristiće se na aerodromima, morskim lukama, kopnenim granicama i železničkim prelazima.
Ovim izmenama trebalo bi da bude obuhvaćeno oko šezdeset zemalja, uključujući Bosnu i Hercegovinu, čiji će državljani imati drugačiji način prelaska granice u zemlje EU, rekli su ranije iz Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmenu podataka (IDEEA) Bosne i Hercegovine.
Na granici će se od putnika zahtevati da dostave biometrijske podatke, kao što su otisci prstiju i fotografija lica.
Glavne izmene podrazumevaju uvođenje sistema "Entry/Exit System (EES)" i "European Travel Information and Authorisation System (ETIAS)". Ovi sistemi predstavljaju onlajn formulare koje će nosioci pasoša zemalja koje nisu članice EU morati da popune i da uplate taksu pre ulaska u države EU.
EES sistem se odnosi na praćenje vremena i mesta boravka u EU, kako bi se osiguralo da putnici ne borave duže od 90 dana u periodu od šest meseci.
Kretanje napred usred neizvesnosti
Prilikom prvog prelaska granice uzimaće se biometrijski podaci, čime se eliminiše potreba za unošenjem pečata u pasoše na graničnom prelazu. To smanjuje rizik od zloupotrebe identiteta i omogućava nosiocima putnih isprava, koji često prelaze granicu, da izbegnu zamenu pasoša zbog popunjenosti svih strana pečatima.
ETIAS sistem je takođe onlajn formular u koji se unose podaci o putnoj ispravi, mestu boravka, uz dodatnu taksu u iznosu od sedam evra. Ovaj formular bi trebalo da važi do tri godine ili do zamene putne isprave.
EU se trenutno bavi tehničkim i logističkim problemima sa EES-om, a putnici, granični službenici i kreatori politika suočavaju se sa stalnom neizvesnošću.
Kada se EES konačno implementira, promeniće se način na koji ljudi ulaze u šengensko područje i izlaze iz njega, ali vremenski raspored je još uvek nejasan.
Sledećih nekoliko meseci biće važni jer EU revidira svoje planove za modernizaciju graničnih kontrola. Oni koji su uključeni u putovanja moraće da se informišu i prilagode dok se budu pripremali za konačno uvođenje sistema.