Saudijska Arabija je potpisala ugovore o kupovini električne energije iz dve velike vetroelektrane koje su jeftinije od elektrana na prirodni gas. Arapska država namerava da ubrzano pređe na veći udeo obnovljivih izvora energije u energetskoj mreži.
Državna kompanija za nabavku električne energije, Saudi Power Procurement Co., ove nedelje je saopštila da je pristala da kupuje električnu energiju po rekordno niskim cenama, i to od projekata vetra koje će u Saudijskoj Arabiji razvijati japanski Marubeni Corp.
Kombinacija državne podrške i dobrih uslova za energiju iz vetra u kraljevini pomoći će da zelene elektrane budu jeftinije od alternativa fosilnim gorivima, rekao je šef saudijske kompanije. "Ono što je jedinstveno u vezi s ovim projektima je da su postigli izuzetno nisku cenu električne energije koja se smatra najnižom do sada zabeleženom na globalnom planu", rekao je u intervjuu Mazin Albahkali, izvršni direktor SPPC-ja.
Opširnije
Neznatan nedeljni skok nafte, ponuda i inflacija glavni faktori
Nafta je krenula ka skromnom nedeljnom dobitku, dok su fjučersi ostali manje volatilni, sa izgledima za ponudu i inflaciju u fokusu.
17.05.2024
Instalisana snaga svih prozjumera u Srbiji dostigla 50 megavata
Najveći deo od više od 3.000 prozjumera čine domaćinstva, kojih je 2.215.
08.05.2024
Rimac Energy želi da postane najveći proizvođač baterijskih sistema u Evropi
SineStack je visoko integrisani sistem baterija za skladištenje energije koji je pun inovacija u oblasti tehnologije baterija, kažu iz kompanije.
06.05.2024
AI vapi za energetski efikasnim rešenjima: da li su ovi čipovi ključ?
Veštačka inteligencija zahteva mnogo energije, tako da su potrebna hitna rešenja koja će tehnologiju učiniti efikasnijom.
27.04.2024
"Postizanje izuzetno niskih tarifa na obnovljive izvore energije definitivno pomaže u smanjenju troškova proizvodnje električne energije u Saudijskoj Arabiji", dodao je.
Saudijska Arabija, inače najveći svetski izvoznik nafte, zaostaje u proizvodnji energije iz obnovljivih izvora i veliku većinu električne energije dobija iz postrojenja koja sagorevaju naftu i gas. Međutim, to počinje da se menja jer prestolonaslednik Mohammed Bin Salman sve više nastoji da stvori privredu manje zavisnu od nafte.
Saudijska Arabija planira da proizvede polovinu svoje energije iz čistih izvora do kraja ove decenije, u odnosu na manje od jedan odsto u 2022. godini, prema podacima BloombergNEF-a.
Ostaje nejasno da li će Rijad postići taj cilj, ali zemlja ubrzano povećava svoju flotu solarnih farmi i vetroparkova. Do 2030. godine verovatno će biti instalirano više od 45 gigavata solarnih i vetro kapaciteta, što je preko 13 puta više od nivoa na kraju prošle godine, prema podacima BNEF-a. To bi, takođe, oslobodilo veći deo njegove ogromne proizvodnje nafte za izvoz.
Privlačenje obnovljivih izvora energije je bar delimično trošak. SPPC je rekao da će ugovor sa Marubenijem, koji razvija vetroelektrane sa lokalnim partnerom, obezbediti nivelisanu cenu energije od samo 1,57 centi po kilovat-satu iz projekta AlGhat od 600 megavati. Postrojenje bi trebalo da bude najveće u zemlji, kada bude završeno 2026. godine.
Marubeni takođe gradi elektranu od 500 megavata u sklopu projekta Wa’ad Alshamal, koji će proizvoditi energiju vetra po ceni od 1,70 centi po kilovat-satu. Iako nije moguće tačno uporediti varijabilnu obnovljivu proizvodnju sa gasnim postrojenjima na mreži, cena je niža od cene fosilnih goriva, rekao je Albahkali.
Ove niske cene su potpomognute povoljnim uslovima koje je obezbedila saudijska država. "Mi obezbeđujemo zemljište, pružamo podatke o brzini vetra, obezbeđujemo dozvole i podržavamo ih sa daljim dozvolama, te garantujemo za protok struje", rekao je Albahkali. Tako su uklonjeni mnogi rizici.
SPPC, takođe, ima jak kreditni rejting, što ga čini jakom drugom stranom koja pomaže kreatorima projekata da dobiju jeftinije finansiranje, rekao je on. Pored toga, oni planiraju da koriste kineske vetroturbine, koje su mnogo jeftinije od američkih ili evropskih.