Ovog vikenda bili smo svedoci novih nemira jer je sukob koji je bio u svojoj delimično hladnoj fazi eskalirao u Pojasu Gaze. Izrael je objavio rat, a bilo je incidenata i u Libanu i u Egiptu.
Od ekonomskih vesti, izdvojila se odluka Narodne banke Srbije da kamatnu stopu ostavi nepromenjenom, a promet na Beogradskoj berzi porastao je, ponovo zahvaljujući državnim obveznicama.
Evo kojih pet stvari danas treba da znate:
U Izraelu ratno stanje
Uži sastav vlade Izraela zadužen za bezbednost glasao je da zvanično proglasi ratno stanje u zemlji i da obezbedi ovlašćenje da izvede "značajne vojne aktivnosti", saopštio je kabinet premijera Benjamina Netanyahua.
Izraelski lider je ranije rekao da je zemlja u ratu nakon što su se pripadnici Hamasa u subotu ujutru ubacili na jug Izraela uz podršku raketne vatre iz pojasa Gaze.
Palestinski Hamas, koji ima vojnu kontrol u Gazi, objavio je video-snimke na kojima se vidi kako je napadnut jug Izraela, kako su preneli izraelski mediji.
Broj žrtava se menja iz sata u sat, a Evropska unija i Kina su pozvale obe strane na prestanak vatre.
NBS zadržala stope, a S&P kreditni rejting
Narodna banka Srbije (NBS) ponovo je napravila pauzu u ciklusu monetarnog stezanja nakon što se za isti potez odlučila u avgustu i septembru.
Međutim, prvi put otkako je počela da zaoštrava monetarnu politiku, u izveštaju se ne pominju dalja podizanja kamatnih stopa, ni kao mogućnost.
S druge strane, rejting agencija Standard & Poor's zadržala je kreditni rejting Srbije na nivou BB+, uz stabilne izglede za njegovo dalje povećanje. Time se Srbija i dalje nalazi na korak do dobijanja investicionog rejtinga.
Promet na Beogradskoj berzi skočio zbog obveznica, Belex blago rastao
Obim trgovanja na Beogradskoj berzi u prethodnoj sedmici je porastao i za samo pet dana je zabeleženo je više od polovine celog septembarskog prometa. Daleko najveći deo prometa ponovo je ostvaren zahvaljujući trgovanju državnim obveznicama.
U prethodnih pet radnih dana prodate su hartije od vrednosti za 12,7 miliona evra, a na dužničke zapise otpalo je 12,5 miliona.
Što se akcija tiče, one su ostvarile promet od više nego skromnih 0,13 miliona evra, a indeks devet najlikvidnijih akcija, Belex15, blago je porastao.
"Gro rasta na tržištu donela je Naftna industrija Srbije, koja je skočila 2,7 odsto na 756 dinara uz skromno trgovanje od 1,8 miliona dinara. Ovaj rast došao je pre svega kao posledica oskudne ponude pa je na momente NIS stizao i do višemesečnog maksimuma od 788 dinara", pišu u saopštenju brokeri iz kuće Momentum Securities.
Veće akcize nisu uticale na cene goriva u Srbiji, država umešala prste?
Od prvog oktobra stupile su na snagu veće akcize na gorivo za osam odsto, ali one nisu, bar ovog vikenda, donele i više cene goriva na pumpama. Naime, Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine objavilo je nove maksimalne cene goriva u Srbiji koje će važiti do petka, a cena je što se tiče dizela nepromenjena, dok je za benzin čak i niža.
Barem u narednih sedam dana, cena dizela će biti 214 dinara po litru, dok će benzin biti za tri dinara jeftiniji i koštaće 188 dinara po litru.
Pored toga, Bloomberg Adria je istraživala i švercovanje goriva u regionu, a taj tekst možete pronaći OVDE.
Sledi…
Danas će se u Hamburgu održati dvodnevni sastanak nemačko-francuskog saveta, dok će u Marakešu početi sedmodnevni godišnji sastanak Svetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda.
Od ekonomskih podataka, danas će izaći izveštaj o industrijskoj proizvodnji u Nemačkoj i raspoloženju investitora u evrozoni.