Španija planira da okonča svoj takozvani program zlatnih viza za strane kupce nekretnina u pokušaju da poveća količinu pristupačnog stambenog prostora za lokalne stanovnike.
Taj potez će pomoći da se omogući da "stanovanje bude pravo, a ne samo puko špekulativno poslovanje", rekao je premijer Pedro Sanchez novinarima u ponedeljak.
Program dodeljuje boravišne dozvole građanima van Evropske unije koji ulože najmanje 500.000 evra (543.000 dolara) u kuću u Španiji. Prošle godine, Portugal je posle Irske završio program zlatnih viza za kupce nekretnina. Oba plana bila su popularna među bogatim kandidatima iz Kine.
Opširnije
Grčka će povećati prag za dobijanje zlatne vize u oblastima sa visokim zakupima
Grčka uskoro planira da poveća minimalni prag za strane investitore u pojedinim oblastima da bi dobili zlatne vize.
09.02.2024
Zlatne vize u Španiji, Grčkoj i Crnoj Gori ne gube sjaj uprkos sve jačim kritikama
Evropski program dobijanja državljanstva putem investicija i dalje je vrlo živ uprkos pozivima da se okonča.
19.08.2023
Grčka je takođe u martu objavila planove za povećanje minimalnog iznosa koji potencijalni strani kupci nekretnina moraju da plate da bi dobili zlatnu vizu, navodeći kao razlog pritisak na tržište nekretnina i iznajmljivanje u zemlji.
Na konferenciji za novinare u utorak nakon nedeljnog sastanka španske vlade, ministarka stanovanja Isabel Rodriguez rekla je da je ta zemlja dodelila skoro 14.600 zlatnih viza povezanih sa investicijama u nekretnine između 2013. i 2023. godine.
Investitori su uglavnom bili iz Kine, Rusije, SAD i Velike Britanije, Ukrajine, Irana, Venecuele i Meksika. Barselona, Madrid i Malaga su bila tri najpopularnija mesta za kupce.
"Španija je privlačna zemlja za strane investitore", rekla je Rodrigez, upozoravajući da, iako zemlja želi da privuče strani kapital, ona takođe želi da investitori "grade stanove po pristupačnoj ceni, da renoviraju kuće i na kraju da osiguraju pravo na stanovanje".
Španija i nekolicina drugih evropskih zemalja pokrenule su svoje programe zlatnih viza nakon finansijske krize 2008. kako bi pokušale da pomognu da se budžetski deficit popuni stanovima na prodaju. Zvaničnici EU već dugo vrše pritisak na vlade da prekinu ove programe na osnovu toga da su antidemokratski i da mogu poslužiti kao sredstvo za ulazak prljavog novca u region.
Cene kuća u Španiji porasle su za sedam odsto u martu u odnosu na godinu dana ranije, prema sajtu za nekretnine Idealista.