Trgovci u Srbiji ove godine nemaju mnogo razloga da očekuju enormnu zaradu od Crnog petka. Promet na Beogradskoj berzi je porastao, ali akcije u tome nisu odigrale nikakvu ulogu. Mediji ne prestaju da zasipaju javnost detaljima o razvoju situacije u OpenAI-ju, a glavna pitanja o budućnosti kompanije i dalje ostaju bez odgovora. U nastavku pročitajte pet stvari koje treba da znate danas.
Manja kupovna moć preti zaradi srpskih trgovaca za Crni petak
Potrošači u našoj zemlji su pod pritiskom, jer ušteda iz pandemije isparava (ako već nije nestala), a inflacija ostaje na visokom nivou i nagriza prihode. Posebno zbog skupe hrane, na koju prosečno srpsko domaćinstvo troši 36 odsto ličnih prihoda.
Pa ipak, na jedan američki praznik koji je i ovde prisutan godinama, Crni petak, uvek viđamo slike prepunih tržnih centara i redova ispred prodavnica, ispod kojih masa potrošača na društvenim mrežama optužuje prodavce da kroz razne taktike koriste popularnost praznika da cene predstave nižim nego što zapravo jesu.
Građani Srbije i inače mali deo svojih prihoda izdvajaju za proizvode koji su obično na popustu za Crni petak, kao što su tehnika, oprema za stan ili odeća, bar ako se uporedi sa tim koliki deo prihoda izdvajaju na hranu ili stanovanje. Recimo, u toku prošle godine, za odeću i obuću izdvojili smo u proseku 4,9 odsto prihoda, a za opremu za stan i tekuće održavanje četiri odsto.
Promet na Belexu najveći od sredine oktobra, a akcijama se gotovo nije ni trgovalo
Nakon nekoliko nedelja kada su se obimi trgovanja na Beogradskoj berzi najčešće merili u desetinama hiljada evra, promet je ponovo dostigao milionske iznose, ali su razlog za to bile državne obveznice, dok je tržište deonica već standardno letargično.
Promet je u sredu dostigao 3,9 miliona evra, ali je gotovo ceo iznos otišao na trgovinu obveznicama koje izdaje Srbija, dok se na akcije potrošilo tek nešto više od 16.000 evra.
Skoro 99 odsto prometa išlo je preko Erste banke, a najtrgovanije obveznica bile su evroobveznice koje dospevaju u januaru sledeće godine i nose kuponske stope od 1,75 i 0,75 odsto. Treća dužnička hartija sa najvećim prometom bila je takođe denominovana u evrima, dospeva u aprilu sledeće godine, ali nosi kuponsku stopu od pet procenata.
Bakar i zlato dostigli izvoz Fiatovih automobila od pre deset godina
Najveći izvoznici iz Srbije u prvih deset meseci su kineske kompanije, a naši izvozni aduti su bakar, zlato i čelik i tu se ništa nije promenilo u odnosu na prošlu godinu. Ali ako se struktura izvoza uporedi sa periodom od pre nekoliko godina, može se primetiti da umesto automobila i auto-delova, vrh liste zauzimaju proizvodi manje dodate vrednosti, a naša značajna izvozna destinacija postaje Kina.
U prvih deset meseci ove godine izvoz 15 najvećih izvoznika dostigao je šest milijardi evra, objavilo je Ministarstvo finansija.
Serbia Zijin Mining, vlasnik rudnika Čukaru Peki u okolini Bora, i ove godine je izvoznik broj jedan. Ova kompanija je u inostranstvu plasirala zlato i bakar u vrednosti od 957 miliona evra i po vrednosti izvoza se približila Fiatu, koji je u svojim najboljim danima 2013. godine u inostranstvu prodavao automobile u vrednosti od oko milijardu evra.
Altman se vratio u OpenAI i šta sad
Manje od pet dana nakon iznenadnog otkaza, Sam Altman se vratio kako bi ponovo vodio OpenAI. Ta neočekivana odluka pokrenula je borbu za njegov talenat, ostavila kompaniju u neredu i razotkrila duboke podele u upravnom odboru oko misije jednog od najvrednijih svetskih startapova.
Altman je otpušten prošle nedelje nakon sukoba sa menadžmentom oko njegove inicijative da se OpenAI transformiše iz neprofitne organizacije usredsređene na naučno istraživanje veštačke inteligencije u kompaniju koja pravi proizvode, privlači kupce i obezbeđuje novac koji je potreban za napajanje AI alata.
Investitori će sada očekivati promene u načinu na koji odbor komunicira sa akcionarima. Rukovodioci Microsofta, koji su rekli da će uložiti do 13 milijardi dolara u OpenAI, bili su ogorčeni što su dobili samo kratko upozorenje o planovima odbora da otpusti Altmana, rekli su izvori. Uprkos brojnim dostupnim informacijama o kompaniji, mnogi su i dalje zbunjeni celom situacijom, a više o tome pročitajte u posebnom tekstu.
Sledi...
Poslednjeg radnog dana ove nedelje Republički zavod za statistiku objaviće podatke o prosečnim platama za septembar.
Nemačka će izvestiti o svom bruto domaćem proizvodu, a Japan o inflaciji u zemlji. S&P Global će izbaciti nove podatke o indeksu menadžera nabavke u Sjedinjenim Američkim Državama.
Predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde obratiće se na forumu Euro20+.
U Francuskoj će se pratiti saslušanje bivšeg predsednika Nicolasa Sarkozyja na suđenju zbog nezakonitog finansiranja njegove predsedničke kampanje 2012. godine.