Prosečna neto plata u Srbiji je ovog maja prvi put dostigla šestocifreni iznos, skočivši na više od 100.000 dinara, ali je u junu došlo do pada. Istovremeno, budući da je suša oborila kvalitet žitarica i prinos voća u Srbiji, nema sumnje da će taj faktor uticati na cene hrane.
Doduše, to je slika širom Evrope. Prolećni mrazevi i letnja suša pogodili su poljoprivredne kulture na kontinentu, a najviše su stradale poljske jabuke, nemačke jagode, italijanske masline. U Srbiji, najpre su pogođeni voće i vinogradi.
Segment u kojem je došlo do ubrzanja jesu gotovinski krediti i zajmovi za obrtna sredstva, a ovo je pet stvari koje treba da znate danas.
Pad inflacije, ali i plate
Inflacija u Srbiji pala je na 3,8 odsto u junu, sa majskih 4,5 odsto, što ukazuje na poboljšanje kupovne moći srpskih potrošača, mada i dalje prisutna inflacija podržava zahteve zaposlenih za većim zaradama.
U istom mesecu, došlo je do pada prosečne neto plate u Srbiji: sa majskih 100.170 dinara na junskih 95.804 dinara. U bruto iznosu, junska zarada vredela je 132.290 dinara, saopštio je u ponedeljak Republički zavod za statistiku (RZS).
Medijalna junska neto zarada dostigla je 74.185 dinara, što znači da je 50 odsto zaposlenih ostvarilo zaradu do navedenog iznosa, a više o kretanju prosečne plate u Srbiji tokom 12 meseci saznajte na LINKU.
Raste interesovanje za kredite
Ukupni domaći krediti ubrzali su međugodišnji rast na 4,7 odsto u junu sa 1,3 odsto u martu, a rastu su maltene jednako doprinele pozajmice i za privredu i za stanovništvo, pokazuju podaci Narodne banke Srbije (NBS).
Privreda je najviše kredita uzimala za likvidnost i obrtna sredstva, a stanovništvo se najviše zaduživalo kroz gotovinske zajmove. Iako su krediti zastupljeni u gotovo svim delatnostima, najviša je potražnja u ove četiri oblasti. Treba istaći i da je tražnja privrede za deviznim kreditima rasla iako su standardi za takve kredite pooštreni u periodu od aprila do juna.
Kako se dalje navodi u izveštaju NBS-a, gotovinski krediti za stanovništvo su u junu ubrzali međugodišnji rast na 8,2 odsto, a međugodišnji rast ponovo beleže i stambeni krediti.
Paušalno oporezivanje u Srbiji: da li će limit biti povećan?
Preduzetnik u Srbiji ima pravo na paušalno oporezivanje ako njegov ukupan prihod u toku kalendarske godine ne pređe iznos od šest miliona dinara. U slučaju da su prihodi veći, mora da pređe na vođenje knjiga.
Međutim, značajan broj preduzetnika smatra da treba povećati limit za paušalno oporezivanje, a među njima i sagovornica Bloomberg Adrije, inače preduzetnica Danijela T. iz Beograda. Ona navodi da iznos od šest miliona dinara danas i pre 10 godina "ne vredi isto".
Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku takođe smatra da limit treba podići, jer su troškovi poslovanja za preduzetnike skočili za 212 odsto u odnosu na 2004. godinu, kada je taj limit od šest miliona dinara utvrđen. Više o ovoj temi pročitajte na LINKU.
U čemu je to Indija prestigla Kinu i Rusiju?
Ruski aluminijum već izvesno vreme dominira u zalihama londonske berze metala (LME) i prema aktuelnim izveštajima čini 65 odsto zaliha. Rusija beleži najveći rast indeksa menadžera nabavke (PMI) u posmatranoj grupi, dok je indijski porastao pet posto. Kina, s druge strane, beleži pad od 1,8 odsto.
Kina nadalje ostaje više fokusirana na domaće tržište i lokalnu SHFE (Hong Kong) berzu, u odnosu na LME, a kupci izbegavaju ruski metal. Taj prostor i "usko grlo", odnosno gomilanje zaliha u magacinima LME-a koristi Indija.
Naime, indijska industrija aluminijuma je podržana zdravijim osnovama: jakim domaćim tržištem (i robusnim tržištem kapitala), blažom regulativom, investicijama u tehnologiju, obnovljivom energijom i dostupnošću sirovinama. Rezultat je takav da se udeo indijskog aluminijuma u zalihama LME-a povećao za 20 procentnih poena (u maju 2024. u odnosu na maj 2023.), a u apsolutnom smislu 151 posto, u istom periodu.
Sledi...
Sastanak premijera Srbije Miloša Vučevića sa predstavnicima Odbora za rešavanje stambenih pitanja prognanih Srba iz Hrvatske i Federacije BiH.
Najveća evropska ekonomija, Nemačka, objavljuje podatke o BDP-u u drugom kvartalu, koji je prema procenama neznatno pao. Španija, u međuvremenu, izveštava o poverenju potrošača u zemlji, dok je u SAD fokus usmeren na nekretnine i kretanje cena u tom sektoru.
Jake Sullivan, savetnik predsednika SAD za nacionalnu bezbednost, počinje trodnevnu posetu Kini, a španski premijer Pedro Sanchez počinje trodnevnu turneju po Mauritaniji, Gambiji i Senegalu radi suzbijanja ilegalne imigracije iz Afrike.
Lansiranje rakete kompanije SpaceX u orbitu Zemlje sa posadom koja bi, potom, trebalo da izađe u svemir što bi bila prva "svemirska šetnja" tokom neke privatne misije.
Kineski proizvođač automobila XPeng predstavlja prvi model svog novog brenda električnih vozila.