Srpska privreda je u razmaku od nekoliko dana dobila mogućnost da pod povlašćenim uslovima plasira skoro 10.000 poljoprivrednih i industrijskih proizvoda u Ujedinjene Arapske Emirate, a ponovo će konačno moći da plasira robu na KiM bez prepreka, bar kada je reč o robi koja ide preko administrativnog prelaza Merdare.
Investicioni rejting nosi niže cene zaduživanja, a monetarne vlasti su još ranije najavile niže troškove zaduživanja za građane. S druge strane, postavlja se pitanje da li će banke manji profit zbog nižih kamata pokušati da nadomeste kroz druge kanale.
Analitički tim Bloomberg Adrije bavio se problemima sa kojima se suočava Volkswagen, a redakcija i pitanjem šta će biti sa cenama energenata u regionu.
Evo šta to treba da znate danas:
Da li građane Srbije očekuju veće provizije banaka?
Kamate na stambene kredite u Srbiji ograničene su više od godinu dana, a u 2025. godini se očekuje primena novog zakona koji će ograničiti iznose kamatnih stopa i na druge bankarske proizvode.
U međuvremenu, banke su našle način kako da nadoknade gubitak zbog ograničenih kamata pa građani mogu očekivati porast naknada i provizija.
Redakcija Bloomberg Adrije razgovarala je sa prvim korisnicima kredita “po novim pravilima” na osnovu čijih iskustava se može nazreti kako bi banke mogle da doskoče ograničenju kamata.
Više detalja na linku.
Strah od ukrajinske rampe ruskom gasu tinja, šta će biti sa cenama energenata u regionu?
U predstojeću zimu domaćinstva i privreda čitavog regiona ulaze rasterećenije, jer su se cene struje i gasa na svetskom tržištu stabilizovale. U odnosu na prethodne dve godine, kada je na scenu stupila energetska kriza zbog rata u Ukrajini, cene energenata na berzama su trenutno višestruko niže. U slučaju gasa i do 10 puta.
Ali uprkos tome, pojedine vlade u regionu odlučile su da povećaju ili najavljuju povećanje cena struje i gasa ove grejne sezone. Šta po ovom pitanju čeka svaku zemlju u regionu, pročitajte na linku.
Koje darove je šeik Mohammed bin Zayed Al Nahyan doneo Srbiji
Šeik Mohammed bin Zayed Al Nahyan došao je u subotu u Beograd, bez velike pompe i najave, da bi prisustvovao potpisivanju Sveobuhvatnog sporazuma o ekonomskom partnerstvu između Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata, koji između ostalog znači liberalizaciju trgovine i usluga, smanjenje carina, ali i zajedničke investicije.
Malo detalja je zasad objavljeno iz tog sporazuma. Ono što se zna jeste da Sveobuhvatni sporazum o ekonomskom partnerstvu predviđa međusobnu liberalizaciju trgovine robama danom stupanja na snagu, kao i linearno ukidanje carina tokom tranzicionih perioda od tri do pet godina.
"Po isteku tranzicionih perioda UAE će liberalizovati 96,1 odsto tarifnih linija, odnosno oko 9,5 odsto vrednosti uvoza iz Srbije. To znači da će preko 10.000 poljoprivrednih i industrijskih proizvoda iz Srbije izvoziti na tržište UAE po povlašćenim uslovima." To je u subotu napisao potpisnik tog dokumenta Tomislav Momirović, ministar spoljne i unutrašnje trgovine, na svom Linkedin profilu.
Više detalja pročitajte u tekstu.
Ukinuta prištinska zabrana ulaska proizvoda iz centralne Srbije, ali samo na jednom punktu
Ministarstvo unutrašnjih poslova Prištine ukinulo je zabranu proizvoda koji se iz centralne Srbije prodaju na Kosovu i Metohiji, potvrdio je Aljbin Kurti, koji je dodao da se mere ukidaju samo za administrativni punkt Merdare.
Mere zabrane ostaju na snazi na ostalim punktovima sa centralnom Srbijom, potvrdio je Kurti na pres-konferenciji.
Kako se navodi u odluci prištinskog ministra unutrašnjih poslova Dželjalja Svečlje, zabrana uvoza ovih proizvoda biće zamenjena "detaljnom kontrolom” kamiona koji ulaze iz centralne Srbije.
Srbija je krajem septembra dobila podršku Nemačke za deblokadu regionalnog trgovinskog sporazuma CEFTA. Ovaj sporazum o slobodnoj trgovini u regionu se nije primenjivao upravo zbog političkih tenzija između Beograda i Prištine i nemogućnosti da roba iz Srbije bude plasirana na Kosovu i Metohiji, zbog čega su samo u prvih sedam meseci ove godine izgubile 281,5 miliona evra.
Sledi:
U Luksemburgu se održava sastanak ministara finansija Evropske unije, a u Briselu konferencija za novinare generalnog sekretara NATO-a.
Nemačka će objaviti izveštaj o industrijskoj proizvodnji, a Francuska o spoljnotrgovinskom bilansu.
Na portalu Bloomberg Adrije pročitajte šta strani stručnjaci misle o unapređenju kreditnog rejtinga Srbije, kako ekspanzija platforme Temu menja pravila logistike u Adria regionu, i kako Kina diktira cene bakra i aluminijuma.