Bitcoin je ponovo došao u žižu javnosti, a skok cene najpoznatije kriptovalute vratio je nadu na kripto-tržišta. U Nemačkoj je pao broj porudžbina iz fabrika, i tako iznenadio ekonomiste čije su pretpostavke bile optimističnije. Nakon promene izgleda kineskog državnog duga, agencija Moody’s je promenila ocene i za određene kineske zajmodavce.
Sa optimističnije strane, Srbija je prvi put za poslovnu klimu dobila ocenu tri od članica Američke privredne komore. Jedan od osnivača kompanije Apple, Steve Wozniak, dobio je srpski pasoš. Evo koje stvari danas treba da znate:
AmCham dala trojku za poslovnu klimu - najbolja ocena do sada
Članice Američke privredne komore ocenjuju poslovnu klimu u Srbiji kao umereno zadovoljavajuću. U brojkama, to je trojka. Ujedno, to je do sada najbolja ocena budući da su kompanije koje okuplja ovo udruženje privredni ambijent do sada vrednovale sa dva plus ili tri minus.
Ovo je zapravo ključna ocena godišnjeg istraživanja stavova privrede AmChama "Jedanaesto prolazno vreme".
Za Bloomberg Adriju je o ovoj temi govorila Amalija Pavić, zamenica izvršnog direktora Američke privredne komore u Srbiji, a više o tome šta trojka kao ocena znači, možete pročitati na LINKU.
Srpske penzije se najviše krckaju podno Alpa i Jahorine
Najveći deo penzija koji državni fond isplaćuje penzionerima državljanima Srbije u inostranstvu ipak ostane u regionu, posebno u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, a sledi ih Nemačka, gde svake godine emigrira hiljade naših stanovnika.
Ne računajući bivše jugoslovenske republike, penzije i ostala prava ostvarena u Srbiji isplaćuju se u 27 zemalja sveta. Prema podacima za 2022. godinu, od ukupno 13.054 korisnika, više od polovine živi u Nemačkoj - 7.411 korisnika, slede Austrija sa 2.318 korisnika, Mađarska sa 1.233 korisnika, u Švedskoj je 279 korisnika, u Francuskoj 225, u Švajcarskoj 229, u Češkoj 147, a u SAD 135 korisnika.
Ove brojke se, bar delimično, poklapaju sa statistikom emigracije, koja, mada nije kompletna, pokazuje da se najveći broj naših državljana svake godine odseli u Nemačku i Austriju. Prema podacima OECD-a, iz Srbije je 2021. u Nemačku otišlo 23.000 građana, a u Austriju 5.000.
Investitori očekuju da će ECB predvoditi centralne banke u smanjenju stopa
Investitori se klade da će Evropa predvoditi najveće svetske centralne banke u smanjenju kamatnih stopa pošto je jedna od najoštrijih zvaničnica ECB u regionu opisala usporavanje inflacije kao ohrabrujuće.
Tržišta procenjuju skoro 90 odsto šanse da Evropska centralna banka počne da smanjuje stope u prvom kvartalu sledeće godine, što je scenario o kome se jedva razmišljalo pre samo tri nedelje.
Sada se očekuje pet smanjenja za četvrtinu poena, plus šansa od 80 odsto za šesto smanjenje; zajedno bi to snizilo ključnu stopu za 150 baznih poena na 2,5 odsto.
Mada se tržišta širom sveta klade na dodatno smanjenje kamatnih stopa, taj stav je dobio dodatnu pažnju u Evropi nakon što je Isabel Schnabel iz ECB rekla da inflacija pokazuje izuzetno usporavanje i da je još jedno povećanje troškova pozajmljivanja malo verovatno. Tržišta su dugo odbacivala šanse za dalje pooštravanje, ali Schnabel je upozoravala da je prerano isključiti još povećanja.
'Akcije će rasti u Češkoj i Mađarskoj, treba ulagati u Grčku i Poljsku'
BBA analitički tim predstavio je izglede kada su u pitanju finansijska tržišta i monetarna politika, koji pokazuju da su akcije vezane za državne investicije prilika u 2024. godini, a svoj dobar zamajac imaće i obveznice. Danijela Mirkov Arkula, portfolio menadžerka Terra Partners Asset Management Limited, kaže da će rasti cene akcija i u Češkoj i u Mađarskoj, pošto se očekuje pad referentne kamatne stope.
"Očekuje se da će rasti cene akcija u Češkoj i u Mađarskoj, s tim što Mađarska ima određenu dozu političkog rizika, zato što se očekuje pad referentne kamatne stope. Ove dve zemlje već su ušle u neku vrstu recesije, ali se još uvek ne zna kada će ona biti, zato što je u principu i dalje visoka inflacija u obe zemlje. Mi lično smatramo da je Poljska ta zemlja u koju treba ulagati zbog političkih promena do kojih je došlo, i Grčka isto, zbog političkih promena, to jest, ne promena, nego zato što je Nova demokratija učvrstila svoju vlast i sprovešće reforme", objašnjava ona.
Sledi…
U Srbiji centralna monetarna institucija, Narodna banka Srbije (NBS), odlučuje o promeni kamatnih stopa, a konsenzus domaćih i stranih ekonomista je da će NBS ostati u režimu čekanja. Pre toga će biti objavljen izveštaj o industrijskoj proizvodnji u Nemačkoj i podaci o privrednom rastu evrozone.
U SAD kasnije u toku dana izlaze podaci o stanju na tržištu rada.