Nije došlo vreme da se kamate spuste, odlučile su centralne banke. Što se Evropske centralne banke tiče, ovo bi mogao da bude poslednji sastanak centralnih bankara evrozone na kojem je doneta takva odluka. Istu odluku je pre ECB donela Narodna banka Srbije, koja je u skladu sa očekivanjima analitičara odlučila da cene zaduživanja u Srbiji ostavi nepromenjenim.
Očekuje se da će NBS i ECB do juna ići istim putem, ali posle je slika nejasnija: postoji velika neizvesnost u pogledu tajminga monetarnog zaokreta, a pogotovo daljih poteza centralnih banaka. Očekuje se da će istu odluku doneti i Fed nakon što je rast potrošačkih cena u Sjedinjenim Američkim Državama ponovo ubrzao u martu, i to i više nego što su analitičari očekivali.
Fitch Ratings revidirao je izglede za poboljšanje kreditnog rejtinga Kine sa "stabilnog" na "negativan", a iste nedelje, rejting agencija Standard & Poor’s (S&P) povećala je sa "stabilnih" na "pozitivne" izglede Srbije za dobijanje kreditnog rejtinga investicionog ranga. Prema rečima analitičara, optimističniji scenario je verovatniji, a odluka da se izgledi podignu bila je očekivana.
Kako bi čitaocima olakšala praćenje glavnih tržišnih pokazatelja, Bloomberg Adria je omogućila svakodnevno praćenje tržišnih kretanja. Na posebnoj stranici naći ćete dnevne promene na finansijskim tržištima, regionalnim i svetskim, indekse, kamatne stope, cene sirovina i valuta.
Kompanija Agri Europe Cyprus Ltd. Miodraga Kostića saopštila je da je rok za ponudu za preuzimanje udela u Addiko Bank AG produžen do 24. aprila zbog, kako se navodi, "promenjenih okolnosti". Podaci pokazuju da je suficit u srpskom budžetu 5,3 milijarde dinara, javni dug u padu, dok računari, sladoled, bakar i čelik vuku BDP. Srbija za pet godina dodala 200.000 radnih mesta, dok plate u privatnom sektoru Srbije gura nestašica radnika.
Što se tiče saradnje Srbije sa regionom, pokazalo se da je srpska privreda najviše vezana za zemlje bivše Jugoslavije, a da su srpske kompanije zainteresovane da izdaju elektronski novac u BiH. Pored toga, preko "Otvorenog Balkana" za nešto više od mesec dana prijavilo se 2.200 ljudi, prvenstveno iz Severne Makedonije, koji žele da rade u Srbiji.
Produbljuje se saradnja i sa drugim državama. Srbija je završila sve administrativne procedure i Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine može da počne da se sprovodi, rekao je za Bloomberg Adriju Tomislav Momirović, ministar trgovine.
Predsednik Aleksandar Vučić u Parizu je sa Emmanuelom Macronom razgovarao o kupovini 12 višenamenskih borbenih aviona "rafal", ali i o nuklearnim elektranama, pošto su francuske kompanije zainteresovane za ulaganje u energetiku i poljoprivredu, dok nemačke kompanije u Srbiji najviše investiraju u mobilnost.
U sektoru energetike, nafta je skočila krajem nedelje zbog mogućeg napada Irana ili njegovih saveznika na Izrael. Dalji razvoj događaja u Ukrajini i na Bliskom istoku diktiraće cene sirovina i tokom 2024, što će se i odraziti i na Srbiju, gde od prvog maja stupaju na snagu veće akcize na gorivo.
Međutim, veće akcize ne znače i rast cene goriva, a Bliski istok je ključ. Još jedan interesantan podatak je da trenutno status kupaca-proizvođača električne energije (prozjumeri) ima 10 manastira i crkava u našoj zemlji, a najveću instalisanu snagu ima Manastir Žiča.
Ovo nedelje pisali smo i o turizmu: o tome kako je Jadran postao najpopularnija turistička destinacija u Evropi i o tome kako se srpski turisti, pored udaljenih destinacija poput Tajlanda i Zanzibara, sve više interesuju za Indiju. Pisali smo o modi i o atelju "Ercegovac" koji skoro sto godina ručno izrađuje šešire, o novim automobilima na srpskim ulicama gde se sada nalaze dva lamborghinija, dve tesle, ali i jedan bentley.
Odgovorili smo na pitanje ko su sajber-stručnjaci, šta rade i zašto ih toliko nedostaje, ali i na pitanje kako se kineske firme uz pomoć Nikole Jokića šunjaju na tržište patika, kao i da li će Nike uspeti da se odupre tim pretnjama. Za kraj, preporučujemo vam da saznate da li je moguće da ćemo živeti 150 godina i da li bi obavezni vojni rok u regionu mogao da bude nova realnost.