Tokom vikenda održani su izbori u Poljskoj i nastavljen je sukob između Izraela i Hamasa, a Izrael je naredio evakuaciju Gaze. U Poljskoj će pobedu verovatno odneti proevropska opozicija, koja ima više šanse da sastavi koaliciju od vladajuće nacionalističke partije.
Ovo je pet stvari koje danas treba da znate.
1. Izbori u Poljskoj
Poljska opozicija je na putu da osvoji većinu na izborima održanim u nedelju, pokazala je izlazna anketa, što bi vladajućim nacionalistima oduzelo treći mandat i zemlju približilo Evropskoj uniji.
Građanska platforma pod bivšim predsednikom Evropskog saveta Donaldom Tuskom osvojila je 32 odsto glasova, prema istraživanju Ipsosa. Alijansa Treći put imala je 13 odsto, a Levica 8,6 odsto, dajući trima grupama 248 mesta u donjem domu parlamenta od 460 članova.
Vladajuća stranka Pravo i pravda dobila je najviše glasova, i to 37 odsto, rezultat koji bi joj u teoriji dao prvu priliku za formiranje koalicije. Ali to neće uroditi plodom sve dok Tuskovi saveznici to mogu da blokiraju. Potencijalni saveznik Pravo i pravda, krajnje desničarska partija Konfederacija, osvojila je samo 6,2 odsto glasova.
2. Nastavlja se sukob Izraela i Hamasa
Nakon što je Izrael u petak pozvao civile u Gazi da se evakuišu, u subotu je od izraelske vojske stiglo saopštenje da će stanovnici severni deo ove oblasti moći bezbedno da napuste od 10.00 do 16.00 po lokalnom vremenu. Za prolazak civila obezbeđene su dve glavne rute. Izraelska vojska pozvala je stanovnike grada Gaze na severu da se evakuišu na jug enklave, najavivši tako novu akciju protiv Hamasa. Čak i pre poziva da napuste grad, u kome stanuje gotovo polovina ukupnog stanovništva pojasa, odnosno oko milion ljudi, civilima je počelo da ponestaje mesta za sklonište, piše Bloomberg.
Američki državni sekretar Antony Blinken u ponedeljak će ponovo otići u Izrael radi daljih konsultacija sa visokim izraelskim zvaničnicima dok Bidenova administracija pokušava da spreči širenje sukoba na Bliskom istoku.
Egipat je uputio pozive u želji da bude domaćin međunarodnog regionalnog samita čiji je cilj da se pozabavi nedavnim dešavanjima u vezi sa palestinskim pitanjem, saopštilo je predsedništvo u nedelju.
3. Nemačka je kinula, da li će se Adria region prehladiti
Što se tiče faktora investicija nemačke privrede, tu su relativno podjednako izložene sve zemlje regiona, premda su one po obimu najveće u Srbiji. U principu, nemačke investicije u regionu su dominantno u sektoru automobilske industrije, od motanja kablova do šivenja sedišta. Doduše, u poslednju vreme su prisutne i investicije u sektoru usluga, potom telekomunikacija, bankarstva, osiguranja i IT sektora, ali na ove privredne sektore aktuelna kriza zasad ne utiče.
Da sva neizvesnost u Nemačkoj može da ima i gorke posledice i po ostatak Evrope, pa i Adria region, počeli su da ukazuju i najeminentniji ekonomski stručnjaci. Bečki institut za međunarodne ekonomske studije (WIIW) u svom nedavnom izveštaju ukazao je da što više pojedinačne ekonomije istočne Evrope zavise od nekad glavne privredne lokomotive Evrope, to su njihovi ekonomski izgledi u doglednoj budućnosti lošiji. S druge strane, zemlje kao što su Belorusija, Moldavija i Rusija pokazuju rast ekonomske aktivnosti, pa čak i ratom zahvaćena Ukrajina.
4. Krenuo izvoz hrane bez carine u Kinu
Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine trebalo bi da bude potpisan u Pekingu u utorak, kako nezvanično saznaje Bloomberg Adria, a on podrazumeva liberalizaciju za oko 66 odsto proizvoda koji su predmet međunarodne trgovine sa Kinom.
Oko 10 odsto proizvoda koje izvozimo u ovu dalekoistočnu zemlju biće potpuno izuzeto iz tog sporazuma. To su uglavnom proizvodi koji se ovde proizvode i strateški su bitni, kaže za Bloomberg Adriju Bojan Stanić, pomoćnik direktora sektora za strateške analize Privredne komore Srbije, ne precizirajući o kojim je proizvodima reč.
Planirano je da će se 25 odsto proizvoda prilagođavati u periodu od pet, deset ili 15 godina.
Stanić kaže da je kod privrede primetan nizak nivo zainteresovanosti za izvoz u Kinu. Za domaću privredu je i dalje nepoznanica kako će i koliko sporazum sa Kinom uticati na njihovo poslovanje.
Sledi...
U ponedeljak će se u Strazburu održati plenarno zasedanje Evropskog parlamenta koje će trajati do 19. oktobra, a u Luksemburgu će početi dvodnevni sastanak ministara ekonomije i finansija EU.
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov biće u poseti Kini do 18. oktobra. U Tirani će se održati samit zemalja učesnica Berlinskog procesa, gde će Srbiju predstavljati premijerka Ana Brnabić.
Republički zavod za statistiku u Srbiji objaviće podatke o izdatim građevinskim dozvolama, dok će italijanski zavod objaviti podatke o inflaciji.
PROMO: Prva regionalna konferencija o industriji luksuza okupila je na jednom mestu vodeće stručnjake iz sveta i regiona koji su publici približili nove trendove u industriji i izneli svoja očekivanja kuda će se ona kretati. Ako bismo konferenciju morali da sažmemo u jednu poruku, to bi svakako bilo da je održivost ključna reč koja će odrediti smer kojim će narednih godina ići taj sektor. S obzirom na to da tržište i broj potrošača u Adria regionu rastu, brendovi će se morati prilagoditi novim zahtevima kupaca, koji će tražiti da pored proizvoda prožive i iskustvo, razmišljajući pri kupovini o etičkim i ekološkim karakteristikama, zaključak je panelista konferencije "The Future of Luxury" u organizaciji Bloomberg Adrije.