Rusija je tokom vikenda pretpela snažan napad dronovima, dok zemlja suočena sa sankcijama zapadnih zemalja, svoju privredu okreće ka partnerima na Istoku. U međuvremenu, razvijeni Zapad, između ostalog, muči pitanje prevelike konzumacije mesa. Donosimo vam pet stvari koje treba da znate danas.
U Rusiji nema mira
Ruska Federacija minulog vikenda bila je meta najvećeg napada dronovima u prethodnim mesecima - nakon što je ispalila najteži rafal letećih projektila prema Ukrajini u 22-mesečnom ratu dosad. Rusko ministarstvo odbrane izvestilo je o obaranju 20 dronova u barem četiri regije, uključujući Moskvu.
Pošto su odnosi s Evropskom unijom (EU) naglo propali posle izbijanja rata u Ukrajini, Rusija sve više razvija energetske, političke i ekonomske veze s Turskom. Kako je izjavio zamenik ruskog premijera Aleksandar Novak, Rusi očekuju skori dogovor o planiranom gasnom čvorištu u Turskoj. Naime, turska delegacija treba da održi konsultacije s ruskim proizvođačem gasa Gazprom PJSC u Sankt Peterburgu - kompanijom čiji je izvoz gasa u Kinu nedavno dostigao rekordan nivo.
Da se zemlja sve više udaljava od zapadnih tržišta i pažnju preusmerava na drugu stranu očitali su i najnoviji podaci Eurostata. Desezonirane vrednosti pokazuju da je udeo Rusije u uvozu iz zemalja koje nisu članice EU pao sa 9,5 odsto u februaru 2022. na dva odsto u septembru 2023, dok je udeo izvoza EU u zemlje koje nisu članice EU pao sa 3,8 na 1,4 odsto tokom istog perioda.
Poruka za bogat svet sada glasi: jedite manje mesa
Najrazvijenije zemlje sveta biće savetovane da obuzdaju svoj preterani apetit za mesom u okviru prvog sveobuhvatnog plana za usklađivanje svetske poljoprivredno-prehrambene industrije sa Pariskim sporazumom.
Očekuje se da će Organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (engl. Food & Agriculture Organization - FAO) objaviti razvoj puta za svetske prehrambene sisteme tokom samita COP28 sledećeg meseca. Narodima koji konzumiraju previše mesa biće savetovano da ograniče svoj unos, dok će zemlje u razvoju - gde nedovoljna potrošnja mesa doprinosi preovlađujućem izazovu u ishrani - morati da unaprede svoje stočarstvo, prema FAO.
Od farme do viljuške, sistemi ishrane čine oko trećinu svetskih emisija gasova staklene bašte, a veliki deo tog otiska je povezan sa stokom – glavnim izvorom metana, krčenjem šuma i gubitkom biodiverziteta. Iako nije obavezujući, očekuje se da će plan FAO dati informacije o političkim i investicionim odlukama i dati podsticaj klimatskoj tranziciji prehrambene industrije, koja je zaostala za drugim sektorima u pogledu obavezivanja na primenu određenih standarda.
Koje rizike po kompanije nosi korišćenje ChatGPT-ja
U svetu sveprisutne digitalizacije, teško da na poslu možete pobeći od četbotova. U poslovnom okruženju, oni imaju široku primenu - koriste se za podršku korisnicima, automatsko odgovaranje na pitanja, obavljanje transakcija, kao i prikupljanje i analizu podataka. Ovi alati pomažu kompanijama da poboljšaju komunikaciju sa klijentima, smanje operativne troškove i pruže bolje korisničko iskustvo. Međutim, oni nose sa sobom i neke rizike po kompanije.
Istraživači kompanije Kaspersky navode da su do pre samo nekoliko meseci ChatGPT i drugi četbotovi zasnovani na velikim jezičkim modelima (LLM) i dalje bili novina. Korisnici su ih koristili za komponovanje pesama i tekstova u stilu poznatih umetnika (Nick Cave, na primer, nije bio impresioniran njihovom verzijom pesme u 'njegovom stilu'), istraživači su pominjali i dizanje u vazduh centara podataka kako bi sprečili da veštačka inteligencija oslobodi Armagedon, dok su stručnjaci za bezbednost ubeđivali tvrdoglavog četbota da im da uputstva za prisluškivanje telefona i krađu automobila.
Tim istraživača identifikovao je ključne rizike povezane sa upotrebom ChatGPT-ja i sličnih tehnoloških rešenja u poslovnom okruženju, a više o tome pročitajte u posebnom tekstu.
Jahorina prva u regionu otvorila novu sezonu
Jahorina je prva destinacija u regionu koja je u nedelju zvanično otvorila svoje staze za novu sezonu skijanja, nudeći posetiocima popust od 70 odsto na dnevne ski-karte.
Olimpijski Centar Jahorina planira da pusti u rad sidro na Poljicama, pružajući skijašima pristup stazi 1b, kao i pokretnoj traci unutar poligona na Poljicama.
Uprkos nepovoljnim vremenskim prilikama prošle godine i visokim temperaturama koje su obeležile vrhunac sezone, ski-centri su uspeli da privuku veliki broj skijaša i turista. Na Jahorini je prošle godine zabeležen dolazak 315.000 turista koji su ostvarili 2,6 miliona prelaza. Ukupno je prodato 155.000 karata, od kojih je 27.730 dnevnih.
Sledi...
U ponedeljak će Kina objaviti podatke o profitu u industriji, Hongkong i Meksiko o trgovini, a Sjedinjene Američke Države (SAD) o prodaji na tržištu nekretnina.
Izreal i Gana će doneti odluke o kretanju referentnih kamatnih stopa.
Očekuje se da će Svetski investicioni samit u Velikoj Britaniji privući vrhunske bankarske direktore i poslovne lidere.
Inače, današnji dan u SAD i drugde obeležava se kao takozvani Sajber ponedeljak, kada maloprodajni trgovci nude posebne promocije i rasprodaje.