Šta bi podrazumevao zaokret Srbije ka nuklearnoj energiji, kako investirati u srebro i na koji način su se Šveđani oprostili od cigareta? Bloomberg Adria vam donosi odgovore. Evo pet stvari koje treba da znate danas.
Kakvi su temelji potrebni za prelazak na nuklearnu energiju
Prva asocijacija na spomen nuklearne energije u Srbiji je strah. Taj strah je utemeljen 1986. godine nakon nuklearne katastrofe u Černobilju u kojoj su zbog požara i posledica visoke radijacije nastradali radnici nuklearnog postrojenja, ali i vatrogasci i vojnici koji su učestvovali u gašenju požara. Međutim, širenje radijacije narušilo je zdravlje mnogih građana Pripjata koji su preminuli od opekotina od zračenja, malignih tumora, genetskih mutacija i drugih bolesti.
Jugoslovensko rukovodstvo donelo je Zakon o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana koji je usvojen 1989. godine. Moratorijum je u svoj zakonodavni okvir prenela i Savezna Republika Jugoslavija 2005. godine, a on je u Srbiji i dan-danas na snazi.
Tema o potrebi Srbije za nuklearnom energijom i mogućom izgradnjom nukleranih reaktora ponovo je akuelizovana. Na dnevni red ju je vratio predsednik Aleksandar Vučić nakon što je na nuklearnom samitu u Briselu krajem marta izjavio da je Srbija zainteresovana za izgradnju četiri mala modularna reaktora i da bez nuklearne energije "Srbija neće uspeti da preživi". Koje su prepreke za prelazak zemlje na proizvodnju struje iz nuklearnih izvora čitajte na LINKU.
Zašto bi trebalo da čuvate srebrni nakit
Nije zlato sve što sija! Nije, jer srebro, kada je ispolirano, reflektuje čak 95 odsto vidljivog spektra svetlosti, što ga čini najreflektivnijim metalom. Zbog toga su, recimo, mnoga ogledala prekrivena srebrom, a i u pogledu drugih predmeta i nakita srebro nalazi široku primenu. Setimo se samo izreke: "Rođen sa srebrnom kašikom u ustima".
Proizvodnja srebrnog nakita skočila je za 29 odsto prošle godine na 234,1 milion unci (7.280 tona), što je rekordan nivo od 2010. godine. Ovo je, uglavnom, rezultat proizvodnje u Indiji. Tamo je velika potražnja posle pandemije rezultovala udvostručenjem obima u poređenju sa godinom pre (povećanje od 60 odsto u odnosu na nivoe pre kovida 19), navodi se u Svetskom izveštaju o srebru koji svake godine objavljuje Silver Institute. Nadmašujući nakit u procentima, potražnja za srebrnim posuđem u 2022. godini zabeležila je neverovatan rast od 80 odsto.
Postoji više načina za investiranje u srebro, a ovaj metal ima jednu značajnu investicionu prednost u odnosu na skuplje zlato - nalazi primenu i u raznim drugim industrijama.
Emigracije i starenje - jak pritisak na srpsko tržište rada
Zategnuto tržište rada postalo je pojam koji se sve češće može čuti, budući da privrednici neretko navode nedostatak radne snage kao jedan od glavnih problema tržišta. Sve to na prvi pogled deluje paradoksalno u odnosu na stopu nezaposlenosti u Srbiji koja je jedva ispod dvocifrene (9,2 odsto u četvrtom kvartalu 2023). Nedostaje radna snaga, a na tržištu gomila radne snage.
Pored toga, na tržištu rada je sve veći broj stranaca - samo u 2023. godini Nacionalna služba za zapošljavanje odobrila je oko 50.000 dozvola za rad strancima, na istom tom tržištu koje beleži nešto ispod 400.000 nezaposlenih, što ukazuje na ogroman disparitet između ponude i potražnje.
Kako navodi analitičarka Bloomberg Adrije Marina Petrov Savić u autorskom tekstu, tržište rada - posmatrano u kratkom roku - biće dominantno uslovljeno potencijalom za prijem inostrane radne snage. Ukoliko uzmemo u obzir pretpostavljeni rast privrede, sve veće otvaranje granica i starosnu strukturu stanovništva, do 2030. u Srbiji će biti preko 60.000 stranih radnika, ne računajući imigrante iz Rusije, ističe ona.
Kako su Šveđani prestali da puše bez odvikavanja od nikotina
Tokom popodneva u modernom kvartu Sodermalm u Stokholmu, terase su prepune lokalaca koji ispijaju kafu, vino i pivo. Ali umesto pepeljara ili upaljača, po stolovima su razbacane male okrugle plastične kutijice sa brendovima kao što su General, Velo, Zyn, Göteborgs Rapé i Ettan.
One sadrže snus, nikotinske vrećice koje se stavljaju između gornje usne i desni, a liče na male filter-vrećice čaja. Tradicionalni snus se pravi od navlaženog duvana koji je pasterizovan i aromatizovan, dok njegova decenijama stara zamena, kolokvijalno nazvana beli snus, sadrži biljna vlakna umesto duvana za isporuku nikotina. Šveđani ne prave razliku između ova dva tipa: sve je to snus, a u zavisnosti od toga koga pitate, to je i razlog zašto je Švedska skoro odbacila pušenje.
Od 2022. godine samo 5,6 procenata stanovništva i dalje uživa u klasičnim cigaretama. To je najniža stopa bilo gde u Evropi, a ako se ova tendencija nastavi, taj broj će pasti ispod pet procenata tokom 2024. godine. Toliko je potrebno da se može proglasiti da je zemlja "bez duvanskog dima".
Sledi...
U sredu će Rusija objaviti nove podatke o industrijskoj proizvodnji, Nemačka o poslovnoj klimi, Australija o inflaciji, a Sjedinjene Američke Države o porudžbinama trajne robe.
Kompanije IBM, Boeing i Meta Platforms će izvestiti o zaradama. Članovi izvršnog odbora Evropske centralne banke Piero Cipollone i Isabel Schnabel obratiće se u Frankfurtu.
Šef američke diplomatije Antony Blinken boravi u poseti Kini do 26. aprila.
U Severnoj Makedoniji se održava prvi krug predsedničkih izbora.