Kada se pomenu onlajn licitacije, verovatno vam na pamet padnu neke od komercijalnih platformi, ali u Srbiji ima i drugih opcija. Recimo, ako sa strane imate nekoliko hiljada dinara za kauciju, na platformi Uprave carina možete da licitirate za zaplenjenu robu i kupite sebi auto za svega nekoliko desetina hiljada dinara. Ako želite torbu, dijamantski prsten ili mobilni telefon koji je neko hteo da prošvercuje preko granice, možete probati da ih nađete na sajtu Uprave carina i kupovinom doprinesete rastu državnog budžeta.
Uprava carina već godinu i po prodaje trajno oduzetu robu preko licitacija na internetu, a najskuplje stavke koje su zasad prodate su plemeniti metali koji su koštali oko 60.000 evra, a zatim idu automobili.
Od kada je carina pokrenula licitacije, održano ih je skoro 90 i ostvaren je ukupan prihod veći od 147 miliona dinara, što znači da je više od 1.200.000 evra uplaćeno zasad u budžet Srbije, kažu za Bloomberg Adriju u Upravi carina.
Opširnije
Srpska carina zaplenila pola tone marihuane
Pokušaj krijumčarenja više od pola tone marihuane u pregrađenoj cisterni sprečen je u četvrtak.
10.03.2023
(Ne)uspešne cake dunavskih krijumčara goriva
Od početka 2023. srpski carinici su na rekama onemogućili krijumčarenje oko 40 tona naftnih derivata.
17.08.2023
Veliki deo tih prihoda stigli su od prodaje skupih automobila, marke kao što su mercedes, audi, land rover i drugi, mada ima ponečeg za skoro svačiji džep, jer se na aukcijama prodaju i jefiniji modeli. U trenutku pisanja ovog teksta, bilo je modela sa početnom cenom od nekoliko desetina hiljada dinara. Međutim, to su samo početne cene.
Recimo, polovni traktor "same dorado 86", koji je na aukciji prodat za 2,6 miliona dinara, na drugim veb-sajtovima se trenutno nudi za 3,5 miliona dinara, ali i za 2,2 miliona, zavisi od stanja i istrošenosti. Moglo bi se zaključiti da isplativnost kupovine zavisi od stanja predmeta, ali pre licitacije organizuje se razgledanje robe, gde se može utvrditi njeno stanje.
Pored automobila i vrednih metala poput zlata, najveći deo prihoda dolazi od prodaje muških satova, poput "rolexa".
Listu satova ipak predvodi "patek philippe nautilus heren 5980", čija je početna cena iznosila skoro devet miliona dinara, za koji su učesnici morali da polože kauciju od preko 2,6 miliona dinara.
Licitira se sve i svašta, te ste u trenutku pisanja ovog teksta tamo mogli da licitirate za upaljače, maske za telefon, naočare za vid, električne pumpe za vodu ili auto čija je početna cena bila 15.000 dinara. Za razliku od zabranjene robe, koja se uništava (poput cigareta i narkotika), mnoga roba može da se preproda, a među artiklima ima poznatih i luksuznih marki, kao što su "audemars piguet", "rolex", "omega", "franck muller", "cartier", "hermes"...
Dešava se, povremeno, da za pojedine stavke na prvoj licitaciji nema zainteresovanih kupaca. Takvi predmeti se ponude na sledećoj licitaciji, sa mogućnošću umanjenja početne cene do 30 odsto. U slučaju da ni tada nema kupca, ista roba se prodaje putem pismenih ponuda. Tada cena ne sme da bude niža od 40 odsto od početne. Ukoliko čak ni tada nema kupca, sledi neposredna pogodba, kada cena mora da bude veća od 30 odsto od početne cene.
S obzirom na to da su neke početne cene relativno niske, u hipotetičkom sličaju biste, da nemate protivnike, mogli da prođete jako jeftino, jer bi se na početnu cenu dodalo samo 30 odsto.
Inače, pravo učešća na javnoj prodaji carinske robe imaju pravna lica, preduzetnici, domaća i strana fizička lica. Preduslov za učešće u javnoj prodaji carinske robe je da se izvrši registracija i prijava u aplikaciji, a pravo učešća i nadmetanja imaju svi koji uplate kauciju na depozitni račun carinarnice koja organizuje javnu prodaju, u iznosu 30 odsto od početne cene. Tako, recimo, ako hoćete da licitirate za skuter početne cene od 12.000 dinara, morate uplatiti 3.600, a kaucija se vraća ako ne osvojite predmet.
Roba se prodaje po principu "viđeno-kupljeno", bez garancije i prava na reklamacije, a po završenoj javnoj prodaji, vraća se kaucija. Tako je, recimo, za sat "audemars piguet", za koji je licitiranje počelo od 2,7 miliona dinara, 10 zainteresovanih ponuđača moralo da uplati 30 odsto od njegove početne cene, što je više od 800.000 dinara.
Uprava carina Republike Srbije
Pogledaj galeriju
Uprava carina Republike Srbije
Pogledaj galeriju
Uprava carina Republike Srbije
Pogledaj galeriju
Uprava carina Republike Srbije
Pogledaj galeriju
Uprava carina Republike Srbije
Pogledaj galeriju
Uprava carina Republike Srbije
Pogledaj galeriju
"Na osnovu dosadašnjeg iskustva, može se reći da je interesovanje za vozila i robu koji se prodaju na carinskim licitacijama veliko, a toga verovatno ne bi bilo da početne cene nisu pristupačne", navode organizatori licitacija.
Zapisnik o javnoj prodaji Carinarnice u Kragujevcu od 13. oktobra ove godine pokazuje da je najjeftinije vozilo prodato za 17.000 dinara, a reč je o putničkom vozilu 'ford fiesta'. Jedan moped prodat je za 7.000, dok je najskuplji na toj aukciji bio motocikl BMW S1000R, za koji se takmičilo 17 učesnika, i koji je prodat za 670.000 dinara. Od 28 vozila i predmeta, koliko je ukupno ponuđeno, 16 je uspešno prodato, a među onima koji nisu prodati, mogli ste naći skuter od 10.000 ili auto od svega 15.000 dinara.