Iran je u tokom noći ispalio više od 200 balističkih i krstarećih projektila i dronova na Izrael, što je bio njegov odgovor na napad na iransku ambasadu u Siriji u kojem su ubijeni najviši iranski vojni oficiri. Iran je za taj napad optužio Izrael.
Iranski napad na Izrael je završen u nedelju ujutro. Izrael i njegovi saveznici presreli su većinu napadačkih bespilotnih letelica i projektila koje je lansirao Iran.
"Iran je lansirao više od 200 balističkih i krstarećih projektila i dronova za napade", rekao je portparol izraelske vojske Daniel Hagari. Desetogodišnja devojčica je teško povređena i pričinjena je manja šteta na vojnoj bazi, rekao je on. Hagari je ranije nazvao napad "ozbiljnom i opasnom eskalacijom".
Opširnije
SAD predviđaju direktni raketni udar Irana na Izrael
SAD i saveznici veruju da su veliki napadi Irana raketama ili dronovima na vojne i vladine ciljeve u Izraelu neizbežni.
11.04.2024
Nafta u blagom porastu, trgovci oprezni zbog napada Irana na Izrael
Nafta je porasla drugu sesiju zaredom, dok trgovci prate mogući napad Irana ili njegovih saveznika na Izrael.
11.04.2024
Sve veće šanse da će nafta dostići 100 dolara po barelu
Kada je cena nafte pre nekoliko dana skočila iznad 90 dolara po barelu, vojne tenzije između Izraela i Irana bile su trenutni okidač.
08.04.2024
Preti li novi talas poskupljenja usled rata na Bliskom istoku?
Rat između Izraela i Hamasa koji je započet na teritoriji Izraela, ali je vrlo brzo prenet na Gazu, počinje da testira strpljenje globalnih aktera, ali i građana samog Izraela.
28.01.2024
Ako eskalira situacija sa Iranom, barel nafte dostiže 100 dolara
Nastavljaju se tenzije na Bliskom Istoku, gde su Hutiji ispalili rakete na komercijalni brod u vlasništvu SAD.
19.01.2024
Američki predsednik Joe Biden razgovarao je telefonom sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom nakon što su se izraelske i savezničke snage suprotstavile napadu. Biden, koji se u subotu vratio u Belu kuću iz svoje privatne rezidencije u Delaveru, rekao je u saopštenju da je američka posvećenost bezbednosti Izraela "gvozdena".
Biden će u nedelju razgovarati sa liderima G7 "kako bi koordinirali ujedinjeni diplomatski odgovor" na napad, navodi se u saopštenju. Biden je rekao Netanjahuu da SAD neće podržati izraelski kontranapad na Iran, izvestio je Axios, pozivajući se na neidentifikovanog visokog zvaničnika Bele kuće.
Iranska misija pri Ujedinjenim nacijama saopštila je da je ta akcija "legitiman" odbrambeni odgovor na napad u Damasku, koji Izrael nije priznao da je izveo. "Stvar se može smatrati završenom", navodi se u objavi na društvenim mrežama. "Međutim, ako izraelski režim napravi još jednu grešku, odgovor Irana će biti znatno oštriji."
Višestruki alarmi oglasili su se na različitim lokacijama u Izraelu: Jerusalimu, Ber Ševi i Dimoni na jugu i jevrejskom naselju Ariel na Zapadnoj obali. Stanovnici Jerusalima prijavili su da su čuli eksplozije. Alarmi su se oglasili i na severu Izraela. Izraelske odbrambene snage saopštile su da su prekinule GPS usluge u nekim oblastima kako bi pomogle u suzbijanju napada.
Zvaničnik američke odbrane potvrdio je da su njene snage u regionu oborile iranske bespilotne letelice koje su ciljale Izrael. SAD su vojni odgovor na iranski napad smatrale uspešnim, rekao je drugi američki zvaničnik upoznat sa ovim pitanjem.
