Bloomberg Adria istražuje zašto građani Srbije tvrdoglavo ulažu u nekretnine, kako su psiholozi pretekli IT stručnjake po interesovanju za odabir fakulteta i kada poskupljuje putarina na putevima Srbije. Da, sve to je stalo u prvih nekoliko dana jula, pa i više od toga.
Ko umesto druma bude odabrao vazdušni prevoz iz Srbije ka svojoj omiljenoj letnjoj destinaciji, poletaće sa jednog od najboljih aerodroma na svetu - ako je verovati anketi kompanije AirHelp Inc.
S druge strane, ako se odlučite za e-vozilo, možda će vas zanimati malo više o ovoj temi: konkretno, da li će automobilska revolucija pojesti svoju decu?
U trci auto-giganata Adria region nije od presudnog značaja, ali bi barem malu ulogu u svemu mogla imati fabrika u Kragujevcu koja je najavila proizvodnju modela "fiat grande panda".
Ovo je pet stvari koje treba da znate danas.
Tendencija ulaganja ne slabi
Prosečna cena novih stanova u Srbiji iznosila je 207.103 dinara u drugom delu 2023. godine, što ukazuje na pad od 4,8 odsto u odnosu na isti period 2022. godine. Ipak, od perioda korone cene su značajno skočile i nema povratka na staro (vreme pre 2020). Još uvek je primarni razlog kupovine nekretnine - mimo mesta stanovanja - dugoročna isplativost investicije.
Ipak, treba imati u vidu i da je Srbija još uvek plitko investiciono tržište, sa berzom u tranziciji, te da oni koji žele da investiraju - nemaju pregršt opcija.
"Profitna stopa na nekretnine je između 15 do 20 godina, što znači da se relativno brzo može povratiti novac i dalje kapitalizovati. Kamata radi za kamatu. Osim toga, ovaj vid ulaganja pruža sigurnost. Hartije gube vrednost, tržište nam je ograničeno, a pošto sam dugo u ovom poslu, znam dosta bogatih ljudi koji se bave upravo nekretninama kao biznisom", kaže za Bloomberg Adriju Milić Đoković, licencirani procenitelj i stalni sudski veštak ekonomsko-finansijske struke.
Drugo poskupljenje putarina u 2024.
Vozači u Srbiji će od 10. jula, odnosno od danas plaćati veće putarine, a cene su ovoga puta povećane za oko 10 odsto. Primera radi, putarina za vozila prve kategorije od glavnog grada do Šida koštaće 500, do Subotice 800, do Niša 1.130, a do Dimitrovgrada 1.670 dinara. Od Obrenovca do Preljine cena će biti 560, a do Pakovraća 620 dinara.
U JP "Putevi Srbije" ne navode razlog poskupljenja, ali ističu da će specifična grupa vozača imati pravo na popust.
"Plaćanjem putarine putem uređaja za elektronsku naplatu putarine, fizičko i pravno lice, korisnik motornog vozila četvrte kategorije emisijskog razreda EURO 6, ostvaruje popust od 10 odsto, koji se obračunava na iznos umanjen za popust na elektronsku naplatu putarine od šest odsto", piše u dokumentu koji je odobrila Vlada Srbije, a više o tome na LINKU.
Veća navala na psihologiju nego na IT
Ove godine je manje prijavljenih studenata na fakultetima u Srbiji, a zanimljivo je da je na IT smerovima 1.300 kandidata manje nego lane.
Oni koji su ipak rešili da upišu visoku školu mahom biraju stomatologiju, grafički dizajn, medicinu i arhitekturu. Međutim, jedno zanimanje posebno se ističe, i to je trend koji viđamo poslednjih nekoliko godina.
Naime, psihologija je ponovo najpopularniji studijski program na državnim fakultetima u Srbiji, sa 4,5 kandidata prijavljenih na jedno mesto, dok se interesovanje za tehničke nauke smanjuje uprkos visokom potencijalu za zapošljavanje u toj oblasti, o čemu možete više saznati na LINKU.
Kako se kotira beogradski aerodrom u svetu?
Letnja turistička sezona je u jeku, te ako planirate da na svoju omiljenu destinaciju iz Beograda krenete avionom, znajte da ćete poleteti sa jednog od najboljih aerodroma na svetu, prema anketi kompanije AirHelp Inc. Doduše, Aerodrom "Nikola Tesla" nije baš zauzeo zavidno mesto, budući da je 236. na listi od 239 aerodroma.
Anketa je trajala od 1. maja 2023. do 30. aprila 2024. i obuhvatala je uzorak od 17.550 putnika iz 64 države, a koji je aerodrom izabran za najbolji na svetu, saznajte OVDE.
Sledi...
Kina će dati uvid u stopu inflacije za jun, posmatrano na godišnjem, ali i mesečnom nivou.
Holandija i Finska prate stanje u proizvodnji, odnosno industriji, kao i Austrija, dok će Danska i Češka objaviti stopu inflacije posmatrano godišnje i mesečno. Norveška se fokusira na baznu inflaciju (isključuje cene hrane i energije). Portugal objavljuje trgovinske rezultate.
U međuvremenu, SAD se spremaju za govor šefa Feda Jeromea Powella. Osim njega, oglasiće se i ostali zvaničnici centralne banke Amerike, zemlje u kojoj je i dalje goruće pitanje kada će doći do smanjenja kamata.