Dan za nama obeležili su smrt Henryja Kissingera, veliki broj statističkih podataka koji su nam približili stanje u srpskoj ekonomiji i početak skupa o pitanju klimatskih promena COP28.
Mi smo pisali o stranim direktnim investicijama, gde smo uvideli da je Kina najveći pojedinačni investitor u Srbiji, dok Nemačka posustaje, kao i o izvozu srpskog vina u Kinu i potencijalnim akvizicijama Nelt Grupe.
Ovo je pet stvari koje danas treba znati.
1. Rast BDP-a u trećem kvartalu 3,6 odsto - više od fleš procene
Realni rast BDP-a u trećem kvartalu iznosio je 3,6 odsto, nošen rastom poljoprivrede i građevinarstva, objavio je Republički zavod za statistiku, dok je fleš procena bila nešto niža i iznosila je 3,5 odsto.
Rast bruto domaćeg proizvoda u trećem kvartalu 2023. godine od 1,3 odsto u odnosu na prethodni kvartal.
Posmatrano po delatnostima, značajan realni rast bruto dodate vrednosti zabeležen je u sektoru građevinarstva, 12,8 odsto, sektoru poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, 9,5 odsto, i sektoru industrije i snabdevanja vodom i upravljanja otpadnim vodama, 3,4 odsto.
2. Industrijska proizvodnja raste, maloprodaja stagnira, trgovinski deficit pada
Industrijska proizvodnja nastavila je da raste u Srbiji u oktobru, a ovog puta trend je predvodila prerađivačka industrija, dok je realni promet u srpskoj maloprodaji na međugodišnjem nivou stagnirao.
Takođe, statistika je pokazala da je Srbija uspela da smanji spoljnotrgovinski deficit, i to za trećinu.
3. Tvorac realpolitike Henry Kissinger umro u 100. godini
Umro je Henry Kissinger, dete izbeglica koje je kasnije postalo državni sekretar SAD i definisalo američku spoljnu politiku tokom 1970-ih svojim strategijama za okončanje rata u Vijetnamu i suprotstavljanje komunističkim zemljama.
Stogodišnjak je preminuo u sredu u svom domu u Konektikatu, navodi se u saopštenju konsultantske kuće Kissinger Associates, piše Bloomberg.
Harvardski profesor i diplomata je dobio pohvale za svoju ulogu u otvaranju Kine prema Zapadu, relaksiranje odnosa sa Sovjetskim Savezom i pokretanju pregovora o kontroli naoružanja pod republikanskim predsednicima Richardom Nixonom i Geraldom Fordom.
4. Počeo COP28
Svetski čelnici se u decembu okupljaju u Dubaiju na godišnjem skupu o klimatskim promenama (COP28), a među ključnim temama biće smanjivanje upotrebe fosilnih goriva, ako ne i potpuno postupno odricanje od te vrste energenata.
Među glavnim temama su i mehanizam za prilagođavanje ekstremnim vremenskim prilikama, trgovanje emisijama ugljenika i novi fond koji bi trebalo da služi za plaćanje gubitaka i štete prouzrokovane globalnim zagrevanjem.
Sledi...
Nastavlja se međunarodna konferencija o klimi COP28 koja će trajati do 12. decembra. U Skoplju se završava sastanak ministara spoljnih poslova zemalja članica Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), gde Srbiju predstavlja šef diplomatije Ivica Dačić.
Očekuju se i podaci o BDP-u Italije i Mađarske.