Mađarska radi na "redefinisanju" statusa u NATO-u kako bi joj se eventualno omogućilo da odustane od produbljivanja podrške vojnog saveza Ukrajini, rekao je premijer Viktor Orban.
Mađarski vojni zvaničnici i advokati već smišljaju novi koncept koji bi ovu zemlju razlikovao od drugih članica Severnoatlantskog saveza, rekao je Orban u intervjuu za državni radio u petak.
"Naši advokati i oficiri naporno rade da vide kako Mađarska može da održi članstvo u NATO-u na način da ne mora da učestvuje u akcijama NATO-a van teritorije NATO-a", istakao je Orban.
Opširnije
Rat u Ukrajini pravi duboke promene u globalnoj vojnoj industriji
Rat je izazvao promene u geopolitici i proizveo dalekosežne posledice na vojno-industrijske komplekse.
17.03.2024
Nemačka će možda povećati izdvajanja za vojsku na 3,5 odsto BDP-a
Nemačka bi mogla da poveća vojnu potrošnju na čak 3,5 odsto ekonomske proizvodnje.
18.02.2024
Putin kaže da je predvidljivi Biden bolji za Rusiju od Trumpa
Vladimir Putin je okarakterisao Joea Bidena kao svojevrsnu pouzdaniju alternativu za Rusiju od Donalda Trumpa.
15.02.2024
Biden nakon odluke o Švedskoj želi da SAD Turskoj prodaju mlaznjake F-16
Biden se kongresmenima obratio pismenim putem, a belešku je prosledio čelnicima Senatskog odbora za spoljne poslove i Komiteta za spoljne poslove Predstavničkog doma.
25.01.2024
Turska podržala članstvo Švedske u NATO-u, ostaje Mađarska
Jedina zemlja koja još nije ratifikovala švedsko pristupanje NATO-u sada ostaje Mađarska.
24.01.2024
Vlada u Budimpešti već daje važan doprinos u dve misije alijanse van njene teritorije - u Iraku i na Kosovu. Članice NATO-a takođe imaju mogućnost da odustanu od bilo koje vojne misije, iako se uvek podstiče najšire moguće učešće.
Orbanove izjave dolaze u trenutku kada alijansa sastavlja paket podrške Ukrajini koji će se predstaviti na samitu njenih lidera u Vašingtonu u julu. Očekuje se da će te mere podrazumevati veću ulogu NATO-a na operativnom nivou u koordinaciji isporuke oružja i obuci ukrajinskih snaga.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg takođe je predložio saveznicima da udruže fond od 100 milijardi dolara za Ukrajinu u narednih pet godina, ali su mnogi saveznici odustali od planova otkako su prvobitno predloženi.
Mađarska je više puta pokušala da zaobiđe napore Zapada da pomogne Ukrajini, uključujući finansiranje i isporuke oružja. Orban je takođe pokušao da zaustavi širenje NATO-a na Finsku i Švedsku i sklopio energetske sporazume sa Rusijom, što je izazvalo kritike zapadnih prestonica.
U intervjuu, Orban je rekao da je Mađarska posvećena misiji NATO-a da brani članice ako neko bude napadnut. Ali on je rekao da je Mađarska zabrinuta da će finansiranje i snabdevanje oružjem za Ukrajinu, zemlju koja nije članica NATO-a koja se graniči sa Mađarskom, na kraju ustupiti mesto većem vojnom angažovanju, potencijalno čak i slanju trupa.
On je rekao da se Mađarska suštinski ne slaže sa procenom nekih članica NATO-a da će Rusija izvršiti invaziju na istočni bok NATO-a nakon Ukrajine, jer se sadašnji rat, kako je rekao, treba posmatrati kao rat između "dve slovenske zemlje".
To gledište ne deli NATO, koji je osnovao radne grupe za istraživanje potencijalno proširene uloge vojnog saveza u ratu, rekao je Orban. Podrška ukrajinskim snagama u okviru nove misije NATO-a biće van Ukrajine.
Mađarska, kao članica NATO-a, učestvuje u ovim diskusijama, ali efektivno kao "članica koja ne učestvuje" koja se protivi slanju novca i oružja Ukrajini, rekao je on. Dati Mađarskoj formalno izuzeće značilo bi novi koncept članstva u NATO-u, rekao je on.
"Situacija u kojoj smo mi nekako tamo, a opet nismo", rekao je Orban. "Ne znam koliko dugo ovo može da se održava."
(Ažurirano kroz ceo tekst.)