Evropska komisija objavila je izveštaj o Srbiji u okviru paketa proširenja EU, preporučila otvaranje pregovora sa Ukrajinom, Moldavijom i BiH i objavila ambiciozan plan za ekonomski rast u zemljama regiona Zapadnog Balkana.
U međuvremenu, mi smo pisali o deficitu budžeta, o trovanju Coca-Colinim proizvodima u Hrvatskoj i o bogatstvu najbogatijih na svetu - centimilijardera.
Ovo je pet stvari koje danas treba da znate.
1. Jednocifrena inflacija zadržava stopu NBS na 6,5 odsto
Narodna banka Srbije (NBS) zadržaće referentnu kamatnu stopu u četvrtak na trenutnih 6,5 odsto, pošto inflacija već mesecima pokazuje znake usporavanja, a državni zvaničnici objavili su da će biti jednocifrena prvi put od aprila 2022. godine. To će biti četvrti put zaredom da NBS odlučuje da pauzira.
"Na ovonedeljnoj sednici ne očekujemo podizanje kamatne stope od strane centralne banke. Kamatna stopa od 6,5 odsto vrlo verovatno je terminalna stopa pri kojoj je centralna banka odlučila da prikoči s daljom restriktivnošću", kaže analitičar Bloomberg Adrije Mihael Blažeković.
Da će se NBS odlučiti da zadrži kamatnu stopu, pokazala je i anketa Bloomberga u kojoj je 18 od 19 ekonomista navelo da ne očekuju promenu referentne kamatne stope, dok jedan ekonomista očekuje povećanje na 6,75 odsto. Oni očekuju da će sledeća promena kamatne stope biti naniže, i to u drugom kvartalu 2024. godine.
2. Šta sve piše u godišnjem izveštaju Evropske komisije o Srbiji?
Srbija nije ostvarila napredak u usklađivanju spoljne i bezbednosne politike s Evropskom unijom, nastavila je da održava kontakte na visokom nivou s Rusijom, Kinom i Iranom, a nije napredovala ni u pogledu borbe protiv stranog mešanja i dezinformacija, navodi se u godišnjem izveštaju o Srbiji koji je Evropska komisija objavila u okviru paketa proširenja EU.
Uz podsećanje da je Srbija s Kinom potpisala Memorandum o razumevanju u aprilu, a u oktobru Sporazum o slobodnoj trgovini, kao i da planira takve sporazume s Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Egiptom i Južnom Korejom, u izveštaju se ističe da svi sporazumi koje Srbija pregovara moraju da budu u skladu sa pravnom tekovinom EU i da uključe klauzule o prestanku važenja koje garantuju da Srbija može da izađe iz sporazuma po pristupanju EU.
"Od Srbije i Kosova se očekuje da se konstruktivnije angažuju kako bi omogćili pregovore o sveobuhvatnom pravno obavezujućem sporazumu o normalizaciji i da pokažu fleksibilnost u cilju brzog i konkretnog napretka", ističe se u izveštaju. Normalizacija odnosa je, prema njihovim rečima, suštinski uslov na evropskom putu Srbije i Kosova i obe strane rizikuju da izgube važne prilike ukoliko ne postignu napredak.
3. Od EU dve milijarde bespovratno i četiri milijarde evra kredita
Evropska komisija je objavila i ambiciozan plan za ekonomski rast u zemljama regiona Zapadnog Balkana. Promovisanje ovog plana bio je razlog zašto je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen posetila zemlje regiona prošle nedelje. Ovaj plan podrazumeva šest milijardi evra, od čega su dve milijarde bespovratni grant, a četiri milijarde evra su krediti za period 2024 - 2027. godine.
Predloženo je sedam prioriteta: slobodno kretanje robe; slobodno kretanje usluga i radne snage; pristup jedinstvenom evropskom platnom prostoru (SEPA); olakšavanje drumskog prevoza; integracija i dekarbonizacija energetskih tržišta; jedinstveno digitalno tržište; integracija u industrijske lance.
Među ciljevima je i podsticanje ekonomske integracije unutar Zapadnog Balkana putem Zajedničkog regionalnog tržišta, zasnovanog na pravilima i standardima EU, što bi potencijalno moglo doprineti rastu njihovih ekonomija za deset odsto.
4. Vruća jesen za preuzimanja u Srbiji možda još nije gotova
Posle niza jakih preuzimanja u regionu u proteklih nekoliko meseci, stručnjaci očekuju da će se nastaviti promena vlasništva kompanija u nizu industrija uprkos pogoršanoj makroekonomskoj situaciji i obrnutom tendencijom u svetu.
"Postoji mnogo jakih kompanija u regionu u ovom sektoru, pa očekujem i da će M&A aktivnost biti podstaknuta faktorom vlasništva, gde imamo primere kompanija u vlasništvu fondova privatnog kapitala kao i osnivača kod kojih se dešava smena generacija", kaže direktor za investicije u MidEuropa Aleksandar Dragićević za Bloomberg Adriju, pošto je njegova kompanija prodala rumunski trgovinski lanac Profi Ahold Delhaizeu.
To preuzimanje došlo je posle niza velikih poslova sklopljenih u Srbiji u proteklih nekoliko meseci, ukazujući na trend povećanja broja spajanja i preuzimanja u jugoistočnoj Evropi.
Sledi...
Danas Narodna banka Srbije odlučuje o kamatnim stopama.
U četvrtak se završava dvodnevno plenarno zasedanja Evropskog parlamenta, dok se u Parizu održava humanitarna konferencija o situaciji u Gazi. Predsednik Feda Jerome Powell učestvuje u panelu o izazovima monetarne politike na godišnjoj istraživačkoj konferenciji MMF-a u Vašingtonu.