Poslednja nedelja u mesecu donela je još jednu turu zvanične statistike, kao i novi poslovni potez Miodraga Kostića, a Bloomberg Adria analizirala je cene ostrva u regionu. U nastavku pogledajte grafikone koji su obeležili ovu sedmicu.
Srpske plate u januaru nadjačale inflaciju, oporavio se i IT
Prosečna plata u Srbiji u januaru je iznosila 95.836 dinara neto, odnosno 132.372 dinara bruto, pokazao je poslednji izveštaj Republičkog zavoda za statistiku (RZS). Zarade su ovog puta porasle i na godišnjem i na mesečnom nivou - i nominalno i realno.
Gledano prema užim delatnostima, i ovoga puta najviše zarade u proseku se beleže u oblasti računarskog programiranja, konsultantskih i s tim povezanim delatnostima. U tom sektoru prosečne neto plate su iznosile 279.645 dinara. To je, posmatrano nominalno, za gotovo pet odsto niže u odnosu na decembarske zarade, što ne treba preterano da čudi, imajući u vidu isplatu bonusa na kraju godine. S druge strane, suma je za preko devet odsto nominalno veća u odnosu na januar 2023.
Nakon što je inflacija gotovo cele prošle godine nagrizala bruto plate IT-jevaca, 2024. počela je realnim godišnjim rastom neto zarada u ovom sektoru od 2,6 odsto.
Izvoz srpske robe dostigao skoro 80 odsto uvoza
Trgovina Srbije sa svetom u prva dva meseca ove godine porasla je u odnosu na isti period prošle godine za 0,6 odsto. Prema podacima RZS, Srbija je u tom periodu izvezla više robe, a uvezla manje u odnosu na isti period 2023.
Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena sa svetom je iznosila 10.550,3 miliona evra. Izvoz robe imao je vrednost od 4.661,7 miliona evra, što je rast od 3,2 odsto u poređenju sa prva dva meseca prethodne godine. Uvoz robe je imao vrednost od 5.888,6 miliona evra, što predstavlja smanjenje od 1,3 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Pokrivenost uvoza izvozom je 79,2 odsto i veća je od pokrivenosti u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 75,7 odsto.
Kostićev Agri Europe želi da kupi 17 odsto u Addiko Bank AG
Kompanija srpskog biznismena Miodraga Kostića Agri Europe Cyprus Ltd. želi da kupi manjinski deo u Addiko banci, čije je sedište u Beču, i koja se specijalizovala za "retail" bankarstvo. Kostić nastoji da uveća svoj udeo na bankarskom tržištu Evrope.
Agri Europe je tražio da otkupi udeo od oko 17 odsto u Addiko banci preko javne ponude za preuzimanje akcija, pokazuju podaci iz ponude u koju je Bloomberg imao uvid. S druge strane, Agri Europe je kupio udeo od 10 odsto u Addiko banci koje je prethodno kontrolisao Kostić.
Ova ponuda vrednost banke procenjuje na 341 milion evra, odnosno 17,5 evra po akciji uz dividendu. To je za 15,5 odsto više od cene na zatvaranju od petka. Vrednost akcija Addiko banke je skočila za 6,3 odsto u Beču u ponedeljak.
Devet jadranskih ostrva traži nove vlasnike
Trenutno se u Adria regionu prodaje devet ostrva, a cene se kreću od milion pa do 100 miliona evra. Na prodaju je i jedno od najpoznatijih hrvatskih ostrva, gde su paparaci uočili slavnu pevačicu Beyoncé, košarkaša Michaela Jordana i multimilijardera i vlasnika Amazona Jeffa Bezosa.
Rasporedili smo ostrva koja trenutno traže nove vlasnike po lokacijama: od severa do juga. Najveće ima oko 300.000 kvadratnih metara površine, a najmanje oko 3.500. Cene kvadrata kreću se od 47 do oko 330 evra po kvadratu. Neki od njih su odavno na prodaju, a za njih su se interesovala i poznata imena svetske estrade.
Na prodaju je i misteriozno ostrvo koje se nalazi u blizini Nacionalnog parka Kornati. Pošto njegovo ime i tačna lokacija nisu otkriveni, nismo ga uključili u recenziju. U oglasu samo pominju da je delimično obrasla niskim rastinjem i da ima 184.000 kvadratnih metara. Vlasnik ne saopštava cenu, jer želi da ostane anoniman.
Posedovanje ostrva izgleda kao savršena svojina, barem u teoriji, ali nije tako jednostavno kao što se čini. U ne tako davnoj prošlosti na prodaju ostrva se gledalo kao na sramnu prodaju imovine u Hrvatskoj. Od tada su, međutim, i neka hrvatska ostrva dobila nove vlasnike. Više o ovoj temi čitajte na LINKU.
Pad inflacije je vetar u leđa srpskoj maloprodaji
Promet robe u trgovini na malo u februaru 2024. godine, u odnosu na isti mesec prethodne godine, veći je u tekućim cenama za 14,4 odsto (nominalni rast), a u stalnim cenama za 8,8 odsto (realni rast). Tome je sasvim sigurno doprineo pad inflacije, koja je u februaru bila 5,4 odsto.
"U Srbiji vidimo ubrzan rast maloprodaje. Iako su potrošački fundamenti bili solidni i u 2023 (fiskalna davanja, rast plata i penzija), maloprodaja je bila pod jakim uticajem erozije sentimenta potrošača usled visokih stopa inflacije, pa je u celoj 2023. zabeležila pad, sa znacima oporavka u četvrtom kvartalu, i kao što vidimo intenzivnijim oporavkom od početka 2024. godine", rekla je analitičarka Bloomberg Adrije Marina Petrov Savić.
Kako je dodala, osim i dalje intenzivnog rasta plata (za oko devet odsto realno u januaru 2024), koji pruža uslove za rast potrošnje, prema anketama Evropske komisije, Srbija je jedina zemlja u regionu kod koje se u prvom tromesečju 2024. vidi da je sentiment diskretno ušao u pozitivnu zonu, što ukazuje na to da i u narednim mesecima možemo očekivati pozitivne tendencije na polju maloprodaje.