Nakon što je premijer Hrvatske Andrej Plenković najavio postepeno smanjivanje mera za borbu protiv krize, ne jenjavaju reakcije poslodavaca. Uz to, najavljuju se i poskupljenja. "Treba pažljivo proceniti uticaj eventualnog rasta cena energije na preduzetništvo, posebno mala i mikro", upozorava glavna direktorka Hrvatskog udruženja poslodavaca (HUP) Irena Weber.
Već godinu dana srednji i veliki preduzetnici plaćaju tržišne cene energije, objašnjava, dok bi za male i mikro preduzetnike ukidanje subvencija moglo da ima snažan negativan efekat u slučaju rasta cena.
"Ako trošak preko noći poraste za ozbiljan iznos, onda to može imati snažan uticaj na poslovanje. Ako i bude povećanja cena energenata, očekujemo da neće biti drastično, ali važno je znati da postoji osigurač koji će zaštititi male i mikro preduzetnike", naglasila je Weber.
Opširnije
Nafta očuvala rast posle vesti o privredi SAD i poremećajima u Libiji
Brent za oktobar se kupovao za oko 80 dolara za barel, dok je West Texas Intermediate bio ispod 76 dolara.
30.08.2024
Švajcarska planira da ukine zabranu i gradi nove nuklearne elektrane
Švajcarska vlada želi da ukine zabranu izgradnje novih nuklearnih elektrana koja je na snazi od 2018.
28.08.2024
Evropsko tržište gasa: dosta možda nije dovoljno
Zalihe gasa u Evropi su pune, a regionalna potražnja opada na nivo koji nije viđen od ranih 1980-ih.
01.09.2024
Weber takođe ističe da veći potrošači u većini zemalja EU plaćaju niže cene energije od domaćinstava, što je ekonomski opravdano zbog ekonomije obima. Nasuprot tome, situacija u Hrvatskoj utiče na konkurentnost, posebno izvoznika.
HUP podržava poresko rasterećenje rada
Osvrnula se i na najavu poreskog rasterećenja rada i ponovila da se HUP već godinama zalaže za to rasterećenje pa je naglasila važnost podsticanja smanjenja poreskog opterećenja za srednje i visoke zarade, koje su ključne u sektorima s većom dodatom vrednošću poput inženjera, lekara, IT stručnjaka i profesora.
Što se tiče poreza na nekretnine, Weber je navela da su poslodavci uglavnom protiv novih poreza, ali i istakla potrebu za regulacijom rentiranja radi sprečavanja negativnih efekata na privredu poput naglog rasta cena nekretnina, poremećaja na tržištu rada i smanjenog interesa za obrazovanje i preopterećenja komunalne infrastrukture.
"To je sve ono na što smo upozoravali i sigurno ima smisla razmisliti o strukturi naše privrede i okrenuti se od politike nekontrolisanog rentiranja", zaključuje.
Zaštita najranjivijih
Podsetimo, u HUP-u smatraju da je prilikom donošenja konačnih odluka oko subvencija nužno uzeti u obzir i zaštititi one najranjivije, odnosno mikro i mala preduzeća.
"Važno je istaći da domaća industrija i druga velika preduzeća već duže plaćaju tržišne cene energenata, te za njih izmene neće doneti novosti. Tržišna cena gasa je duže ispod gornje granice 180 evra po megavat-satu, ali zbog geopolitičkih nestabilnosti kompanijama je važno da se ta granica kao osigurač zadrži", smatraju u HUP-u.
Ističu da male preduzetnike zabrinjava potencijalno ukidanje subvencija za gas, jer bi to za mnoge od njih predstavljalo znatno povećanje troškova energenata, čak i do 30 odsto. "S obzirom na to da su mikro i mala preduzeća okosnica hrvatske privrede, ovakav potez bi mogao imati negativne posledice na njihovo poslovanje i zapošljavanje", ističu.
Iz HUP-a predlažu Vladi da se prilikom donošenja odluka o ukidanju protivkriznih mera pažljivo analizira njihov uticaj na različite segmente privrede i društva.