Koje su opcije za ljude koji bi da stan u srpskoj prestonici želeli da izdaju na kratak rok, koji su to izazovi pred automobilskom industrijom, koliko se EPS zadužuje za zelene projekte i na čemu trenutno radi menadžment Devtecha?
Ovim i drugim pitanjima redakcija Bloomberg Adrije se bavila na samom početku ove sedmice. Evo šta je to što treba da znate danas:
Stan na mesec ili dva - kako to uraditi u Beogradu?
Dugoročno izdavanje i stan na dan su dve najčešće opcije kada govorimo o zakupu stambenog prostora u Srbiji, a zanimalo nas je da li je moguće izdati stan na period od mesec ili dva, ali tako da se ne naplaćuje cena po danu - po pravilu skuplja varijanta u odnosu na mesečnu rentu.
To bi značilo da iznajmite stan na, recimo, 30 dana dok boravite u Beogradu zbog posla ili turistički, a da za taj period ne budete prinuđeni da izdvojite kao za 30 dana dnevnog najma, odnosno 1.350 evra (ako računamo 30 dana i okvirno najnižu cenu za Beograd od 45 evra po danu).
Kirije trenutno imaju tendenciju pada, ali blagu. I dalje prkose pretpandemijskim nivoima i iluzorno bi bilo misliti da će se vratiti na staro. Međutim, moguće je naći povoljniju opciju za stanovanje u odnosu na pre godinu ili dve. Za dvosoban stan u centru i na Vračaru - top lokacijama za strance ili digitalne nomade - prosečna mesečna kirija je 800-900 evra.
Jasno je da je zakupac na gubitku ukoliko mu treba stan na mesec ili mesec i po, a mora da ga plaća po ceni dnevnog zakupa, jer je česta pojava da vlasnik ne želi da izda stan na tako kratak period. Više o tome kako izdavanje na kratak rok izgleda u praksi pročitajte na linku.
Ako ne možeš da ih pobediš, pridruži im se – tranzicioni izazovi automobilske industrije
Stellantis ozbiljno pojačava ulog na električna vozila (EV), u nadi da emulira kineski model vertikalne integracije i potencijalno ih pobedi u sopstvenoj igri. Sa strateškog stanovišta, ovo je neobičan potez s obzirom na to da mnogi proizvođači povlače svoje opklade na EV, kako se ispostavlja da je kolektivna industrija precenila potražnju za EV.
Entuzijazam potrošača slabi usled visokih cena (u proseku 30 odsto više cene nego za ekvivalentno vozilo sa SUS motorom), zabrinutosti oko dometa, ESG nedoumica i nerazvijene infrastrukture.
Dodatno, EV su se pokazala kao teret na marže proizvođačima, dok vozila sa SUS motorima pružaju podršku maržama. Ovo se ogleda u činjenici da su čisto električni proizvođači imali jači udar na profitabilnost - posebno Tesla.
Više o vertikalnoj i horizontalnoj integraciji i njenoj važnosti u automobilskoj industriji, kao i o izgledima za budućnost ove oblasti čitajte u izveštaju analitičara Bloomberg Adrije Ilije Nešića.
Skupi OIE projekti teraju na zaduživanje: Novih 100 miliona evra za EPS
Italijanski fond Cassa Depositi e Prestiti (CDP) odobrio je Elektroprivredi Srbije (EPS) kredit od 100 miliona evra, a ovaj novac biće uložen u projekte koji se tiču, pre svega, dekarbonizacije.
EPS će, kako je saopšteno, u skladu sa razvojnim planovima, biti posvećen značajnom povećanju proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora (posebno vetra i sunca), kao i dekarbonizaciji portfelja do 2050. godine i usvajanju politika inkluzije i rodne ravnopravnosti.
Ugovor o kreditiranju EPS-a potpisan je prošle nedelje tokom drugog Poslovnog foruma Italija - Srbija, koji je organizovalo Ministarstvo spoljnih poslova i međunarodne saradnje Italije sa agencijom ICE, a u februaru ove godine u Beogradu svečano je otvorena prva CDP kancelarija van Evropske unije.
Ovo je drugi kredit odobren EPS-u za nešto više od godinu. Podsetimo, u martu prošle godine Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) odobrila je EPS-u kredit od 300 miliona evra, a sredstva će, kako je tada bilo saopšteno iz Ministarstva finansija, biti namenjena poboljšanju likvidnosti ove kompanije.
Devtech: Radimo na prikupljanju nove investicije
Mnoge svetske IT firme proteklih par godina suočile su se sa izazovima u poslovanju, kako se pandemijski bum industrije gasio, a kamatne stope centralnih banaka rasle, ne bi li se ukrotila uporna inflacija. Prema rečima osnivača i izvršnog direktora Devtecha Milovana Milića, 2023. bila je teška za prikupljanje sredstava, bez obzira na fazu razvoja - da li ste startap ili već etablirani biznis.
Kompanija koju vodi pruža usluge u domenu digitalnih inovacija, a na ovogodišnjoj listi Bloomberg Businessweek Adria koja je rangirala top 30 regionalnih kompanija s najviše prikupljenog kapitala u poslednjih pet godina, Devtech se našao na 20. mestu, sa iznosom od preko 12 miliona evra. Od pomenutih 30 firmi, sedam ih je iz Srbije.
Ovim povodom pitali smo prvog čoveka Devtecha o stanju na tržištu i daljim planovima firme.
Sledi…
Danas će Republički zavod za statistiku objaviti broj prvi put registrovanih drumskih motornih vozila, kao i granični promet putničkih motornih vozila i putnika u prvom kvartalu ove godine.
Pored podataka o inflaciji u Švajcarskoj, statističke agencije objaviće i podatke o tržištu rada u SAD, Nemačkoj i Španiji.
Očekuje se objavljivanje rezultata parlamentarnih izbora u Indiji, održanih u više etapa, a u Velikoj Britaniji biće održana debata između premijera Rishija Sunaka i lidera opozicije Kiera Starmera.