Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" saopštio je da je u Srbiji do danas registrovano 10 potvrđenih slučajeva majmunskih boginja.
Na području Beograda registrovano je osam, u Vojvodini dva, a svi registrovani slučajevi su muškarci, uzrasta 27 do 44 godine navodi se na sajtu Batuta.
Simptomi obično uključuju povišenu telesnu temperaturu, intenzivnu glavobolju, bolove u mišićima, bol u leđima, slabost, manjak energije, otečene limfne žlezde, najčešće na vratu, ispod pazuha i na preponama, kao i kožni osip. Osip obično počinje u roku od jednog do tri dana od početka povišene telesne temperature i može biti koncentrisan na licu, dlanovima i tabanima.
Opširnije
Strah od majmunskih boginja katapultirao akcije Bavarian Nordica
Danska kompanija proizvodi vakcinu protiv majmunskih boginja.
25.05.2022
Kina odobrila prvu domaću pilulu protiv kovida, raste broj obolelih
Nacionalna administracija dala je odobrenje leku "azvudine"
26.07.2022
Epidemija kovida u Šangaju raste, Hainan poziva da se ostane kod kuće
Zvaničnici s oprezom gledaju na dolazak podvarijante BA.5.
10.07.2022
Zašto se bolest pojavila
Globalno iskorenjivanje malih boginja pre više od 40 godina bilo je jedno od najvećih dostignuća u istoriji javnog zdravlja, ukidanje uzroka smrti, slepila i unakaženosti koji su mučili čovečanstvo najmanje 3.000 godina. S druge strane, to je takođe dovelo do kraja globalnog programa vakcinacije koji je pružao zaštitu od drugih virusa boginja. To uključuje i majmunske boginje, koje se šire od svojih životinjskih domaćina i zaražavaju ljude u zapadnoj i centralnoj Africi sve učestalije od sedamdesetih.
Od samo nekoliko slučajeva u Evropi početkom maja, više od 16.000 slučajeva, uglavnom kod muškaraca, prijavljeno je u desetinama zemalja do kraja jula, prema podacima koje je prikupio global.health. SZO je saopštila da je prijavljeno pet smrtnih slučajeva, svi u Africi. Majmunske boginje verovatno kruže neotkriveno u Evropi od aprila.
U SAD se broj slučajeva utrostručio u julu, a virus je prijavljen u više od 40 država. Preliminarna istraživanja procenjuju da među slučajevima koji se identifikuju kao muškarci koji imaju seks sa muškarcima, virus ima reproduktivni broj veći od jedan, što znači da se procenjuje da više od jedne nove infekcije potiče iz jednog slučaja.
Studija u Velikoj Britaniji pokazala je da se anonimni seks pokazao kao prepreka efikasnom praćenju kontakata, sa samo 28 odsto muškaraca u mogućnosti da navede imena svih nedavnih seksualnih kontakata. Podaci o epidemijama u Kanadi, Španiji, Portugalu i Velikoj Britaniji sugerišu da mesta gde muškarci imaju seks sa više partnera pomažu u širenju.
Lečenje
Bolest je obično blaga i većina pacijenata će se oporaviti za nekoliko nedelja - lečenje je uglavnom usmereno na ublažavanje simptoma. Oko 10-15 odsto slučajeva je hospitalizovano, uglavnom zbog bolova i bakterijskih infekcija koje mogu nastati kao rezultat lezija majmunskih boginja.
Centar za kontrolu bolesti (CDC) kaže da se vakcina protiv malih boginja, antivirusna sredstva i imuni globulin protiv vakcinije mogu koristiti za lečenje i kontrolu majmunskih boginja. "Tecovirimat", takođe poznat kao "tpoxx", odobrilo je Evropsko medicinsko udruženje za ove boginje 2022. godine, ali još uvek nije široko dostupan, prema SZO.
U SAD je dostupan preko Strateške nacionalne zalihe, iako su neki lekari rekli da su duga odlaganja rezultata testova i "veoma zastrašujući zadatak" kompletiranja neophodne papirologije osujetili napore da se prepisuju lekovi za zaražene pacijente. Agencija za zdravstvenu bezbednost Ujedinjenog Kraljevstva (HSA) takođe navodi "cidofovir" kao antivirusno sredstvo koje se može koristiti.
Prevencija
Ograničavanje širenja zahtevaće sveobuhvatnu, međunarodnu strategiju vakcinacije i adekvatne zalihe, napisali su stručnjaci za javno zdravlje Michael Osterholm i Bruce Gellin u uvodniku od 19. jula u časopisu Science.
Vakcinacija protiv malih boginja može se koristiti i pre i posle izlaganja i čak je 85 odsto efikasna u prevenciji majmunskih boginja, prema zdravstvenoj agenciji Velike Britanije, koja nudi vakcinu protiv malih boginja Imvanex kompanije Bavarian Nordic A/S za bliske kontakte.
To je novija vakcina zasnovana na nereplicirajućim verzijama virusa koji se prodaje kao Jynneos u SAD i Imamune u Kanadi. Ponuda je ograničena, prema Osterholmu i Gelinu, koji su rekli da je potrebno više istraživanja da bi se utvrdilo da li intradermalna, za razliku od intramuskularnog apliciranja i drugi pristupi koji štede dozu mogu pružiti adekvatnu imunološku zaštitu.
Bavarian Nordic će obezbediti SAD skoro sedam miliona doza Jynneosa do sredine 2023. godine, prema Ministarstvu zdravlja i socijalnih službi, koje je 15. jula saopštilo da je više od 300.000 injekcija stavljeno na raspolaganje državama od kraja maja. Bavarska Nordic je 18. jula saopštila da takođe ima potpisane ugovore o snabdevanju sa drugim, neodređenim zemljama.
Za imunizaciju su potrebne dve injekcije koje se daju u razmaku od četiri nedelje. Inače, glavni način za prevenciju infekcije je izolovanje pacijenata sa infekcijom, praćenje njihovih kontakata i obezbeđivanje odgovarajuće lične zaštitne opreme zdravstvenog osoblja.
Uz saradnju: Jason Gale