Ministarstvo odbrane Velike Britanije saopštilo je da je rasporedilo avione Kraljevskog vazduhoplovstva da presretnu iranske bespilotne letelice koje su krenule ka Izraelu ako je potrebno.
Izrael je značajno unapredio svoju protivvazdušnu odbranu u poslednjih deceniju i po, dodajući nove sisteme za presretanje balističkih projektila ispaljenih sa udaljenosti od čak 2.400 kilometara. Taj opseg obuhvata Jemen, Siriju i Irak, gde se nalaze militantne grupe koje su savezničke sa Iranom, kao i Iran.
Najaktivnija i najpoznatija protivvazdušna odbrana Izraela je Iron Dome, koja je presrela hiljade raketa palestinskih militanata u Gazi od 2011. Ali Iron Dome je dizajnirana za rakete i bespilotne letelice kratkog dometa i samo je jedna od naprednih raketa - uspostavljeni odbrambeni sistemi.
Izrael takođe ima presretač srednjeg do dugog dometa poznatog kao Davidova praćka i odbrambeni sistem Arrov.
Oštra kritika na iranski napad
Britanski premijer Rishi Sunak bio je među prvim liderima koji su odgovorili na napad Irana. "Velika Britanija će nastaviti da se zalaže za bezbednost Izraela i svih naših regionalnih partnera, među kojima su Jordan i Irak", rekao je Sunak u saopštenju.
Francuska, Nemačka i Evropska unija takođe su osudile akciju Irana. Isto je uradio i generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guterres, koji je pozvao na hitan prekid neprijateljstava, navodeći rizik od "razorne eskalacije širom regiona". Izrael je zatražio hitnu sednicu Saveta bezbednosti UN.
Napad je eskalacija bliskoistočnog sukoba koji je počeo 7. oktobra kada je hiljade Hamasovih operativaca provalilo u Izrael iz Gaze, ubivši oko 1.200 ljudi i otevši 250. SAD i EU su proglasile Hamas terorističkom organizacijom.
Direktan sukob između Irana i Izraela mogao bi da privuče grupu Hezbolah sa sedištem u Libanu, koju kao i Hamas podržava Iran, i da poveća mogućnost regionalnog rata. U saopštenju Bele kuće se navodi da su iranski zastupnici koji deluju iz Jemena, Sirije i Iraka bili deo iranskog napada bez presedana.
Iranski vrhovni vođa Ayatollah Ali Khamenei više puta je upozoravao da će Izrael biti "kažnjen" za smrtonosni napad u Damasku 1. aprila, u kojem je uništena zgrada konzulata Islamske Republike i ubijeno najmanje 13 ljudi, među kojima i sedam iranskih vojnih lica. Izrael nije preuzeo odgovornost za napad, u skladu sa svojim uobičajenim odgovorom na optužbe da cilja Iran.
Nedavna istorija sugeriše da će se svaki napad meriti u odnosu na ono što bi moglo uslediti od iranskih protivnika. Kada su SAD 2020. godine ubile generala Islamske revolucionarne garde Qassema Soleimania, Iran se odlučio za nesmrtonosne napade na vojne baze.
Izraelski zvaničnici su rekli da ako njihova zemlja bude pogođena, iranski lideri treba da očekuju kontranapad, iako bi Izrael mogao da odmeri ono što je prikazao kao neuspeh iranskog napada u odabiru odgovora.
Iran je pokušao da bude oprezan u neprijateljskim dejstvima savezničkih militantnih grupa izvan svojih granica. Ta politika je postala teža nakon što je Hamas napao Izrael, što je dovelo do produženog rata u Gazi. Pobunjenici Huti u Jemenu to su iskoristili kao izgovor za raketne napade na komercijalne brodove u Crvenom moru i Adenskom zalivu, dok je Hezbolah skoro svakodnevno od upada razmenjivao vatru preko granice sa Izraelom.