Grčki premijer Kyriakos Mitsotakis rekao je da je njegova zemlja blizu toga da dozvoli istopolnim parovima da se venčavaju i usvajaju decu.
"Ono što ćemo propisati je ravnopravnost u braku, odnosno eliminisanje svake diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije po pitanju sklapanja braka", rekao je Mitsotakis u sredu u intervjuu za državnu televiziju ERT. Aktuelne rasprave o okviru zakona neće dugo trajati, a nacrt zakona će biti detaljnije predstavljen narednih dana, rekao je on.
Mitsotakis je uveo niz reformi za unapređenje LGBTQ prava nakon dolaska na vlast 2019. godine, a legalizacija istopolnih brakova bila je deo njegovog programa za reizbor. Ubrzo nakon što je osvojio drugi mandat u junu, rekao je za televiziju Bloomberg da je posvećen promenama, dodajući da je grčko društvo uglavnom spremno za njih.
Opširnije
Grčka prodala 22 odsto u Nacionalnoj banci za milijardu evra
Grčka je prodala 22 odsto udela u Nacionalnoj banci Grčke za 1,06 milijardi evra, što je bila treća prodaja državnog udela u nekoj grčkoj banci u poslednja dva meseca.
17.11.2023
Grčkoj posle duže od decenije investicioni rejting
DBRS Morningstar je državni kreditni rejting Grčke podigao na status ulaganja.
11.09.2023
Grčka zabranjuje navijačke grupe nakon fatalne tuče
Ove mere su reakcija na smrt 29-godišnjeg navijača AEK-a iz Atine sedmog avgusta.
16.08.2023
Prvo obećanje Mitsotakisa - minimalne zarade sa 780 na 950 evra
Kyriakos Mitsotakis savladao je opoziciju na parlamentarnim izborima u nedelju, uveravajući tržišta da će moći da sprovodi politiku naklonjenu investitorima.
26.06.2023
Kao i većina evropskih država, Grčka dozvoljava istopolne građanske zajednice, ali to ne garantuje punu jednakost sa bračnim parovima i ne dobijaju se automatski ista prava na usvajanje i roditeljsko priznanje.
Samcima je dozvoljeno da usvajaju decu u Grčkoj od 1946. Prema predlogu, ako se muškarac sa usvojenim detetom venča sa drugim muškarcem, obojica će biti priznati kao roditelji.
Što se tiče parova koji već imaju decu, puna roditeljska prava biće data i nebiološkom roditelju, dodao je Mitsotakis.
Zakon neće dozvoliti da dva muškarca postanu roditelji preko surogat majke u Grčkoj, ali deca koja su već rođena na taj način i koju odgajaju muški istopolni parovi će imati ista prava kao i druga deca, rekao je on.
Neki od socijalno konzervativnijih članova Mitsotakisove stranke desnog centra Nova demokratija rekli su da nameravaju ili da se suprotstave zakonu ili da se uzdrže od glasanja - uključujući državnog ministra Makisa Voridisa i bivšeg premijera Antonisa Samarasa.
Međutim, očekuje se da će se zakon usvojiti uz podršku četiri stranke levog centra i levice. Među njima su glavna opoziciona partija Siriza, čiji je lider Stefanos Kasselakis, otvoreni homoseksualac koji se venčao Amerikancem u SAD u oktobru.
Portparol vlade Pavlos Marinakis odbacio je u utorak žestoko protivljenje uticajne Grčke pravoslavne crkve, rekavši da, iako je mišljenje crkve važno, vlada je ta koja donosi zakone.
Od kada su prvi istopolni parovi bili legalno venčani u Holandiji 2001. godine, više od 30 drugih jurisdikcija donelo je zakone koji dozvoljavaju istopolne brakove, navodi Pew Research. Najviše ih je u Americi i Evropi.
Estonija se pridružila toj listi ranije ovog meseca, postavši prva baltička nacija koja je priznala istopolne brakove i doprinela pozitivnom zamahu za LGBTQ prava u Evropi. Međutim, javni diskurs o manjinskim pravima se sve više polarizuje u regionu, a neke vlade se obračunavaju sa svojim LGBTQ zajednicama, kao što su one u Mađarskoj i Italiji.
Ako ga parlament usvoji, nacrt zakona postaje zakon čim bude objavljen u vladinom listu - osim ako se precizno ne odredi datum početka.