Lideri NATO-a sastaju se danas u Vašingtonu (SAD), radi obeležavanja 75. godišnjice alijanse, i to u momentu kada Rusija intenzivira svoje napade na Ukrajinu. NATO broji 32 članice, čiji će predstavnici - mimo evropskog rata kao jednog od gorućih problema - otvoriti još izazovnih pitanja.
Između ostalog, na ovogodišnjem samitu biće reči o jačanju odbrambenog položaja najveće svetske sigurnosne organizacije, ali i o tome šta uraditi u vezi sa sve većom dominacijom Kine. Ovo su teme po prioritetima:
-
Odvraćanje i odbrana: NATO trenutno ima mnogo više vojnika (500.000) u visokoj borbenoj gotovosti, na svim poljima, nego što je ugovoreno na samitu u Madridu 2022. godine.
-
Pomoć Ukrajini: izvori upućeni u dešavanja unutar ove alijanse kažu da će na samitu u Vašingtonu biti reči o dodatnoj bezbednosnoj pomoći NATO-a Ukrajini, kao i o obuci. Takođe, trebalo bi da se utvrdi dugoročna finansijska podrška ovoj zemlji razorenoj ratom, a nekoliko dana pre samita bilo je reč o 40 milijardi dolara godišnje.
-
Globalna partnerstva: pre svega se misli na veze u Indo-Pacifiku, pa je u skladu s tim generalni sekretar pozvao lidere Australije, Japana, Novog Zelanda i Republike Koreje na samit.
Opširnije
Macronove greške progoniće Francusku i Evropu
Prošli periodi kohabitacije dogodili su se između vodećih stranaka.
03.07.2024
G7 poziva Kinu da prestane da pomaže Rusiji u ratu s Ukrajinom
Lideri G7 pozvaće Kinu da prestane da podržava rat Rusije protiv Ukrajine na godišnjem samitu koji počinje u četvrtak u Italiji.
12.06.2024
Biden: Kandidujem se, dosta je priče o zameni
Američki zakonodavci se inače vraćaju u Vašington sa praznične pauze i zasedaće prvi put od Bidenove izborne debate.
08.07.2024
Šest zaključaka prve predsedničke debate u SAD
Dolar je ojačao na azijskim tržištima jer su investitori procenili da je Trump prednjačio u debati.
28.06.2024
Prema pisanju Bloomberga, samit u Vašingtonu nije samo dogovor oko dalje pomoći Ukrajini - kroz finansije i vojne obuke već i predstavljanje ujedinjenog fronta protiv Rusije i Vladimira Putina. Istovremeno, šalju se upozorenja Kini. Podsećamo da je EU uvela revidirane tarife na EV iz Kine koje su stupile na snagu 5. jula, a i SAD su uvele niz carina.
Dok predsednik Amerike Joe Biden vešto izbegava pitanja o svojoj "kondiciji" pred izbore, a nakon katastrofalnog nastupa u debati sa Donaldom Trumpom, francuski predsednik Emmanuel Macron mora da se okrene unutrašnjim poslovima i izgradnji koalicije za formiranje nove vlade.
Saveznike je, u međuvremenu, razbesnela poseta mađarskog premijera Viktora Orbana Pekingu, koji je u taj grad stigao nenajavljen. Između ostalog, Mađari i Slovaci nalaze se u taboru koji je skeptičan prema daljem opredeljenju za Ukrajinu, što dodatno kvari odnose među saveznicima.
"Ovaj rat se ogleda i u uništavanju našeg ekonomskog razvoja i smanjenju naše konkurentnosti. Ukratko, rekao sam predsedniku Putinu da je Evropi potreban mir", rekao je Orban, koji je nedavno preuzeo i predsedavanje Veću EU.
Ukoliko se vratimo u istoriju, tadašnji američki predsednik Harry S. Truman je u svom govoru 1949. godine, na potpisivanju Severnoatlantskog ugovora u Vašingtonu, poslao direktnu poruku: "Za nas rat nije neizbežan".
Sedam i po decenija kasnije, alijansa obeležava trenutak kada se 12 saveznika obavezalo na transatlantske odnose i bavljenje sovjetskom pretnjom miru i bezbednosti u Evropi.
Sporazum je potpisan 4. aprila u Vašingtonu, na sastanku šefova 12 zemalja osnivača, a Sovjetski Savez je tom prilikom obavešten da Severnoatlantski savez znači da će njegovi članovi stati u zajedničku odbranu. Danas, na samit su pozvane sve članice i partneri NATO-a, izuzev suspendovanih zemalja, a to su Avganistan, Belorusija i Rusija.
- U pisanju teksta pomogla Asja Francisti.