U petak u 19.30 sati zvanično bi trebalo da počnu Letnje olimpijske igre (OI) u Parizu, koje će trajati do 11. avgusta. Petak ujutru otvaraju takmičenja u streljaštvu, što je uobičajeno na dan otvaranja. Još u sredu počeo je muški fudbalski turnir utakmicama Uzbekistana i Španije, i Argentine i Maroka, čime je sportski spektakl u Parizu počeo pre formalnog otvaranja.
Olimpijske igre u Parizu 2024. godine mogle bi da donesu dugoročni ekonomski podsticaj od čak 11,1 milijarde evra, navodi se u studiji koju su naručili organizatori Igara u skladu sa novim olimpijskim načelom fiskalne štednje, a prenosi Bloomberg.
Ekonomske aktivnosti u vezi sa organizacijom događaja mogle bi da iznose oko 4,58 milijardi evra, uticaj izgradnje oko tri milijarde evra, a doprinos turizma bi u najoptimističnijim scenarijima mogao da dostigne 3,56 milijardi evra.
Opširnije
U Parizu na Olimpijskim igrama vazduh čistiji nego na Alpima?
Najviše pažnje prilikom priprema posvećeno je održivosti i zelenoj agendi Olimpijskih igara, a u tome će im pomoći rešenja francuske kompanije Aerophile, koja razvija tehnologiju za smanjenje zagađenja vazduha
26.07.2024
Zašto su Olimpijske igre u Parizu prva prava olimpijada luksuza
Osim kreativnog sponzorstva, u okviru partnerstva, LVMH pruža direktnu podršku sportistima čija ih izvanredna postignuća čine "Umetnicima svih pobeda”.
26.07.2024
Ekstremne vrućine obeležiće i Olimpijske igre u Parizu
Predviđa se da će u glavnom gradu Francuske temperature premašiti 35 stepeni Celzijusa kako Olimpijske igre bile u punom jeku sledeće nedelje.
23.07.2024
Srpsko zlato na OI u Parizu vredi 200.000 evra, koliko daju ostali?
Letnje olimpijske igre u Parizu održavaju se od 26. jula do 11. avgusta ove godine, i to usred velike političke neizvesnosti u Francuskoj.
25.07.2024
Zašto će se na Olimpijadi piti bezalkoholno pivo?
Boce piva ukrašene sa pet olimpijskih krugova već silaze sa proizvodne linije u pivari Anheuser-Busch InBev NV u Belgiji, u pripremi za igre u Parizu ovog leta.
23.06.2024
U studiji koju je ove nedelje objavio pariski Centar za pravo i ekonomiju sporta navodi se da vremenski okvir od 17 godina obuhvata fazu planiranja do faze nasleđivanja, koje se završava 2034. godine.
Takođe, u izveštaju je predviđen "nizak ukupni efekat" od 6,7 milijardi evra i srednji scenario od 8,99 milijardi evra. Ističe se da ove brojke ne predstavljaju potpunu analizu troškova i koristi i da procene ukazuju na različite moguće ekonomske uticaje, u zavisnosti od različitih scenarija i nivoa aktivnosti u vezi sa organizacijom i izvođenjem Olimpijskih igara.
Potražnja manja od očekivane
Prema studiji, očekuje se da će Pariz ugostiti između 1,34 i 1,85 miliona gledalaca tokom Igara.
To bi stvorilo direktan uticaj na turizam od čak 1,52 milijarde evra tokom događaja. Bloomberg News je prošlog meseca pisao da je potražnja za iznajmljivanjem luksuznih stanova tokom dve nedelje Igara manja nego što su mnogi očekivali.
Cena smeštaja u Parizu u proseku je 313 evra za noć između 26. jula i 11. avgusta, što je pad od 41 odsto. Hotelske cene u Parizu za period Olimpijskih igara krajem prošle godine bile su tri puta više od uobičajenih letnjih cena.
Takođe, još u februaru ove godine cene su bile više nego inače, ali nisu dostigle vrtoglave iznose koje je nagovestio rani skok, naročito zbog mogućnosti iznajmljivanja privatnog smeštaja. Francuska kancelarija za turizam iznela je podatke o kontinuiranom smanjenju cena noćenja sa prosečnih 800 evra u septembru prošle godine na 500 evra u aprilu ove godine.
