Kraj meseca, kao po običaju, doneo je talas makroekonomskih podataka. Zvanična statistika očitala je rast naše industrijske proizvodnje i BDP-a, manji spoljnotrgovinski deficit, ali i još jedan pad prometa u maloprodaji. Donosimo vam pet stvari koje treba da znate danas.
Srpska privreda skočila za 3,5 odsto
Realni rast BDP-a u trećem kvartalu iznosio je 3,5 odsto, prema fleš proceni Republičkog zavoda za statistiku, a verovatno je nošen građevinarstvom i poljoprivredom. To je donelo optimizam da bi na kraju godine mogao možda da dostigne 2,5 odsto, pod uslovom da u četvrtom kvartalu bude približno toliki. Industrijska proizvodnja u Srbiji u septembru ojačala je za tri odsto u odnosu na isti period prethodne godine, što daje nadu da bi BDP Srbije mogao da dostigne zacrtane prognoze.
Najnoviji zvanični podaci pokazali su da je naša zemlja i u devetom mesecu uspela da smanji spoljnotrgovinski deficit, ali ostaje pitanje kako će sporiji privredni rast njenih trgovinskih partnera uticati na poziciju zemlje.
Realni promet robe u trgovini na malo u septembru je pao osmi put zaredom, što pokazuje slabljenje kupovne moći građana, koji tako kažnjavaju trgovce za visok rast cena i marži.
U Metalcu i Jedinstvu zadovoljno trljaju ruke
Metalac iz Gornjeg Milanovca, kao i u većini prošlih godina ako ne računamo poslovanje za vreme pandemije, uspeo je da u trećem kvartalu višestruko uveća profit, pokazali su podaci iz nekonsolidovanog finansijskog izveštaja.
Neto dobit je tako u trećem tromesečju iznosila 267,3 miliona dinara (2,28 miliona evra), dok je u prvom i drugom kvartalu ukupno ostvaren profit od 10,3 miliona dinara. U poređenju sa trećim kvartalom prošle godine (koji je takođe bio mnogo uspešniji od prva dva), dobit Metalca je rasla za 11 procenata.
Proizvodno-montažno preduzeće Jedinstvo iz Sevojna za to vreme je uspelo da duplira svoje prihode u odnosu na isti period prethodne godine, a profit kompanije je porastao za oko 38 odsto. Ovi podaci dolaze kao dobrodošla vest za deoničare ako uzmemo u obzir da je profit Jedinstva u prvih šest meseci padao na međugodišnjem nivou.
Ideja o izgradnji RHE 'Đerdap 3' postoji, ali da li je moguća
Iako su dosadašnje analize Elektroprivrede Srbije pokazale da ne postoji potreba za izgradnjom još jedne reverzibilne hidroelektrane osim "Bistrice" do 2040, u javnosti se istovremeno sa "Bistricom" aktuelizuje još jedan projekat star skoro pola veka. Reč je o RHE "Đerdap 3".
Mnogi energetski stručnjaci ukazuju da su reverzibilne hidroelektrane važne kako zbog energetske sigurnosti, tako i zbog razvoja tržišta obnovljivih izvora energije i balansiranja sistema.
I dok je izgradnja "Bistrice" u pravnom, tehničkom i ekološkom smislu izvodljivija, ali i jeftinija, to se ne može reći za "Đerdap 3", pred kojim stoje mnoge prepreke. Više o ovoj temi pročitajte na našem portalu.
Akcije vs. obveznice
Investitori koji se nadaju da će akcije do kraja godine znatno uvećati vrednost biće razočarani, smatra Michael Wilson iz kompanije Morgan Stanley. "Šanse za veliki rast u četvrtom kvartalu su dobrano pale", rekao je Wilson, koji je ponovo proglašen najboljim strategom portfelja u najnovijem istraživanju Institutional Investora. "Sve manji broj akcija koji pokreću indekse, skromni učinci vodećih faktora, sve brojnija smanjenja projekcija zarada i pad poverenja potrošača i preduzeća pričaju drugačiju priču od konsenzusa analitičara, koji očekuju rast do kraja godine."
Američke akcije u utorak su ostvarile dnevne dobitke, dok investitori očekuju da će Federalne rezerve (Fed) zadržati postojeće nivoe kamatnih stopa na sastanku u sredu.
Evropske akcije u oktobru su zabeležile najslabiji rezultat na mesečnom nivou u ovoj godini. S druge strane, evropski investitori u obveznice, uvereni da je recesija na pomolu, računaju na usporavanje inflacije. Ono se, prema najnovijim podacima - i desilo u oktobru na području evrozone. Menadžeri J.P. Morgana, BlackRocka i Baring Investment Servicesa smatraju da, kako privreda slabi, jača argument za kupovinu evropskih obveznica.
Iako dugo očekivana promena politike Banke Japana (BOJ) nije nastupila u utorak, ulagači u obveznice širom sveta su dobili priliku da vide šta ih otprilike čeka. Centralna banka je revidirala naviše projekcije inflacije, ali je još bitnije da je prilagodila politiku kontrole prinosa tako da dozvoli dugoročnijim obveznicama da imaju više prinose. Vrednost obveznica je porasla jer su učesnici na tržištu očekivali drastičniju promenu.
Sledi...
U Narodnoj banci Srbije prvog dana novembra održaće se konferencija za novinare guvernera Jorgovanke Tabaković i ministra finansija Siniše Malog povodom završetka razgovora sa delegacijom Međunarodnog monetarnog fonda, u okviru drugog razmatranja rezultata stendbaj aranžmana.
Fed će doneti odluku o daljem kretanju kamatnih stopa u Sjedinjenim Američkim Državama. Ekonomisti predviđaju da će centralna banka zadržati opseg referentne kamatne stope od 5,25 do 5,5 odsto.
Biće objavljeni novi podaci indeksa menadžera nabavke u kineskom sektoru proizvodnje (engl. China Caixin manufacturing PMI), kao i u britanskom (engl. S&P Global/CIPS UK Manufacturing PMI). Hongkong će izvestiti o stanju u maloprodaji, a Rusija o nezaposlenosti u zemlji.
U sredu se obeležava 30. godišnjica stupanja na snagu Ugovora iz Mastrihta kojim je stvorena Evropska unija. U Blečliju (Velika Britanija) počinje dvodnevni međunarodni sastanak o veštačkoj inteligenciji.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen posetu regionu završava u Sarajevu, razgovorima sa članovima Predsedništva BiH i predsedavajućom Saveta ministara BiH Borjanom Krišto.