Nedelju iza nas obeležio je dolazak kineskog predsednika Xi Jinpinga, koji je posle osam godina posetio Beograd u sklopu turneje Evropom. Predstavnici dve delegacije potpisali su 28 dokumenata, dok su Xi i predsednik Srbije Aleksandar Vučić govorili o unapređenju političke i ekonomske saradnje i, između ostalog, najavili leteće taksije u Beogradu.
Xi je u Beograd došao na 25. godišnjicu NATO bombardovanja zgrade ambasade Kine u Beogradu, u sklopu prve posete Evropi u poslednjih pet godina, tokom koje boravi u još svega dve zemlje - Francuskoj i Mađarskoj. Pritom je naveo da Kina nikada neće zaboraviti bombardovanje u kome su poginula tri kineska novinara, kao i da je "čelično prijateljstvo Kine i Srbije pustilo dublje korenje u srcu dva naroda".
Dvojica lidera su poručili da očekuju još bolju saradnju sa fokusom na pet ključnih oblasti - energetiku, infrastrukturu, veštačku inteligenciju, kao i saradnju u oblasti visokih tehnologija i prerađivačkoj industriji. Tom prilikom potpisan je i protokol o nabavci devet elektromotornih vozova za brzine od 120 kilometara na čas.
Podsetimo, Kina je, posle EU, najveći investitor u Srbiji, a Srbija je, navode stručnjaci, značajna u kineskim planovima za Evropu.
Analitičari Bloomberg Adrije očekuju da će Narodna banka Srbije (NBS) na današnjem sastanku referentnu kamatnu stopu zadržati na 6,5 odsto kao i dosad, a da će jun biti mesec preokreta u monetarnoj politici.
Banke su objavile rezultate za prvi kvartal ove godine. Erste Bank u Srbiji u prvom kvartalu porastao je skoro 30 odsto, a Raiffeisen banka je u Srbiji povećala dobit na više od 70 miliona evra. Takođe, profit Societe Generalea iznenadio je analitičare, a kreditiranje i naknade pogurali su profit Intese. UBS je skočio zbog vesti o profitu, ali je upozorio na efekte odluke centralne banke.
Kako bi čitaocima olakšala praćenje glavnih tržišnih pokazatelja, Bloomberg Adria je omogućila svakodnevno praćenje tržišnih kretanja. Na posebnoj stranici naći ćete dnevne promene na finansijskim tržištima, regionalnim i svetskim, indekse, kamatne stope, cene sirovina i valuta.
Iz Japana je došla potvrda da ta država učestvuje u gradnji RHE "Bistrica", ali bi ta ostrvska država mogla nešto da ponudi i srpskim poslastičarima. Recimo, par ideja za deserte, pored već popularnog močija. Iz te zemlje odjeknulo je i jasno upozorenje finansijskim tržištima da je promena monetarne politike moguća.
Na Bliskom istoku tenzije su rasle: Hamas je prihvatio predlog za prekid vatre sa Izraelom u Gazi, ali ga je Izrael kasnije odbacio. Nakon toga, izraelske trupe preuzele su kontrolu nad područjem graničnog prelaza Rafa.
Isplati li se upisati fakultet? Kako se pokazalo, viši stepen obrazovanja ne isplati se svim kadrovima jednako, posebno zaposlenima u obrazovanju. Među onima koji imaju samo osnovno obrazovanje ili ni toliko, rekorderi su zaposleni u rudarskom sektoru.
S druge strane, mnogi se pitaju da li se u Srbiji isplati biti influenser. Pojedincima se isplatilo to što su osnovali svoje brendove - neki su svoju popularnost unovčili i zaradili milione. Nešto slično uradila je i poznata teniserka Ana Ivanović, koja od kada se povukla iz sporta puni račun u banci prihodima od saradnje sa različitim brendovima. O svim njenim biznisima čitajte u tekstu.
To ih ipak obavezuje da plaćaju porez, jer, kako je rekao Benjamin Franklin, "ništa nije sigurno osim smrti i poreza". Ko je sve obveznik poreza na dohodak građana, po kom osnovu i kada je rok za podnošenje prijave za plaćanje u Srbiji, čitajte OVDE.
Protekle nedelje prisetili smo se jugoslovenske auto-industrije - fiće, četvorke i juga, ali smo pisali i o budućnosti industrije: kako će izgledati prvi makedonski bolid. Naš analitički tim analizirao je električna vozila - poredili smo Teslu, kineski BYD i Stellantis.
Pisali smo i o vikendicama, a pokazalo se da se više isplati sagraditi vikendicu nego kupiti apartman na nekoj planini, čija cena po kvadratnom metru na Kopaoniku dostiže neverovatnih 3.700 evra.