Vikend za nama otvorio je nova poglavlja u istoriji Izraela, koji je ušao u treću nedelju rata. U susret odluci Evropske centralne banke (ECB) o kamatnim stopama u četvrtak, stručnjaci izlaze sa nizom prognoza i komentara o tome u kom smeru će se monetarna politika Evropske unije (EU) dalje kretati. Nadolazeća zima, po svemu sudeći, biće neizvesna i za Zapadnu Evropu, ali i naš region. Donosimo vam pet stvari koje treba da znate danas.
Pomoć Gazi nedovoljna, Liban i Egipat su novi važni igrači
Nakon što je u subotu u Gazu počela da stiže humanitarna pomoć iz Egipta, prvi put od kako je između Izraela i Hamasa izbio rat, dan kasnije pristigao je i drugi konvoj pomoći. Sve to ipak je "daleko od dovoljnog", poručili su iz Ujedinjenih nacija.
Dešavanja su skrenula pažnju na ulogu Egipta kao regionalnog moćnika. Naime, predstavnici izraelske vlade razgovarali su sa kolegama u nekoliko zemalja o privremenom smeštaju u Egipat za Palestince koji beže od nasilja u Gazi, prema rečima zvaničnika koji su upoznati s tim pitanjem.
To otvara mogućnosti za najmnogoljudniju arapsku naciju, dok se bori sa svojim najgorim ekonomskim izgledima u decenijama, a predsednik Abdel-Fattah El-Sisi se priprema za izbore za manje od dva meseca. Međutim, El-Sisi je odbacio sve predloge da Egipat prima izbeglice iz Gaze, sugerišući da bi umesto toga trebalo da Izrael primi Palestince u svoju pustinju Negev. Bilo kako bilo, brojni ekonomisti, bankari i investitori s kojima je Bloomberg razgovarao smatraju da će Egipat verovatno dobiti određenu ekonomsku podršku Zapada, bez obzira na njegov odnos prema izbeglicama.
Izrael je u nedelju takođe poručio da Hezbolah rizikuje da uvuče Liban u širi regionalni rat, posle još jedne noći intenzivne prekogranične vatre na tu militantnu grupu koju podržava Iran.
Rat na Bliskom istoku daje vreme Putinu
Vladimir Putin sve više veruje da će ruska vojska moći da izdrži u Ukrajini kako se približava druga zima rata, dok su saveznici Kijeva iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Evrope zauzeti sve dubljim sukobom između Izraela i Hamasa. Kremlj veruje da se situacija kreće u korist Putina i da će moći da zadrži teritorije na jugu i istoku Ukrajine koje je njegova vojska osvojila u invaziji, prema informacijama tri osobe upućene u situaciju.
Rusija igra na kartu vremena dok se Putin priprema za predsedničke izbore u martu, rekli su izvori. Cilj je da se osiguraju teritorije koje Rusija trenutno kontroliše i, budući da nijedna strana ne može da postigne odlučujući napredak, čekaće da se umor od rata u SAD i Evropi poveća i pritisak prebaci na Ukrajinu da traži rešenje.
Ukrajina namerava da nastavi kontraofanzivu kroz jesen i zimu, iako se vremenski uslovi na bojištu pogoršavaju. Nakon što je skupila milijarde dolara oružja, uključujući tenkove, artiljeriju i rakete od svojih saveznika iz SAD i NATO, tokom celog leta napredovala je sporo u izbacivanju ruskih trupa iz snažno branjenih pozicija.
Finansijski giganti smatraju da kamatne stope u EU još nisu dostigle vrhunac
Neke od najvećih kompanija koje se bave upravljanjem novcem u Evropi poručuju da trgovci greše kada se klade na to da je ECB završila s povećanjem kamatnih stopa.
Kao neto uvoznik energije, područje je posebno izloženo rastu cena ako kriza na Bliskom istoku eskalira, a tržišta potcenjuju mogućnost dodatnog pooštravanja kao odgovora, prema oceni Legal & General Investment Managementa, Vanguard Asset Management Ltd i Robeco Groepa. Zbog toga su državne obveznice s kraćim dospećem posebno ranjive.
Pogled se sukobljava s cenama svopova koje pokazuju da je ove sedmice gotovo zagarantovana pauza ECB - uz samo 10 odsto šanse za povećanje kamatne stope od 25 baznih bodova na sledećem sastanku. U SAD svopovi pokazuju 40 odsto šanse da će Federalne rezerve još jednom povećati kamatne stope za četvrtinu procentnog poena.
Region pred neizvesnom zimom
Miloš Grujić, doktor ekonomskih nauka iz Banjaluke, u autorskom tekstu za Bloomberg Adriju, napomenuo je da Evropa skoro pedeset godina nije imala ovakvu inflaciju. "Još gore, mere ECB, u smislu podizanja kamatne stope, uglavnom su nedovoljne u borbi s inflacijom."
Adria region je, dodao je, izuzetno ranjiv na svetske ekonomske šokove, jer je njegova privreda u velikoj meri orijentisana na razmenu s EU, a veliku ulogu igraju doznake iz inostranstva.
"Uz usporen privredni rast, treba imati u vidu da će i izvoz biti pod velikim pritiskom usled manjih narudžbi iz EU. Ekonomiste brinu i očekivanja da bi se teže finansiranje i veće kamatne stope mogle odraziti na smanjene investicije, što bi u kombinaciji s manjom potražnjom moglo smanjiti i BDP. Veća kriza mogla bi da vrati jedan deo radne snage ovde, što će smanjiti i iznos doznaka iz inostranstva", napisao je Grujić.
Sledi...
U ponedeljak se održava sednica Saveta bezbednosti UN na kojoj će biti razmotren i novi redovan izveštaj o radu misije UN na Kosovu i Metohiji. Srbiju će predstavljati premijerka Ana Brnabić.
Na sednici Skupštine Srbije na dnevnom redu su budžet za 2024. godinu i još 59 tačaka.
Prvog radnog dana nedelje Izrael će doneti odluku o kamatnim stopama, a biće i objavljeni podaci o poverenju potrošača u evrozoni.
Ministri spoljnih poslova EU sastaju se u Luksemburgu.