U Evropi će u novembru biti blago i vlažno vreme, što će ponovo odložiti početak grejne sezone, čak i kada oluje pogađaju delove ovog kontinenta.
Nemačka, Poljska i veći deo Balkana biće topliji nego što je uobičajeno, a temperature će ostati čak šest stepeni Celzijusa iznad sezonskog proseka tokom prvih devet dana u mesecu, prema prognostičaru Maxar Technologies. I Francuska će verovatno imati 50 odsto dana toplijih od proseka u naredna tri meseca, prema Meteo-France.
Građani u Evropi tradicionalno počinju da uključuju grejanje u oktobru, a ono se dodatno pojačava u novembru, povećavajući potražnju za prirodnim gasom. Blaže temperature ovog meseca mogle bi da smanje potražnju u poređenju sa prethodnim godinama i da pomognu da se sačuva više gasa za ostatak zime.
Opširnije
Poplave u Srbiji odnele most, vanredna situacija u 42 mesta
Pripadnici MUP-a nakon obilnih padavina tokom noći evakuisali su 75 osoba iz poplavljenih područja.
16.06.2023
Jesenji toplotni talas narednih 10 dana u evropskim prestonicama
Jesenje vrućine grejaće evropske prestonice u narednih 10 dana, dok će se jaka kiša i grmljavina kretati od južne Irske do Balkana.
16.09.2023
Za Evropu bi 2023. mogla biti toplija od rekordne 2022.
Evropa je prošle godine imala najtoplije leto u istoriji, što je bilo uzrok hiljada smrtnih slučajeva, morskih toplotnih talasa i ekstremnih vremenskih prilika.
19.06.2023
Za nama je najtopliji maj u poslednjih 30 godina
Globalne temperature u maju su bile druge najtoplije u poslednje tri decenije, dok se polarni led i dalje topi.
07.06.2023
Oluja Daniel opustošila Grčku, u Istanbulu poplavljene stanice metroa
Grčku je ove nedelje pogodila oluja Daniel.
07.09.2023
Evropa je ove godine bila teško pogođena ekstremnim vremenskim prilikama, u nekim delovima je doživela neke od najtoplijih meseci u istoriji, kao i obilne padavine i poplave.
Efekti klimatskih promena i jakih vremenskih prilika El Ninjo ne jenjavaju, a početak novembra biće obeležen dolaskom oluje Kiaran u zapadnu Evropu. U Velikoj Britaniji se očekuje da će doneti "potencijalno štetne" vetrove jačine do 85 milja na sat i pogoditi mnoge delove zemlje jakim kišama, prema Meteorološkom zavodu. U Francuskoj, brzina vetra bi mogla da pređe 145 kilometara na sat. To dolazi nakon što je oluja Babet prošlog meseca pogodila Škotsku i Skandinaviju.
Vetrovitije vreme će rezultirati povećanjem proizvodnje obnovljive energije, što će dodatno smanjiti potražnju za gasom. Ipak, dok su evropske cene gasa pale za više od 30 odsto od početka godine i zalihe kontinenta su znatno iznad sezonskih normi, region ostaje podložan potencijalnim prekidima u snabdevanju. Samo ove godine, produženo održavanje u Norveškoj, štrajkovi LNG postojenja u Australiji i sukob između Izraela i Hamasa izazvali su oštre promene cena u toku dana.
Do sada je potrošnja gasa u Evropi ostala znatno ispod istorijskih proseka nakon što je prošlogodišnja energetska kriza primorala kompanije i domaćinstva da smanje upotrebu. Blaga vremenska prognoza tokom oktobra takođe je značila da nije bilo značajnih povlačenja gasa iz skladišta gasa u regionu.
"Ovaj sveukupni blagi ali neuređeni obrazac znatno vlažnijih i vetrovitijih uslova od normalnih, sa najtoplijim anomalijama na jugu i hladnijim anomalijama na severoistoku, predviđa se da će se zadržati tokom većeg dela novembra", rekao je Andrew Pedrini, meteorolog u AtmosphericG2.
Norveška već beleži temperature niže od prosečnih. Očekuje se da će se to nastaviti tokom meseca, prema Håkon Mjelstadu, u Meteorološkom institutu u Oslu. Očekuje se suvo vreme jer je zemlja zaštićena od istočnih vetrova, rekao je on.