Strelci Zorana Arunović i Damir Mikec osvojili su zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu, a to je ujedno i prva medalja za Srbiju. Agencija za licenciranje stečajnih upravnika oglasila je prodaju rudnika Lece iz Medveđe, koji je u stečaju već osam godina, a čija početna cena na javnom nadmetanju iznosi 50 odsto od procenjene vrednosti. U drugom kvartalu ove godine u Srbiji je zabeleženo blagi rast zaposlenih od 0,1 odsto.
U međuvremenu, kineski brendovi dostigli su rekordnih 11 odsto evropskog tržišta električnih automobila u junu, uoči strogih carina EU koje su stupile na snagu početkom ovog meseca. Donosimo vam pet stvari koje treba da znate danas.
Arunović i Mikec upucali zlato i Srbiji doneli prvu medalju na OI
Strelci Zorana Arunović i Damir Mikec doneli su Srbiji prvu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu, i to zlatnu. Srpski par je u finalu u disciplini deset metara vazdušni pištolj - miks, pobedio tandem iz Turske Seval Ilajda Tarhan - Jusuf Dikec rezultatom 16:14.
U finalu se odvijala prava drama, s obzirom na to da je par iz Turske imao dobar start i vodio 8:2. Srbija je uspela da izjednači na 10:10 i do kraja je borba bila tesna. Srbija je prva stigla do 16 poena i odnela pobedu u finalu.
Bronzana medalja pripala je paru iz Indije, koji je bio bolji od protivnika iz Južne Koreje.
Rudnik zlata Lece prodaje se za upola cene
Rudnik Lece iz Medveđe, koji je u stečaju već osam godina, procenjen je na oko 75 miliona dolara. Agencija za licenciranje stečajnih upravnika oglasila je prodaju rudnika, čiji je prethodni vlasnik bio šabački biznismen Miroslav Bogićević, a početna cena na javnom nadmetanju iznosi 50 odsto od procenjene vrednosti ili oko 37,5 miliona dolara.
Ljiljana Jovanović, stečajna upravnica rudnika Lece, kaže za Bloomberg Adriju da postoje zainteresovani kupci, ali ne otkriva o kome je reč. Ovakav odgovor i ne čudi budući da je ove godine zlato dostiglo rekordnu vrednost, a ovog meseca je koštalo 2.478 dolara po unci. To bi ujedno samo moglo da poveća vrednost rudnika.
Budući da se često spominje da ima najveće rezerve zlata u Evropi, na pitanje BBA koliko iznose te rezerve, ona kaže da ne može da govori jer su one sastavni deo Elaborata o rudnim rezervama. Više o ovome pročitajte na LINKU.
Blagi rast broja zaposlenih u Srbiji u drugom kvartalu
U drugom kvartalu ove godine u Srbiji je zabeleženo ukupno 2.367.170 zaposlenih, što je blagi rast od 0,1 odsto u odnosu na prvi kvartal 2024. godine.
Najveći broj zaposlenih, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS) jeste u kompanijama (pravnim licima), gde radi 1.899.016 ljudi. Pored toga, 418.251 zaposlenih su preduzetnici, osobe koje rade kod njih i oni koji samostalno obavljaju delatnost. Najmanje je registrovanih individualnih poljoprivrednika - 49.903.
U odnosu na prethodni kvartal, ukupan broj registrovano zaposlenih je veći za 2.590 ljudi. Najveći rast od 0,8 odsto imaju preduzetnici - za 3.474 više zaposlenih, dok je broj zaposlenih u pravnim licima povećan za 122 ljudi.
Najviše zaposlenih u drugom kvartalu ove godine je u Beogradskom regionu, gde radi 842.544 ljudi, a najmanje u Regionu južne i istočne Srbije - 392.633.
Kineski brendovi uzeli rekordnih 11 odsto evropskog tržišta EV
Kineski brendovi dostigli su rekordnih 11 odsto evropskog tržišta električnih automobila u junu, uoči uvođenja strogih carina Evropske unije koje su stupile na snagu početkom ovog meseca.
Kineski brendovi registrovali su više od 23.000 električnih vozila u celoj Evropi tokom meseca, što je rekordan broj. Njihov skok od 72 odsto u odnosu na maj znači dvostruko veći rast u ukupnim evropskim registracijama električnih vozila za jun. Automobili proizvedeni u Kini pod brendom zapadnih proizvođača, uključujući Volvo, BMW i Teslu, takođe podležu novim carinama.
Hoće li rast obima prodaje moći da se održi, videće se u idućim mesecima, kada u punoj snazi zažive nove EU carine. Za SAIC dodatne takse znače rast troškova na tom polju za 38 odsto, dok će BYD plaćati dodatnih 17 odsto na već postojeću carinu od 10 odsto.
I kineski i evropski proizvođači žele što pre da otvore pogone u Evropi kako bi mogli da izbegnu nove carine, dok napetosti između Pekinga i Brisela prete da prerastu u trgovinski rat.
Sledi…
Federalne rezerve i Banka Japana održaće sastanke o monetarnoj politici.
Kompanija Meta objavljuje svoje najnovije finansijske rezultate.
Državni sekretar SAD Antony Blinken biće u poseti Singapuru.
Republički zavod za statistiku objaviće podatke o indeksima industrijske proizvodnje, kao i o indeksima zaliha gotovih proizvoda za jun. Takođe, biće objavljeni podaci o kvartalnom BDP-u u stalnim cenama (fleš procena za drugi kvartal), spoljnotrgovinskoj robnoj razmeni, prometu robe u trgovini na malo i turističkom prometu za jun.