Nakon što je Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) potvrdila da će i u drugom kvartalu nastaviti sa smanjenjem izvoza za dva miliona barela nafte dnevno, cena ove sirovine nastavila je da raste, što je pomoglo da se brent približi 90 dolara po barelu. Međutim, tenzije na Bliskom istoku učinile su da u četvrtak kasno uveče brent pređe ovu cifru prvi put od oktobra. Nafta je skočila nakon što je Iran obećao da će se osvetiti Izraelu za vazdušni napad na njegovu ambasadu u Siriji u kojem je ubijen visoki vojni komandant, dok je izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao da će njegova zemlja delovati protiv Irana i njegovih zastupnika i da će povrediti sve one koji žele da nanesu štetu Izraelu.
Elon Musk je uplašen da će njegovi AI inženjeri preći u konkurentsku firmu, OpenAI, pa je odlučio da im podigne plate. Musk je na društvenoj mreži X napisao da kompanija OpenAI, koja stoji iza četbota ChatGPT, aktivno nudi zaposlenje Teslinim inženjerima uz ogromna povećanja plata, i dodao da su u nekoliko slučajeva bili uspešni.
Nakon što je cena kakaoa dostigla neverovatnih 10.000 dolara po toni, čime je prestigla cenu bakra, još jednoj slatkoj poslastici preti poskupljenje. Naime, ključni region Madagaskara za uzgoj vanile pogodio je ciklon Gamane, pa su kiša i jaki vetrovi poplavili polja i otkinuli mahune vanile sa njihove loze. Sreća u ovoj nesreći je što su ranijih godina napravljene velike zalihe vanile, pa se ne očekuje tako drastičan skok cene kao kod kakaoa.
BMW je predstavio novi električni automobil, koji je baziran na novim električnim osnovama za koje tvrdi da će povećati profitabilnost i privući kupce koji bi se inače opredelili za Teslu i Mercedes-Benz. Reč je o modelu BMW Vision Neue Klasse X.
Ovo je pet najvažnijih vesti koje danas treba da znate.
Radni sat u Srbiji skuplji od Bugarske, ali mnogo manji od proseka EU
U Srbiji je prošle godine rad po satu bio plaćeniji nego u Bugarskoj, sličan kao u Rumuniji, ali i dalje čak tri puta niži od evropskog proseka.
Prema podacima Eurostata, prosečna cena rada po satu u Srbiji prošle godine je iznosila 10 evra, u Bugarskoj 9,3 evra, dok je u Rumuniji prosečna cena rada po satu plaćana 11 evra. Na nivou Evropske unije (EU) prosek cene rada po satu iznosio je 31,8 evra, dok je na nivou evrozone iznosio čak 35,6 evra.
U poređenju sa ostalim zemljama iz okruženja, a koje su članice EU, Srbija je imala najnižu prosečnu cenu rada po satu. U Hrvatskoj se rad po satu u proseku plaćao 14,4 evra, u Mađarskoj 12,8 evra, u Grčkoj 15,7 evra. Od zemalja u okruženju najviša prosečna cena rada po satu prošle godine bila je u Sloveniji, gde je iznosila čak 25,5 evra. Podaci za Bosnu i Hercegovinu, Severnu Makedoniju, Crnu Goru i Albaniju nisu dostupni na Eurostatu.
Suficit u budžetu 5,3 milijarde dinara, javni dug u padu
Srbija je u prva dva meseca ove godine ostvarila suficit u budžetu od 5,3 milijarde dinara, što je bolje od budžetskog plana za 52 milijarde dinara, s obzirom na to da je planiran deficit u iznosu od 46,7 milijardi, objavilo je Ministarstvo finansija.
U februaru je deficit iznosio 24,9 milijardi dinara. Naplaćeni su prihodi u iznosu od 158,6 milijardi dinara, od čega su poreski prihodi iznosili 140,6 milijardi. Najveći deo tih prihoda odnosi se na uplatu PDV-a u iznosu od 69,1 milijardu dinara i akciza u iznosu od 38 milijardi dinara. Rashodi su iznosili 183,5 milijardi dinara.
Javni dug Srbije na kraju februara ove godine iznosio je oko 36,42 milijarde evra, što je 47,8 odsto bruto domaćeg proizvoda. To je manje nego u januaru i na kraju prethodne godine.
Messer uvećao profit za trećinu, uprava saglasna sa preuzimanjem
Proizvođač i distributer tehničkih i medicinskih gasova Messer Tehnogas svoju možda i poslednju godinu na Beogradskoj berzi završio je rastom profita od 32,4 odsto, pokazuju podaci objavljeni u finansijskom izveštaju podnetom Agenciji za privredne registre (APR).
Messer Tehnogas je tako neto dobit uvećao skoro za trećinu na 2,63 milijarde dinara (22,5 miliona evra), dok je poslovni prihod porastao još brže (40,6 odsto), na 136,6 miliona evra, pokazuju podaci.
Većinski vlasnik kompanije je ranije uputio i ponudu za preuzimanje ostatka akcija iz ruku manjinskih deoničara, i to uz cenu od 25.000 dinara po akciji. Nemačkom Messeru je potrebno da kupi oko osam odsto akcija kako bi stekao pravo na prinudni otkup od manjinskih akcionara nakon prelaženja zakonski propisanog praga od 90 odsto.
Padaju cene nekretnina u evrozoni, ali u Hrvatskoj rastu
Cene stambenih nekretnina u evrozoni pale su u četvrtom kvartalu prošle godine, ali taj trend je debelo zaobišao Hrvatsku, koja beleži jedan od najvećih porasta cena u celoj EU.
Eurostat je objavio kako su u poslednjem tromesečju 2023. cene nekretnina pale za 1,1 odsto u evrozoni i porasle za 0,2 odsto u EU, u poređenju sa istim kvartalom prethodne godine.
Najveći pad zabeležen je u Luksemburgu (14,4 odsto), Nemačkoj (7,1 odsto) i Finskoj (4,4 odsto), dok je najveći porast zabeležen u Poljskoj (13,0 odsto), Bugarskoj (10,1 odsto) i Hrvatskoj (9,5 odsto).
Sledi...
Obeležava se Svetski dan zdravlja.
Republički zavod za statistiku Srbije objavljuje indekse cena proizvođača industrijskih proizvoda za domaće tržište i za izvoz za mart, kao i cene na malo poljoprivrednih proizvoda.
Nemačka objavljuje podatke o fabričkim narudžbinama za februar, a Francuska i Španija o industrijskoj proizvodnji. Na nivou evrozone biće objavljeni podaci o maloprodaji za februar.