Federalne rezerve Sjedinjenih Američkih Država su, prema očekivanjima analitičara, odlučile da je prerano za smanjenje kamatnih stopa u najvećoj svetskoj privredi, a i predsednica Evropske centralne banke (ECB), Christine Lagarde, rekla je da ECB ne može da se obaveže na kontinuirana smanjenja kamata nakon prvog rezanja, koje će verovatno doći u junu.
Prema ocenama anketiranih mladih, Srbija je treća najsrećnija zemlja na svetu, iako slika nije tako ružičasta kada pogledate odgovore svih ispitanika.
FREN je doneo najnovije projekcije za ovu godinu, a saznali smo da emisije korporativnih obveznica neće biti onoliko brzo koliko se to najavljivalo, a pisali smo i o tome šta bi one kompanije sa stalnom dividendnom politikom moglo čekati u ovoj godini.
Evo šta to danas treba da znate.
Fed još uvek ne smanjuje stope, iste i projekcije kamata
Federalne rezerve Sjedinjenih Američkih Država su u sredu, u skladu sa očekivanjima većine analitičara, ponovo odlučile da ne menjaju kamatne stope, pa su cene zaduživanja i dalje na najvišem nivou u prethodne 22 godine.
"FOMC komitet ne očekuje da će biti prikladno smanjivati kamatne stope dok ne bude sa većom sigurnošću mogao da tvrdi da se inflacija na održiv način kreće ka dva odsto", navodi se u saopštenju centralne banke.
Takozvani "Dot-plot", dokument gde centralni bankari iznose svoja predviđanja o kretanju kamatnih stopa, nije doneo nikakve promene u odnosu na decembar, pa zvaničnici Feda i dalje očekuju da će kamatne stope ove godine biti smanjene za 75 baznih poena. Srednja vrednost očekivane referentne kamatne stope porasla je sa 4,5 na 4,6 odsto.
Fed je, pored odluke, objavio i nove makroekonomske projekcije za ovu i sledeće dve godine. Projekcije privrednog rasta su podignute za sve tri godine, a za 2024. sada se umesto rasta od 1,4 odsto očekuje rast od 2,1 procenat. U 2025. i 2026. godini, bruto domaći proizvod SAD će rasti za po dva odsto, predviđaju centralni bankari.
Bazni PCE indeks, omiljeno Fedovo merilo inflacije, ove godine će rasti 2,6 odsto, nakon čega će u 2025. i 2026. godini usporiti na 2,2 i dva odsto.
Prve korporativne obveznice ne pre maja
Ministarstvo finansija je u okviru strategije za revitalizaciju tržišta kapitala prošle godine najavilo da će subvencionisati emisije korporativnih obveznica, a direktor Beogradske berze je krajem novembra rekao da bi prve korporativne obveznice mogle da se na berzi nađu već početkom godine, i da "već postoji par dobrih kandidata".
Kako saznaje redakcija Bloomberg Adrije, kandidata je možda i više od pomenutog para, ali će se na prve emisije čekati barem do maja.
"Plan je da se sa izabranim kandidatima prvi ugovori potpišu do kraja aprila i da tada krenu i formalne aktivnosti pripreme emisija korporativnih obveznica po ovom programu", rekli su za Bloomberg Adriju iz Ministarstva finansija.
S druge strane, o tržištu akcija razgovarali smo sa Stefanom Majkićem, brokerom Prudence Capitala.
Što se tiče kompanija čijim se akcijama najčešće trguje na Beogradskoj berzi, Majkić kaže da neke mogu da očekuju rast profitabilnosti, ali da će pojedine zabeležiti gore rezultate u odnosu na 2023. godinu.
On je rekao da Jedinstvo iz Sevojna i Naftna industrija Srbije (NIS) mogu da očekuju istu ili nešto goru godinu, a da bi uspešnije nego u 2023. mogli da posluju Philip Morris i Metalac iz Gornjeg Milanovca.
Tedeschi: Atlantic u Srbiju ulaže 120 miliona evra do 2026.
Prihodi Atlantic grupe u 2023. narasli su nadomak milijardu evra, a ove godine premašiće taj iznos. Kao jedan od pokretača rasta svakako se ističe 40,5 miliona evra vredno preuzimanje Strauss Adriatica u Srbiji, koje je Atlantic nedavno uspešno okončao, ali uz niz uslova Komisije za zaštitu konkurencije Srbije.
Emil Tedeschi, vlasnik i predsednik uprave Atlantic grupe, za Bloomberg Adria TV govorio je o poslovanju svoje kompanije i najavio smirivanje cena kafe koja čini 20 odsto Atlanticovih prihoda od prodaje.
On se dotakao u novih ulaganja u Srbiji i rekao da i u narednim godinama planiraju investicije. "Ukupno u Srbiji u četiri godine, do 2026. godine, ulažemo između 110 i 120 miliona evra u dva temeljna biznisa na tom tržištu - kafu i konditorske proizvode. Osim brendova i jake infrastrukture, tu je i snaga ljudi, ne samo brojem nego i njihovim veštinama", rekao je Tedeschi.
Dobit EPS-a u 2023. skoro milijardu evra, dva puta viša od planirane
Finansijski izveštaj Elektroprivrede Srbije (EPS) AD za prošlu godinu pokazao je da je ova kompanija ostvarila profit od čak 114,6 milijardi dinara, što je blizu milijardu evra (966 miliona evra). Rezultat je čak dva puta veći od planiranog, a u izveštaju EPS-a piše da je očekivani profit iznosio 53,8 milijardi dinara.
Rezultati pokazuju da je EPS nakon gubitaške 2022. godine prošle godine uspeo ne samo da se oporavi već da ostvari jedan od rekordnih profita u istoriji poslovanja. Podsetimo, gubitak EPS-a u 2022. iznosio je 72,6 milijardi dinara.
Do ovog poslovnog rezultata, prema navodima EPS-a, doveli su dobri proizvodni rezultati nastali zahvaljujući odličnoj hidrologiji, manji troškovi nabavke uglja, povećanih cena struje za građane i privredu, dobit od izvoza električne energije i smanjenje troškova.
Jedan od glavnih razloga za oporavak EPS-a tokom prošle godine jeste rast cena struje za građane i privredu. Podsetimo, cena struje za građane samo prošle godine uvećana je tri puta.
Cena je uvećana u januaru, maju i novembru za po osam odsto. Struja za privredu je uvećana u maju sa 95 na 110,81 evro po megavat-času.
Sledi…
Danas će se ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić razgovarati sa svojim ruskim kolegom Sergejem Lavrovom, u Briselu počinje dvodnevni samit Evropske unije, ali i Samit o nuklearnoj energiji u organizaciji Međunarodne agencije za atomsku energiju i Belgije. Na samitu će učestvovati predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Nike i FedEx će objaviti svoje kvartalne izveštaje o poslovanju, a Banka Engleske će doneti odluku o monetarnoj politici. Biće objavljeni i PMI izveštaj za evrozonu, ali i izveštaj o poslovnoj klimi u Nemačkoj.