Narodna banka Srbije (NBS) nije iznenadila i pratila je potez Evropske centralne banke (ECB) smanjivši referentnu kamatnu stopu za 25 baznih poena. Međutim, sledeći potezi zvaničnika centralne banke mogli bi biti mnogo oprezniji iako je inflacija vraćena u granice cilja. Međutim, postavlja se pitanje da li je inflacija i dalje pretnja?
Francuska pomaže novčano i tehnički Srbiji da automatizuje elektrodistributivnu mrežu, kao i da izgradi postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Velikom Selu, a ugovori za ova dva projekta potpisani su u četvrtak u Beogradu.
Marera Construction završila je preuzimanje beogradskog Beton Plusa, dok je Evropska komisija odobrila Pavlu Vujnovcu preuzimanje Fortenove.
Dok G7 sprema 50 milijardi dolara za Ukrajinu od zamrznute ruske imovine, Nemačka planira dodatno zaduživanje od 11 milijardi evra.
Ovo je pet najvažnijih vesti koje danas treba da znate.
NBS smanjila kamate za 25 baznih poena
NBS je ipak rešila da krene da snižava kamate, procenivši da je majski ulazak inflacije u okvire cilja dovoljan da se počne s popuštanjem restriktivnosti monetarne politike. Referentna kamatna stopa tako je smanjena na 6,25 odsto, a kamatne stope na depozitne i kreditne olakšice smanjene su na pet i 7,5 odsto.
Ovakav ishod očekivala je većina analitičara koje je anketirao Bloomberg, ali je šestoro od 17 ispitanih analitičara očekivalo pauzu.
Međutim, kamate ubuduće verovatno neće padati brzo. Prema očekivanjima Branimira Jovanovića, ekonomiste Bečkog instituta za Međunarodne ekonomske studije, referentna kamatna stopa bi krajem godine mogla da se nađe na 5,5 odsto, ali bi moglo da dođe i do manjeg popuštanja.
"Mislim da će NBS uglavnom pratiti ECB, i da će smanjivati kada ECB to uradi. U ovom trenutku, očekujem da se to desi još tri puta, odnosno da kamatna stopa na kraju godine bude 5,5 odsto", rekao je Jovanović nakon odluke NBS.
Vrednost srpskog startap ekosistema pala ispod milijardu dolara
Srbija je rastuće tehnološko središte sa renomiranim inženjerskim talentima i fokusom na inovacije u Beogradu i Novom Sadu, ocenjuje se u poslednjem godišnjem izveštaju vodeće svetske organizacije koja prati razvoj inovacionih ekosistema Startup Genome. Ipak, prema njihovoj proceni, vrednost srpskog startap ekosistema (pod kojim podrazumevaju ekosisteme upravo Beograda i Novog Sada) pala je ispod milijardu dolara.
Ukupna vrednost domaćeg ekosistema meri se sabiranjem vrednost izlaza (takozvanih egzita, od engleskog "exit") iz startapova i rundi finansiranja za period od druge polovine 2021. godine do kraja 2023. Ona je, prema najnovijim podacima, iznosila 910 miliona dolara (svetski prosek je 29,4 milijardi dolara).
U prethodno posmatranom periodu, onom koji je naveden u prošlogodišnjem izveštaju (druga polovina 2020 - 2022), taj iznos za Srbiju je bio 1,1 milijarda dolara.
A šta iz Jobertyja kažu o tome da li je kriza u IT industriji prošla pročitajte OVDE.
Xi nije uspeo da omekša zvaničnike EU
Samo mesec pošto su SAD učetvorostručile carine na kineske električne automobile, usledila je dugoočekivana odluka Evropske unije, koja najavljuje carine do 38,1 odsto, tako da poseta kineskog predsednika XI Jinpinga prošlog meseca Parizu nije omekšala srca evropskih zvaničnika.
EU je obavestila proizvođače automobila, među kojima su BYD Co., Geely Automobile Holdings Ltd., SAIC Motor Corp., o nametima koji će se primenjivati od 4. jula. Ali upravo najveći kineski proizvođač BYD, koji je obuhvaćen carinom, u Mađarskoj otvara fabriku električnih automobila, tako da teoretski te carine može da izbegne.
Mnogi proizvođači automobila u EU osudili su plan o uvođenju carina, plašeći se da bi Kina mogla da odgovori na isti način ili čak da ih blokira na svom tržištu. Nemačka je izvezla 216.299 automobila u Kinu 2023. godine, što je pad od 15 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Evropski proizvođači, kao što su Mercedes i Volkswagen, takođe imaju svoje fabrike u Kini.
OpenAI bi mogao da udvostruči godišnji prihod na 3,4 milijarde dolara
OpenAI je na dobrom putu da ostvari godišnji prihod od 3,4 milijarde dolara, rekao je osoblju kompanije izvršni direktor Sam Altman, prema rečima jednog upućenog, anonimnog izvora.
Na zajedničkom sastanku u sredu, Altman je rekao da velika većina tog prihoda (oko 3,2 milijarde dolara) dolazi od proizvoda i usluga kompanije. Takođe je naveo da je OpenAI na putu da generiše oko 200 miliona dolara, nudeći pristup svojim AI modelima preko Microsoft Azurea.
Ovo je prva dostupna informacija o nivou prihoda, a prethodno je objavljeno da je godišnji prihod kompanije iznosio 1,6 milijardi dolara krajem 2023. OpenAI je to odbio da komentariše.
Sledi...
Otvaranje Dubrovnik Economic Conferencea, na kojem će govoriti hrvatski guverner Boris Vujčić, glavni ekonomista ECB Philip Lane, kao i predsednica ECB Christine Lagarde. U Privrednoj komori Srbije održava se sednica Skupštine PKS o izveštaju o radu za 2023. godinu.
Republički zavod za statistiku objavljuje podatke o izdatim građevinskim dozvolama za april 2024, zatim građevinske radove u inostranstvu za 2023. godinu, kao i indekse prometa u industriji za april 2024.
Francuska objavljuje konačne podatke o inflaciji za maj, Italija objavljuje podatke o spoljnoj trgovini za april, dok Eurostat objavljuje podatke o spoljnoj trgovini za april za celu evrozonu.