Marine Le Pen poručuje da optužbe francuskog predsednika Emmanuela Macrona da bi planovi krajnje desnog Nacionalnog skupa i levičarskog saveza mogli da dovedu do "građanskog rata" ukazuju na to da on zna da će izgubiti nadolazeće glasanje koje počinje u nedelju. "Uvek je vodio kampanju govoreći 'ja ili haos'", rekla je Le Pen.
Japanski jen bi mogao da potone na nivoe poslednji put zabeležene 1986. godine, jer, kako izgleda, državne intervencije ne ohrabruju investitore da se klade na njegovo jačanje.
Kineski proizvođač automobila BYD predstavio je svoj treći električni automobil u Japanu u pokušaju da zahvati veći tržišni udeo na japanskom tržištu gde su dominantni hibridi i domaći brendovi.
Ovo je pet najvažnijih vesti koje danas treba da znate.
Koliko plate u Hrvatskoj i Sloveniji beže srpskim
Plate u regionu u prva tri meseca ove godine najbrže su rasle u Severnoj Makedoniji i Srbiji, dok je najsporiji rast plata imala Slovenija.
U procentima, plate u Severnoj Makedoniji u prva tri meseca u odnosu na isti period prošle godine porasle su za 16,3 odsto, u Srbiji za 14,9 odsto, u Hrvatskoj 14,5 odsto, u Bosni i Hercegovini 9,2 odsto, dok je u Sloveniji taj rast iznosio 4,6 odsto.
Međutim, i hrvatske i slovenačke plate i dalje beže srpskim. U Hrvatskoj je prosečna plata za oko 500 evra viša od prosečne srpske, a prosečna slovenačka plata je i do 650 evra viša.
U sredu su objavljeni podaci o prosečnoj plati u Srbiji za april. Prosečna srpska bruto zarada za april iznosila je 133.356 dinara, dok je neto iznos bio 96.614 dinara. To znači da je došlo do neznatnog pada u odnosu na mart, kada je prosečna neto zarada bila 96.913 dinara.
U poređenju s istim mesecom prethodne godine, prosečne bruto i neto zarade za april 2024. godine nominalno su veće za 15,3 odsto, a realno za 9,8 odsto.
Fiskalni savet: Skraćenje procedura poskupljuje auto-puteve
Srbija za javna ulaganja izdvaja oko sedam odsto BDP-a, što je svrstava u red zemalja koje izdvajaju najviše novca za državne projekte, prvenstveno izgradnju infrastrukture, ali te investicije u poslednjih nekoliko godina prate zaobilaženje zakonskih procedura, netransparentan odabir projekata, povećanja cene tokom izgradnje i probijanje rokova završetka. Ovo je zaključak izveštaja Fiskalnog saveta o upravljanju investicijama u Srbiji.
Prema proceni vladinog nezavisnog tela, trenutno se za javne investicije troši oko pet milijardi evra godišnje, odnosno više od 15 odsto ukupnih javnih rashoda, što je treći najveći budžetski izdatak, odmah posle penzija i plata u javnom sektoru.
Autori uočavaju da se oko 40 odsto infrastrukturnih projekata od 2018. godine sprovodi po tzv. posebnim postupcima, uz delimično ili potpuno izuzeće iz opšte zakonske regulative u oblasti javnih nabavki, eksproprijacije, planiranja i izgradnje. Ako se uključe novi projekti koji će se realizovati u naredne tri godine, njivova računica pokazuju da bi ovaj pokazatelj do kraja 2027. mogao da se popne i na preko 70 odsto ukupnih kapitalnih rashoda.
Industrija piva u Srbiji: Tri kompanije drže 90 odsto tržišta
Industrija piva u Srbiji ima tradiciju dugu tri veka, proizvodnjom se bavi oko 100 firmi, koje zapošljavaju preko 2.500 radnika.
Top tri proizvođača u našoj zemlji su - Heineken Srbija doo Zaječar, Carlsberg Srbija, Apatinska pivara Apatin, i sva tri su u rukama stranog kapitala. Ova tri proizvođača drže više 90 odsto srpskog tržišta piva.
Pored njih postoji i nekoliko manjih fabrika, a u novije vreme je vidljiva ekspanzija malih, zanatskih pivara. Međutim, zanatske pivare imaju udeo od svega dva odsto na domaćem tržištu.
Julian Assange će priznati krivicu i okončati višegodišnju bitku sa SAD
Suosnivač Wikileaksa, Julian Assange, izjasniće se krivim za odavanje tajni američke nacionalne bezbednosti i vratiti se u svoju rodnu Australiju, u skladu sa sporazumom sa Ministarstvom pravde kojim se okončava skoro petnaestogodišnja borba oko njegovog krivičnog gonjenja.
Očekuje se da Assange (52) bude osuđen na više od pet godina koliko je već odslužio u zatvoru u Velikoj Britaniji. On će se u sredu pojaviti pred sudom u Sajpanu (Severna Marijanska ostrva), izbegavajući potencijalno dugu kaznu u SAD.
Sporazum o priznanju krivice ima za cilj da okonča međunarodnu borbu za procesuiranje Assangea, koja se vodi otkako su osetljiva američka vojna dokumenta, beleške iz rata i diplomatski depeši javno procureli 2010. i 2011. godine, uključujući snimke američkog vazdušnog napada na Bagdad nekoliko godina ranije.
Sledi...
U Njujorku će se održati sastanak Saveta bezbednosti UN o deci u oružanim konfliktima u svetu. U Velikoj Britaniji se očekuje poslednji televizijski duel konzervativnog britanskog premijera Rishija Sunaka i lidera laburista Keira Starmera u kampanji pred parlamentarne izbore 4. jula.
Na Ekonomskom fakultetu biće predstavljanje novog broja Kvartalnog monitora. U Privrednoj komori Srbije održaće se konferencija o zaštiti životne sredine "Serbia goes green".