Ovih dana kao da na svakom koraku čujemo "Kina, Kina, Kina", a tako verovatno misle i Evropljani - rastrzani između sukoba EU i azijske zemlje oko carina na električna vozila i žestoka pića. Najnovija vest, objavljena u utorak, jeste da je Kina najavila uvođenje carina na žestoka pića iz EU, kao odgovor na prošlonedeljno uvođenje tarifa EU na električna vozila iz Kine. U međuvremenu, druga najveća svetska sila nastavlja da neguje dobre trgovinske i partnerske odnose sa Srbijom, što je potvrđeno i odlukom da Air Serbia od januara 2025. krene da leti za Šangaj dvaput nedeljno, što je četvrta redovna avionska linija između dve države. Ipak, kineska onlajn prodavnica Temu je izbrisala sve razlike i osvojila kupce i Evropske unije i Srbije.
Ovo je pet stvari koje vam donosimo danas.
Rast Temua je prilika za regionalne firme
Temu, zvezda u usponu, piše istoriju e-trgovine kako globalno, tako i regionalno. Za kratko vreme nadmašio je Shein, Amazon, Walmart i Shopify i dospeo u top 10 aplikacija po broju preuzimanja na svetu. Pored niskih cena, glavno oružje ove platforme za ulazak na tržište jeste efikasnost logističkih usluga, odnosno brza i pouzdana dostava.
Budući da, prema procenama, u Srbiju dnevno stigne oko 70.000 pošiljki Temua, zapitali smo se kako to utiče na logistiku u zemlji i Adria regionu.
"Njihov sastav logistike i distribucije osigurava da proizvodi stignu na vreme, često i pre rokova, što dodatno podiže zadovoljstvo korisnika", rekao je Marcel Majsan, predsednik eCommerce Hrvatske za Bloomberg Adriju, a više o ovoj temi i prilici za rast regionalnih logističkih firmi saznajte na LINKU.
Srbija sve privlačnija novim investitorima
Agencija S&P Global, koja je i prva (u aprilu) podigla izglede Srbije za dobijanje investicionog rejtinga, početkom oktobra je Srbiji dala ocenu BBB-/A-3, što je prvi stepen iznad špekulativnog ranga. S&P je takođe podigao projekciju privrednog rasta Srbije na četiri odsto za ovu i narednih nekoliko godina.
Investicioni rejting, inače, pomaže da se privuku investitori koji o nekoj državi ne znaju mnogo, a Srbija bi uskoro mogla da dobije investicioni rejting i od drugih renomiranih svetskih kuća, stav je finansijskog analitičara u Generali Investments CEE Jakuba Kratkog.
"Već se vidi da je Srbija zapala za oko novim investitorima koji ne žele da ulažu u obveznice sa špekulativnim rangom. S druge strane, dobri makroekonomski pokazatelji (jak privredni rast i solidna fiskalna politika) nisu se stvorili preko noći. Ovo kažem jer je Srbija već privlačila pažnju mnogih investitora, ali je tražnja bila manja i manje globalna", kaže Kratki.
Kina vedri i oblači
Azijska zemlja je najveći svetski proizvođač industrijskih metala, ali i njihov najveći potrošač. To znači da direktno utiče na cene bakra, aluminijuma i drugih, koje će nastaviti da rastu usled popuštanja monetarnih politika širom sveta.
Najnovija odluka Kine da novim merama pokuša da ubrza svoju ekonomiju, pozitivno se odrazila na cene industrijskih metala. Cena bakra u toku septembra porasla je oko 10 odsto, aluminijuma oko osam odsto. Ako se vratimo unazad, pozitivnu reakciju cene metala na signale koji dolaze iz Kine videli smo i u prvoj polovini godine.
Dok Kina ubira plodove oporavka svoje ekonomije, u Srbiji se nastavlja rasprava o zabrani litijuma, a predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, u utorak je potpisao Sporazum o ulasku u Globalnu alijansu za baterije, u okviru Hamburške konferencije u Nemačkoj.
'Visoke cene EV odbijaju kupce'
Saobraćaj je odgovoran za gotovo 15 odsto emisija gasova sa efektom staklene bašte, pa je jasno da tranzicija prema održivijim oblicima mobilnosti igra ključnu ulogu u borbi protiv klimatskih promena. Električna vozila (EV) godinama su se smatrala rešenjem tog problema, a brojne vlade su davale izdašne subvencije kako bi podstakle vozače da pređu na EV.
Međutim, došlo je do stagnacije. U Evropi i SAD prelaz na električna vozila usporen je jer su automobili s unutrašnjim sagorevanjem ponovno počeli da uzimaju veći deo ukupne prodaje.
Hrvoje Prpić, predsednik udruženja Strujni krug koje okuplja vlasnike i simpatizere električnih automobila, smatra da problem električnih vozila nije u tehnologiji, koja je već dovoljno napredovala, već u njihovim visokim cenama koje odbijaju kupce. Više o ovoj temi saznajte na LINKU.
Sledi...
Premijer Mađarske Viktor Orban u sredu govori u Evropskom parlamentu, a kancelar Nemačke, Olaf Scholz, u Lajpcigu prisustvuje svečanosti povodom 35. godišnjice ujedinjenja dve Nemačke.
U Italiji se sastaju ministri zdravlja Grupe sedam (G7), koju čine Kanada, Francuska, Nemačka, Italija, Japan, UK i SAD.
U poseti Srbiji predsednik Parlamenta Mađarske Laszlo Kover.
Na portalu Bloomberg Adrije u sredu čitajte i o filmskoj industriji regiona, sve popularnijoj digitalnoj banci Revolut, očekivanoj odluci NBS o kamatama. Takođe, očekuje vas intervju suvlasnika kompanije Kadena Živorada Vasića.