"Imamo 160 hiljada soba u pariskom regionu, što je više nego što je London imao 2012. godine. Dakle, imamo ono što je potrebno da ugostimo sve. Poredimo se sa Londonom 2012, gde su hoteli u Londonu bili vrlo skupi na početku i morali su da snize cene", rekao je u aprilu za Independent Christophe Decloux, glavni direktor za turizam u pariskoj oblasti.
Srbija na OI
Srbiju će na Olimpijskim igrama u Parizu predstavljati ukupno 112 takmičara u 15 sportova. Više sportista bilo je je samo 2012. godine u Londonu, kada je u Veliku Britaniju otputovalo 116 predstavnika.
Srbija je kao samostalna država do sada pet puta učestvovala na Olimpijskim igrama, prvi put 1912. godine kao Kraljevina Srbija, a onda kao Republika Srbija od 2008. godine pa nadalje. Srpski sportisti su do sada doneli ukupno 24 medalje, od toga šest zlatnih, sedam srebrnih i 11 bronzanih.
Srbija je uz Sjedinjenje Američke države jedina koja ima košarkaše, košarkašice i basketaše na takmičenju, a od ekipnih sportova takmiče se još i odbojkaši i odbojkašice i vaterpolisti. Upravo vaterpolisti brane zlato, pa se očekuje da će i ovoga puta doneti neku medalju. Takođe, medalja se očekuje i od naših košarkaša, ali i odbojkašica koje su u Tokiju osvojile bronzu. Zlato će možda uzeti i basketaši, koji su prošle igre završili kao treći.
Očekuje se da će i najbolji teniser sveta Novak Đoković konačno uzeti zlatnu medalju, a poslednji pokušaj da dođe do zlata imaće i Ivana Španović, s obzirom na to da su ovo poslednje Olimpijske igre na kojima će učestvovati. Srbija je na prethodnim igrama bila veoma uspešna i u streljaštvu, pa se nade polažu i u Zoranu Arunović i Damira Mikeca.
Srbija je na Olimpijskim igrama u Tokiju osvojila tri zlatne, jednu srebrnu i pet bronzanih medalja. Vlada Srbije je krajem juna usvojila predlog Ministarstva sporta na osnovu kojeg će nagrade za olimpijce koji predstavljaju Srbiju ove godine iznositi: 200.000 evra za zlatnu medalju, 100.000 evra za srebrnu i 60.000 evra za bronzanu medalju.
Čišćenje Sene od 1,38 milijardi evra
Jedno od glavnih pitanja tokom priprema Igara bila je bezbednost ceremonije otvaranja koja će se održati na reci Seni. Umesto održavanja svečanosti na olimpijskom stadionu, čamci će prevoziti sportiste niz reku Senu pored znamenitosti poput Ajfelovog tornja i katedrale Notr Dam.
Kada je Pariz bio domaćin Olimpijskih igara 1900. godine, u reci je održano više plivačkih takmičenja. Međutim, od 1923. kupanje u pariskoj reci Seni zabranjeno je kako bi se plivači zaštitili od strujanja, rečnog saobraćaja i zagađenja vode. Grad sada tvrdi da je reku vratio u pređašnje stanje kao olimpijsko mesto i javno plivalište.
Associated Press je prošle godine pisao da je ceo projekat u vezi sa pripremom reke Sene vredan 1,38 milijardi evra i uključuje značajan remont infrastrukture, dodavanje novih podzemnih cevi, rezervoara i pumpi kako bi se sprečilo da se štetne bakterije pridruže plivačima u reci. Jedan rezervoar u blizini železničke stanice Austerlitz u Parizu imaće vodu u količini 20 olimpijskih bazena.
Ti rezervoari i drugi dodaci trebalo bi da spreče da kiša preplavi pariski sanitarni sistem i izazove oticanje neobrađene otpadne vode u reku, što je jedan od glavnih izvora zagađenja u Seni.