Iz Evropske centralne banke (ECB) stigla je poruka da će se inflacija obuzdati 2025, dok i kompanije i građani na Starom kontinentu osećaju kako kriza u sektoru nekretnina polako počinje da uzima maha. U međuvremenu, vodeće svetske kompanije za upravljanje novcem prilagođavaju svoje poteze novim tendencijama na tržištima u Kini. U nastavku pročitajte pet stvari koje treba da znate danas.
Lagarde: Inflaciju ćemo vratiti na dva odsto 2025.
Usporavanje inflacije je "svakako naša prognoza", istakla je predsednica ECB Christine Lagarde, dodavši da je institucija odlučna da vrati rast cena na zadati prosek.
"Odlučni smo da smanjimo inflaciju na dva odsto. Prema našim projekcijama, stići ćemo do tog nivoa 2025. godine", rekla je Lagarde za grčki list Kathimerini.
Naglasila je da nije zabrinuta zbog političkih implikacija napora centralne banke, koje su kritikovale neke evropske vlade, u strahu da će više kamatne stope ugušiti privredni rast.
Velika kriza u sektoru nekretnina u Evropi tek počinje
U zelenoj četvrti u Dizeldorfu, Milena i Manuel David planirali su ovog leta da započnu izgradnju novog doma i ostvare životnu odluku koja će ih izvući iz skučenog stana u kojem spavaću sobu dele s dvoje dece.
Ali tokom 16 meseci čekanja na dozvolu, hipotekarne stope su se utrostručile, a njihovi troškovi izgradnje porasli za 85.000 evra. Par se ponovo bacio na računanje troškova i suočio se s činjenicom da se njihov san o izgradnji vlastitog doma urušio usled najgore građevinske krize u Evropi u prethodnih nekoliko decenija.
Slične borbe vode se širom kontinenta. Izgradnja stambenih zgrada se s porastom troškova usporila, a tome su doprineli i troma birokratija i sve stroži propisi o energetskoj efikasnosti. S obzirom na to da je tržište nekretnina već usporeno, cene nekretnina bi mogle dodatno da rastu i podstaknu političke napetosti s obzirom na to da nestašica pritiska sve više birača.
Pimco, JPMorgan i drugi se spremaju za dugu zimu na kineskim tržištima
Trebalo je da ovo bude godina u kojoj se kineska privreda vraća u život i, u tom procesu, ponovo pretvara svoje akcije i obveznice u imovinu koja je za svetske investitore nešto što obavezno moraju da kupe.
Može se videti da je za deset meseci ove godine stvarnost značajno drugačija od toga. Kineske akcije su među najlošijim u svetu, investitori izvlače novac iz zemlje najbržim tempom od 2015. godine, a juan se kreće na nivou oko 16-godišnjeg minimuma, dok kriza u sektoru nekretnina talasa privredu i poništava zamah dobijen od dugo očekivanog ponovnog otvaranja posle pandemije.
Rasprodaja je zatekla čak i najiskusnije investitore, primoravajući ih da promene svoj pristup kako bi se uklopili u novi ekonomski model Pekinga. Kreatori politike više ne teže rastu po svaku cenu i imaju malo apetita za spasavanje problematičnih graditelja nekretnina, obračuni su ugasili preduzetnički duh, a razdor između te zemlje i zapadnih država pokazuje malo znakova popuštanja.
Kako se neki od najvećih investitora, zajedno sa poznatim analitičarima kineskog tržišta, kreću kroz izmenjene okolnosti, pročitajte u posebnom tekstu.
Na radnom mestu ima sve više politike kako generacija Z odrasta
Radno mesto se dugo smatralo prostorom gde se razlike ostavljaju po strani da bi se postigli zajednički ciljevi. Ali taj ideal bledi među mlađim generacijama, koje često najviše govore o svojim uverenjima i najverovatnije žele da rade sa kolegama i liderima koji se sa njima slažu.
Nekada se smatralo tabuom, a pričanje o politici na pauzi sada je prilično uobičajeno, posebno među generacijom Z. Tri od pet američkih radnika razgovaralo je o politici sa kolegama tokom prošle godine, navodi se u izveštaju koji je objavila platforma za ocenjivanje poslodavaca Glassdoor Inc.
Politički razgovori godinama postaju sve napetiji: istraživanje Pewa iz 2021. pokazalo je da su Amerikanci bili više frustrirani i pod stresom nego ranije kada su razgovarali o politici sa onima sa kojima se ne slažu. Kako se približava izborni ciklus 2024. i razgovori o ratu između Izraela i Hamasa postaju sve polarizovaniji, ideološke podele se produbljuju. Izazovi sa kojima se suočavaju glavni izvršni direktori koji vode politički raznoliku radnu snagu će verovatno postati teži.
Sledi...
U ponedeljak će biti objavljeni ažurirani podaci S&P Globala o indeksu menadžera nabavke za sektor usluga evrozone. Nemačka će izvestiti o narudžbinama fabrika u toj zemlji, Indonezija o svom bruto domaćem proizvodu, a Tajland o inflaciji.
Banka Japana izdaće zapisnik sa septembarskog sastanka o politici.
Misija Međunarodnog monetarnog fonda počeće da razmatra ukrajinsku politiku i reforme potrebne za sledeću isplatu pomoći.
Članovi upravnog odbora ECB Robert Holzmann i Tuomas Valimak, kao i guverner mađarske centralne banke Gyorgy Matolcsy, obratiće se u Beču. Glavni ekonomista Banke Engleske Huw Pill učestvovaće na konferenciji o izveštaju o monetarnoj politici od 2. novembra.
Prvog radnog dana nedelje takođe počinje dvodnevni Evropski samit o svemiru.
PROMO: Trgovina je motor ekonomskog razvoja, kompanije u tom sektoru moraju da budu lideri u promenama. Posle pandemije, svedoci smo velikih geopolitičkih previranja i tehnoloških promena. Praktično svi trgovci posluju sa negativnim ciklusom tokova novca. Profit trgovca nije dominantan u strukturi maloprodajne cene, a ono što bi moglo da bude izazov u budućnosti je sektor poljoprivrede, koji trenutno pati od nedostatka investicija. Opširnije u tekstu "PKS Retail Summit - Transformacija u izazovnim vremenima": Maloprodaja je motor razvoja privrede, a 2024. očekuje se jačanje lične potrošnje i pad inflacije.